Zielona rewolucja, zero waste w ogrodzie. Twój ogród jako ekologiczne miejsce

2024-02-26
Zielona rewolucja, zero waste w ogrodzie. Twój ogród jako ekologiczne miejsce

Zielona rewolucja zero waste w ogrodzie Twój ogród jako ekologiczne miejsce

 

Ekologiczne prowadzenie przestrzeni przydomowej znamy nie od dziś. Choć trzeba przyznać, że ekologiczny ogród w duchu zero waste to ogromny trend ostatnich miesięcy. Jeśli o takim myślisz, nastaw się na zamianę chemicznych środków ochrony roślin i nawozów na naturalne. Przygotuj się też na efektywne „niemarnowanie” tego, co masz w ogrodzie. Wybór ekologicznych metod i życie w zgodzie z naturą na pewno pozytywnie wpłynie na środowisko, w którym żyjesz, i, czego jesteśmy pewni – na Ciebie. Jak prowadzić ogród ekologiczny w duchu zero waste?

 

Najważniejsze zasady – czym jest ogród ekologiczny i zero waste?

Ogród ekologiczny, zachowany w duchu zero waste, staje się coraz bardziej popularny, a korzyści z jego prowadzenia są zauważalne nie tylko dla środowiska, lecz także dla własnego samopoczucia i zdrowia. Czym on tak naprawdę jest i co oznacza samo zero waste?

Ogród ekologiczny – czym się wyróżnia?

W ogólnym rozumieniu prowadzenie ogrodu ekologicznego polega na harmonijnym współistnieniu ze sobą roślin, zwierząt i człowieka, zastępowaniu chemicznych środków naturalnymi rozwiązaniami i dążeniu do równowagi ekosystemu. Tworzymy w ten sposób miejsce zgodne z naturą.

Korzystamy z tego, co mamy dookoła, samodzielnie produkujemy kompost, dbamy o środowisko, nie wyrzucamy, a dajemy rzeczom nowe życie. W ogrodzie ekologicznym owoce i warzywa można jeść bez obaw o pozostałości po pestycydach i innych środkach chemicznych. Dbamy o to, by taki ogród był chętnie odwiedzany przez owady zapylające.

Zero waste – co to i jak to wykorzystać w ogrodzie?

Zero waste to nie tylko hasło związane z redukcją odpadów w kuchni czy codziennym życiem. A co ono tak naprawdę oznacza? W skrócie: niemarnowanie, dawanie rzeczom drugiego życia.

W ogrodzie również możemy minimalizować ilość generowanych śmieci poprzez zastosowanie kreatywnych i ekologicznych rozwiązań. Działając w duchu zero waste, stawiamy na wykorzystanie dostępnych zasobów w sposób efektywny i zminimalizowany.

 

Kompostowanie jako sposób na ekoogród

Musimy zaznaczyć, że kompostowanie to jeden z ważniejszych elementów ogrodu ekologicznego. Zamiast wyrzucać resztki warzyw, owoców i roślin, umieszczaj je w pryzmie. Dzięki temu otrzymasz naturalny nawóz, który wzbogaci glebę w składniki odżywcze. Do kompostu można dodawać także kubły z fusami kawy, co przyspieszy proces kompostowania i później wpłynie korzystnie na strukturę ziemi.

Kompostowanie to doskonały przykład praktykowania zero waste w ogrodzie. Stworzenie własnego kompostownika pozwoli Ci na zminimalizowanie ilości odpadów i umożliwi ci uzyskanie bogatego w składniki odżywcze naturalnego nawozu.

Jak zacząć? Krok po kroku:

Wybierz miejsce na kompostownik

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego stanowiska na stworzenie kompostownika. Idealnie byłoby umieścić go w cieniu, ale nie może znajdować się zbyt daleko od np. warzywnika. Staraj się umieścić kompostownik bezpośrednio na ziemi, aby umożliwić swobodny dostęp mikroorganizmom, które przyspieszą proces rozkładu organicznych materiałów.

Konstrukcja

Ze względu na modę i świadome podejście, mamy coraz większy pole do manewru – dostosuj kompostownik do własnych preferencji, możliwości i przestrzeni. Popularnym rozwiązaniem jest kompostownik z drewna lub metalu, ale równie dobrze możesz wykorzystać prostą siatkę czy nawet beczkę z otworami na dnie. Ważne jest, by zachować odpowiednią wentylację. Jeśli chodzi o drewno, skorzystaj z recyklingu lub z palet. Z kolei zrobienie kompostownika z beczki jest dużo łatwiejsze niż z drewna.

Co możesz wrzucać do kompostownika?

Właściwy dobór składników kompostu ma kluczowe znaczenie dla uzyskania zdrowego i żyznego nawozu.

Do kompostownika możesz śmiało wrzucać:

  • resztki warzyw i owoców - stanowią doskonałe źródło substancji organicznych. Zachowaj jednak rozwagę podczas wyrzucania skórek cytrusów, aby nie zakwasić kompostu;
  • zioła - pozostałości po ziołach z kuchni, takie jak pietruszka czy koperek, dodadzą aromatu (z czasem on zniknie) i składników odżywczych;
  • skoszoną trawę;
  • suche liście - nadają się do kompostu, o ile masz 100% pewność, że nie zawierają żadnych groźnych patogenów chorobotwórczych, podobnie jak w przypadku innych części roślin;
  • pędy roślin - po przycinaniu niektórych okazów ogrodowych warto wrzucić resztki do kompostownika. Pamiętaj o ich rozdrobnieniu, aby przyspieszyć proces rozkładu. Nie wrzucaj pędów porażonych chorobami;
  • fusy z kawy - dodanie fusów z kawy dostarczy do kompostu azotu do kompostu (ciekawostka: fusy odstraszają ślimaki);
  • popiół z kominka oraz grilla.

Tego z kolei nie wrzucaj do kompostownika:

  • obornika;
  • mięsa, tłuszczów i innych odpadów pochodzenia zwierzęcego (w tym zupy na mięsie);
  • produktów mlecznych;
  • porażonych odpadów roślinnych;
  • dojrzałych chwastów - mogą się wysiać i wykiełkować wewnątrz pryzmy;
  • chemikaliów.

Regularne przewracanie kompostu

Aby utrzymać odpowiednią wentylację, musisz regularnie przewracać zawartość kompostownika. Ruszona pryzma otrzyma więcej powietrza, a co za tym idzie – mikroorganizmy będą mogły lepiej się rozwijać. To pomoże w równomiernym rozłożeniu materiału w stosie.

 

Twój ogród jako ekologiczne miejsce

 

Porzuć chemiczne środki ochrony roślin i nawozy – korzystaj z dóbr natury

Prowadząc ogród ekologiczny, zapomnij o chemicznych pestycydach, herbicydach i nawozach. Zamiast nich skorzystaj z dobrodziejstw otaczającego Cię środowiska. Z czego na przykład?

Pokrzywa – Naturalna Moc

Odstaw chemiczne pestycydy i nawozy na bok – czas na naturalne, ekologiczne rozwiązania, takie jak pokrzywa. To roślina, która staje się doskonałym sojusznikiem w walce z szkodnikami, a jednocześnie stanowi bogactwo substancji odżywczych korzystnych dla okazów w ogrodzie. Jej składniki aktywne sprawiają, że staje się ona doskonałym środkiem ochrony roślin. Wystarczy przygotować wywar z pokrzywy i spryskiwać nim rośliny i glebę.

Przygotowanie wywaru z pokrzywy to prosta procedura. Zbierz świeże liście pokrzywy, zalej je wrzątkiem i pozostaw na kilka godzin, aż wywar ostygnie. Następnie możesz go przecedzić i używać do spryskiwania roślin. Ten naturalny środek odstrasza szkodniki.

Skórki bananów

To cenne źródło potasu. Zamiast wyrzucać skórki, możesz umieścić je w glebie jako naturalny nawóz. Przed tą czynnością, pokrój je na mniejsze kawałki, aby ułatwić proces rozkładu.

Skorupki jaj

To z kolei doskonałe źródło wapnia. Po umyciu i wysuszeniu skorupek, możesz je zmielić na proszek i posypać wokół roślin. Dodanie skorupek jaj do kompostu również wzbogaci go w cenne składniki mineralne.

Fusy z kawy

Nie zapomnij o wspomnianych wcześniej fusach z kawy. Oprócz odstraszania szkodników (ślimaków), fusy dostarczają roślinom azot, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do kompostu lub do bezpośredniego rozsypywania wokół warzyw, bylin i krzewów.

 

Przyciągaj owady zapylające do ogrodu

Sadź i wysiewaj w ogrodzie gatunki roślin, które są atrakcyjne dla owadów. Warto zapraszać takich gości do swojej przestrzeni. Owady zapylające odgrywają w końcu kluczową rolę w procesie owocowania wielu roślin. Dlatego warto sadzić kwiaty i zioła, które przyciągają pszczoły, motyle i trzmiele. Są nimi na przykład lawenda, jeżówka, dziurawiec, budleje, lilaki, heliotropy czy hortensje.

 

Pomysły na wykorzystanie tego, co masz, w ogrodzie ekologicznym

Rozejrzyj się po domu i po ogrodzie i wykorzystaj to, co masz. W ten sposób poprowadzisz przestrzeń w duchu zero waste. My proponujemy kilka fajnych rozwiązań.

DIY doniczki

Może je zrobić dosłownie z niemal wszystkiego. Zamiast kupować nowe doniczki, daj szansę swojej kreatywności i wyobraźni. Stare opony, konewki, skrzynki po owocach, puszki po pulpie pomidorowej czy ananasie, a także buty (głównie kalosze) mogą stać się nietuzinkowymi miejscami dla nowych roślin. To nie tylko ekologiczne, lecz także stylowe rozwiązanie.

Do rozsady czy siewy używaj też biodegradowalnych doniczek, które rozkładają się później w ziemi.

Korzystanie z deszczówki

Zainstaluj system zbierania deszczówki. To doskonałe źródło wody do podlewania roślin, a jednocześnie sposób na redukcję zużycia wody z kranu. Dbaj o to, aby Twoje rośliny były nawodnione w zrównoważony sposób. Zainwestuj też w pompę do deszczówki (pompy ogrodowe), która ułatwi Ci nawadnianie ogrodu.

Użycie fusów z kawy

Już o tym wspominaliśmy, ale nie odpuścimy żadnej okazji, by jeszcze raz o tym nie napisać. Fusy z kawy to doskonały naturalny nawóz. Dodaj je do kompostu lub rozsyp na glebie wokół roślin. Odstraszą ślimaki i inne szkodniki.

Drewniane łyżki jako znaczniki

Kuchenne akcesoria możesz podpisać lub pokolorować – będą oryginalnymi znacznikami roślin.

 

Zielona rewolucja zero waste w ogrodzie

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, tworząc ekologiczny ogród w duchu zero waste?

Wybór sprzętu i narzędzi ogrodniczych najlepszej jakości

Kupuj sprzęt i akcesoria trwałe i najwyższej jakości. Solidne narzędzia ogrodnicze ręczne przetrwają lata, minimalizując w ten sposób generację odpadów związanych z ich zużyciem. A Tobie przy okazji zostanie parę groszy w portfelu. ;) To inwestycja, która opłaca się na dłuższą metę. A my gwarantujemy, że w naszym sklepie znajdziesz masę sprzętu ogrodowego najwyższej jakości.

Korzystanie z wielorazowych rękawiczek

W dążeniu do stworzenia ekologicznego ogrodu w duchu zero waste, warto zastanowić się nad zmianą nawyków, również tych związanych z pielęgnacją roślin. Zamiast korzystać z jednorazowych rękawiczek, które generują niepotrzebne odpady, zainwestuj w wielorazowe. Wybór taki nie tylko redukuje ilość plastiku, lecz także chroni Twoje ręce (takie rękawice są przeważnie grubsze i trwalsze, a przy tym bywają stylowe). Ekonomiczne i zdrowe rozwiązanie – dla Ciebie i Twojego ogrodu.

Oszczędne i mądre nawadnianie

Systematyczne nawadnianie ogrodu to kluczowy element pielęgnacji roślin gwarantujący ich prawidłowy rozwój, ale może wiązać się z nim ogromne zużycie bieżącej wody, szczególnie w okresach suszy.

W duchu zero waste warto zastosować kilka praktyk, które pozwolą na oszczędne i mądre nawadnianie:

  • instalacja automatycznego systemu nawadniającego - włączenie do ogrodu automatycznego systemu nawadniającego pozwoli na precyzyjne dostarczanie wody bez strat. Możesz dostosować harmonogram nawadniania do potrzeb roślin, a także skorzystać z technologii sensorów deszczu, które wyłączają system w przypadku prognozowanych opadów. To nie tylko oszczędność wody, lecz także bardziej efektywne wykorzystanie jej zasobów.
  • wykorzystywanie deszczówki - jak już wspominaliśmy, zbieranie deszczówki to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja beczek lub systemów zbierających deszczówkę umożliwia gromadzenie wody, której możesz później używać w okresach suszy.
  • monitorowanie wilgotności gleby - używanie specjalnych mierników wilgotności gleby pozwala na precyzyjne dostarczanie wody tylko wtedy, gdy rośliny tego rzeczywiście potrzebują. Unikasz w ten sposób nadmiernego nawadniania, które przeważnie prowadzi tylko do marnowania zasobów i do niektórych problemów jak choroby roślin czy gnicie korzeni.

Wspieraj lokalne źródła

Prowadząc ogród ekologiczny, kupuj rośliny od lokalnych hodowców i producentów. Wspieraj lokalną gospodarkę i przyczyniaj się do utrzymania różnorodności genetycznej roślin, co wpływa na zdrowie całego ekosystemu.

Edukacja i wspólne działanie

Dziel się swoją wiedzą ze swoimi sąsiadami i przyjaciółmi czy okoliczną społecznością. Wspólna edukacja i działanie mogą przyczynić się do szerzenia idei ekologicznego ogrodnictwa. Możecie razem tworzyć zielone oazy, wspierając się nawzajem w dbaniu o środowisko.

Pamiętaj, że każdy ma wpływ na otaczające nas środowisko, a Twoje działania w ogrodzie ekologicznym mogą mieć długotrwałe i pozytywne skutki. Czas zacząć zieloną rewolucję w przydomowej przestrzeni!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel