Siekiera

( ilość produktów: 40 )

Siekiera to narzędzie znane od tysięcy lat. Początkową jej wersją były motyki oraz młotki. Siekiera jest rozwinięciem tych narzędzi. Przez tysiące lat zmieniały się jedynie materiały używane do wytworzenia siekier, natomiast jej przeznaczenie jest niezmienne. Głównym zadaniem siekiery jest kształtowanie oraz podział drewna na mniejsze kawałki.

  • 1
  • 2
  • 3
  • z3
  • 1
  • 2
  • 3
  • z3

siekiera

Siekiera - zastosowanie

Od tysięcy lat siekiery były obecne wśród narzędzi używanych przez ludzi. Początkowo wykonywane były z kamienia oraz rogu, następnie siekiery wykonywane były z brązu. Obecnie siekiery wykonywane są ze stali i ich stopów. Zastosowanie w przeciwieństwie do budowy siekiery są niezmienne od tysięcy lat. Siekiera służyła i służy jako podstawowe narzędzie do nadania kształtu drewnianej bryły, podziału drewna na mniejsze kawałki, wyrębu lasów (choć w tym wypadku ich rolę przejęły piły łańcuchowe). Siekiera była używana też jako broń obuchowo -sieczna jednak nie będziemy skupiać się na tym aspekcie.

Jakie są rodzaje siekier?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siekier. Różnią się one długością, rodzajami trzonków, jednak jednym z najważniejszych elementów siekiery jest jej głowica. Głowice są wykonane ze stali bądź stopów stali i innych metali. Od kształtu głowicy zależy jej zastosowanie. Wśród oferty produktowej na rynku znajdują się:

Siekiera hobbystyczna

Są to siekiery o niewielkich wymiarach oraz wadze. Posiadają kompaktowe i ergonomiczne kształty. Długość siekiery hobbystycznej nie przekracza z reguły 40cm. Siekiera hobbystyczna waży około 500g i wykorzystywana jest do podcinania drobnych gałęzi, korowania drewna, łupanie małych kawałków drewna, pobijanie niewielkich przedmiotów częścią obuchową.

Siekiera dekarska

Z racji pracy na wysokościach oraz operowania z reguły jedną ręką siekiera dekarska charakteryzuje się stosunkowo krótkim trzonkiem. Ponadto niektórzy z producentów stosują także charakterystyczne zaoblenie bądź wgłębienie w głowicy tuż przy połączeniu jej z trzonkiem. Takie rozwiązanie pozwala na pochwycenie siekiery i delikatne jej manipulowanie zwiększające precyzję oraz celność uderzeń w wyznaczone miejsce. Kolejną charakterystyczną cechą siekiery dekarskiej jest minimalne zaoblenie krawędzi tnącej lub prosta krawędź tnąca. Dzięki temu obrabiany materiał jest na całej długości ostrza przyspieszając pracę i maksymalizujące jej wydajność. Druga część głowni w zależności od producenta może być np. zupełnie płaska i służyć jako pobijak lub może posiadać zaostrzony nosek do prac związanych jako narzędzie do artystycznego obrabiania drewna.

Siekiera uniwersalna

Jest to klasyczny rodzaj siekiery służące głównie do prac wokół gospodarstwa domowego. Nie są przeznaczone do precyzyjnych prac. Ich głównym zadaniem są drobne prace ogrodowe oraz drobne prace leśne w postaci przycinania i rąbania niewielkich gałęzi. Siekiera uniwersalna może również służyć do rozłupywania drewna jednak istnieją inne typy siekier dedykowane do tej czynności. Mniejszym odpowiednikiem siekiery uniwersalnej jest toporek, który posiada identyczne zastosowanie. Różnica między siekierą a toporkiem to przede wszystkim rozmiar. Siekiera jest dłuższa i cięższa, toporek natomiast jest mniejszy i lżejszy, co za tym idzie bardziej poręczny przy drobnych pracach leśno-ogrodowych. Niekiedy nosi on nazwę toporek leśny.

Siekiery do łupania drewna

Jest to odłam siekier, które również nie są przeznaczone do prac precyzyjnych. Swoje zastosowanie znajdują w leśnictwie oraz w przydomowych pracach. Charakteryzują się długim styliskiem (trzonkiem), który w połączeniu ze stosunkowo ciężką głowicą generuje dużą energię rozłupującą nawet duże kawałki drewna. Siekier rozłupująca posiada odpowiednio wyprofilowaną głowicę, tak aby uderzony dużą siłą kawałek drewna bez trudu się rozłupał. Innymi nazwami tych siekier jest: siekiera rozłupująca lub siekiera klinowa.

Jak dobrać właściwą siekierę?

Siekierę podobnie jak inne narzędzia należy dobrać podłóg jej zastosowania. Jeśli głównym zadaniem siekiery będzie rozłupywanie drewna - wówczas siekiera rozłupująca będzie dobrym wyborem. W przypadku carvingu taka siekiera się nie sprawdzi, ponieważ nie jest przeznaczona do prac precyzyjnych. Gdy osoba zajmująca się carvingiem drewna będzie posiadała siekierę uniwersalną ciężko będzie jej precyzyjnie wykonać pracę. Wówczas dobrym wyborem będzie siekiera do carvingu, czyli niewielka siekiera z płaskim lub niewielkim ostrzem.

Biorąc pod uwagę różną budowę ciała każdej osoby i zadania jakie będą wykonywane tym narzędziem należy dobrać także długość trzonka. Jeśli chwycisz siekierę przy samej głowicy, a trzonek będzie ułożony wzdłuż ręki i będzie blisko pachy wówczas jest to oznaka, że siekiera nie jest odpowiednia (czyt. jest zbyt długa). Odpowiednia długość siekiery jest w momencie, gdy pochwycona w okolicy głowni i trzonkiem skierowana wzdłuż ręki posiada kilka centymetrów luzu między końcem trzonka a pachą.

Siekiera na Domitech.pl

Kupując siekierę dla siebie, do domu - z zamiarem przygotowania drewna opałowego, na działkę czy do pracy - sprawdź ofertę dostępnych w naszym sklepie siekier. W naszej ofercie znajdziemy siekiery takich producentów jak DeWALT, Fiskars, Luna, Stanley oraz Stihl - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające gwarancji zgodnej z zasadami deklarowanymi przez producentów.

Kupując siekiera w naszym sklepie - masz gwarancję bezpiecznej wysyłki oraz swobody doboru dogodnej metody dostawy oraz formy płatności.

/gfx/pol/menu_buttons3.js.gzip?r=1733141275 pixel