Nitownica ręczna
Nitownica to ręczne narzędzie, które wykorzystywane jest zarówno przez hobbystów pracujących w przydomowych warsztatach, ale również dla profesjonalistów zajmujących się montażami różnych konstrukcji poprzez nitowanie. Sprawdzają się podczas łączenia ze sobą materiałów metalowych (blachy, profile etc.) za pośrednictwem tzw. nitów lub nitonakrętek.
Istnieje kilka rodzajów nitownic jednak te najbardziej podstawowe to nitownica ręczna, wraz z którą używa się nity zrywalne. Drugą podstawową nitownicą jest nitownica do nitonakrętek, wraz z którą używa się nitonakrętek. Wymienione nitownice posiadają prostą konstrukcję. Charakteryzują się poręcznością, niewielką wagą, a także są wygodne w użytkowaniu. Ich niewielki rozmiar powoduje, że materiały można połączyć nawet w trudno dostępnych miejscach. Gabaryty narzędzia sprawiają, że mogą zostać zapakowane do walizek oraz toreb narzędziowych i nie będą wielkim obciążeniem. Wykonane są zazwyczaj ze stali lub odlewów, a uchwyty z tworzywa sztucznego. Takie połączenie sprawia, że narzędzia będą służyły przez wiele lat.
Nity - krótka historia
Niegdyś nity stanowiły jedno z podstawowych rodzajów połączeń. W łączonych elementach wiercono otwór, przez który przetykano nity. Nity były rozgrzewane, a następnie formowane młotkiem wraz z użyciem stempla nitującego. Takie połączenie charakteryzowało się bardzo dobrą jakością oraz wytrzymałością. Wiele stalowych konstrukcji (mostów, statków i innych) było łączone właśnie za pośrednictwem nitów. Do wad nitowania zalicza się jego nierozłączność, osłabienie łączonych elementów przez wiercenie otworu oraz duża pracochłonność. Przykładem najsłynniejszej konstrukcji stalowej zbudowanej w oparciu o połączenia nitowe jest wieża Eiffla.
Budowa nitownicy ręcznej
Zasadniczo budowa nitownicy ręcznej nie jest skomplikowana. Nitownica ręczna to proste narzędzie dźwigniowe, w jej elementach charakterystycznych znajdują się przede wszystkim uchwyty posiadające otwory na łączniki oraz mechanizm odpowiadający za proces nitowania. Mechanizmem tym są szczęki, które zakleszczają element nitu. Przy mechanizmie szczęk są także zamontowane sprężyny pozwalające na samoczynne cofanie się uchwytów po ich zaciśnięciu. Kolejnymi elementami charakterystycznymi są dysze nitownicy zlokalizowane na samym przedzie narzędzia (zaraz przed szczękami). Dysze te posiadają w sobie otwór o średnicy odpowiadającej średnicy trzpienia nitu. To przez nie przetyka się nit w celu znitowania elementów.
Jak działa nitownica ręczna?
Jednym z najważniejszych elementów w nitownicy są wcześniej wspomniane szczęki. To one odpowiadają za prawidłowe ściśnięcie trzpienia nitu oraz jego pociągnięcie. W momencie kiedy operator ściska uchwyty nitownicy, to szczęki zaczynają się zaciskać na trzpieniu nitu. Wraz ze wzrostem (ściskania) nacisku operatora na uchwyty nitownicy, wzrasta także siła ścisku szczęk oraz ich posuw w kierunku 'do operatora'. Takie działanie powoduje, że trzpień zakończony spłaszczoną sferą rozszerza korpus nitu (tzw. kapturek) i zrywa trzpień. Wynikową tego działania jest znitowanie, czyli połączenie ze sobą na stałe dwóch lub więcej elementów.
Jaką nitownicę ręczną wybrać?
Nitownica ręczna jest prostym narzędziem, które nie powinno nadszarpnąć budżetu domowego. Najtańsza nitownica ręczna kosztuje około 15zł. Te najdroższe sięgają 100-150zł. Wybór nitownicy zależy także od tego w jakim stopniu będzie ona używana. Jeśli nitownica ręczna będzie używana bardzo rzadko, to nitownice z niższej półki powinny zaspokoić takie potrzeby. Jeśli nitownica będzie używana często np. w związku z wykonywanymi zleceniami lub projektami, gdzie nitów jest naprawdę dużo wówczas wybór powinien paść na droższe nitownice. Droższe nitownice są wykonane z lepszej jakości materiałów i będą charakteryzowały się dłuższą żywotnością niż ich tańsze odpowiedniki.
Czym jest nitownica do nitonakrętek?
Nitownica do nitonakrętek to siostra ręcznej nitownicy do nitów zrywalnych. Budowa nitownicy do nitonakrętek trochę odbiega od tradycyjnej ręcznej nitownicy. Nitownica do nitonakrętek posiada w swojej budowie trzpień, który wkręcany jest do nitonakrętki. Trzpień ten jest jednym z najważniejszych elementów nitownicy. Od jego jakości zależy czy nitonakrętki będą odpowiednio zaciśnięte. Trzpień ten definiuje jakoby żywotność samej nitownicy do nitonakrętek. Nitownice do nitonakrętek posiadają wymienne końcówki, które zmienia się w momencie zmiany rozmiaru mocowanej nitonakrętki. Ponadto w swojej budowie posiadają także korpus główny oraz ramiona nitownicy. Na końcu jest pokrętło do wkręcania oraz wykręcania trzpienia z nitonakrętek.
Jak używać nitownicy do nitonakrętek?
W zależności od wielkości mocowanej nitonakrętki należy dobrać odpowiednią końcówkę nitownicy. Końcówki nitownic są zazwyczaj dołączane do zestawu wraz z nitownicą. Z reguły dołączanych jest około 4-5 końcówek o różnym przeznaczeniu. Jeśli potrzebujemy zacisnąć w materiale nitonakrętkę M6 musimy skorzystać z identycznej głowicy do zaciskania nitonakrętek, czyli z M6. Analogicznie będzie w przypadku montażu nitonakrętek M3, M4 itd. Chcąc zacisnąć nitonakrętkę należy ją nakręcić na trzpień, przełożyć przez otwór w materiale i zacisnąć uchwyty nitownicy. Następnie wykręca się trzpień nitownicy i nitonakrętka jest osadzona w materiale.
Do czego służy nitownica do nitonakrętek?
Nitownica ręczna do nitonakrętek ma jedno zadanie. W materiale, który posiada otwór ma możliwość zrobienia miejsca gwintowanego. Możliwe jest to dzięki nitonakrętkom. Nitonakrętki to specjalne tuleje, które posiadają gwint wewnętrzny oraz kołnierz umożliwiający zarówno osadzenie w jednej warstwie materiału, jak również scalenie (połączeniem stałym/nierozłącznym) 2 lub więcej warstw materiału. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć gwintowania otworów w materiale zwykłymi gwintownikami, a także umożliwi zrobienie gwintu w cienkim materiale. Niemożliwym jest stworzenie odpowiedniego gwintu zwykłym gwintownikiem w materiale o grubości 1-2mm, jednak korzystając z nitownicy i nitonakrętek zadanie to jest możliwe do wykonania.
Jak działa nitownica do nitonakrętek?
Nitownica do nitonakrętek ma odmienne działanie niż ręczna nitownica do nitów zrywalnych. W przypadku nitów zrywalnych szczęki zaciskają się wokół trzpienia nitu i wraz ze wzrostem ścisku ramion nitownicy, szczęki ciągną trzpień nitu powodując jego zerwanie. W przypadku nitownicy do nitonakrętek jest inna sytuacja. Nakręca się nitonakrętkę na trzpień (rys.1-2). Przetyka się nitownicę wraz z nakręconą na trzpień nitonakrętką przez otwór i zaciska się ramiona nitownicy (rys.3-4). W wyniku ściskania ramion nitownicy wkręcony w nitonakrętkę gwintowany trzpień zaczyna działać siłą w kierunku 'do operatora'. Efektem tego działania jest zgniatanie kołnierza nitonakrętki, a w końcowej fazie zgniotu następuje jego stałe osadzenie w materiale (rys.5-6).
Nitownica ręczna na Domitech
W ofercie naszego sklepu stacjonarnego oraz internetowego sklepu z narzędziami - posiadamy szeroki wybór nitownic ręcznych, takich producentów jak Bahco, Rapid, Stanley oraz Yato - wszystkie w pełni oryginalne i z oficjalnej dystrybucji, podlegające pełnej gwarancji. Kupując nitownice ręczne z oferty naszego sklepu, masz swobodę wyboru dogodnej formy dostawy oraz metody płatności, w tym płatności ratalne, leasing czy płatność za pobraniem/przy odbiorze.