Darmowa dostawa od 399,00 zł

Wiertło stożkowe, wiertło stopniowe

( ilość produktów: 15 )

Wiertło stopniowe określane także często jako wiertło stożkowe. Jest to wiertło, które ma za zadanie wywiercić otwór w materiale, a następnie rozwiercić go do zadanej średnicy. Wiertła stożkowe potrafią wywiercić otwór o średnicy do około 35mm (3,5cm). W zależności od jakości użytych materiałów do produkcji danego wiertła stożkowego, wiertła potrafią wywiercić i rozwiercić otwory nawet w stali INOX o grubości ścianki do 5mm.

Wiertła stożkowe oraz wiertła stopniowe w sklepie Domitech

W ofercie internetowego sklepu z narzędziami i elektronarzędziami Domitech.pl - posiadamy szeroki wybór oryginalnych wierteł stopniowych oraz wierteł stożkowych o średnicach roboczych w zakresie od 4 mm do 39 mm, przystosowanych do pracy w drewnie i/lub stali - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji, renomowanych marek takich jak DeWALT czy Bosch.

Wiertło stożkowe

Wiertła stożkowe często są również określane jako wiertło choinkowe. Wynika to z ich budowy i kształtu. Każde z wierteł posiada stopnie, które odpowiadają otworowi, który ma zostać rozwiercony. Przykładowo wiertła stożkowe 4-12 mają od 4-5 stopni i najpierw nawiercają otwór o średnicy 4mm a następnie rozwiercają kolejno otwory o średnicy 6mm, 8mm, 10mm, aż do 12mm.

W zależności od jakości użytych materiałów wiertła stożkowe potrafią rozwiercać otwory w materiałach do 5mm grubości. Aby wydłużyć żywotność wierteł należy stosować do nich chłodziwa bądź środki pomagające wywiercić otwory. Ma to na celu uchronienie stopni przed przegrzaniem i rozhartowaniem, tym samym nie doprowadzając do zniszczenia wiertła.

Wiertła - rodzaje mocowań


Wiertło choinkowe/wiertło stopniowe posiada 3 typy mocowań wiertarskich. Producenci stosują różne mocowania. W wiertłach stopniowych występuje typ mocowania: walcowy, walcowy ze spłaszczoną powierzchnią oraz HEX:

  • Typ walcowy jest to klasyczny typ mocowania do wszystkich wiertarek bądź wiertarko-wkrętarek. W przypadku złego użytkowania w stali bądź stali nierdzewnej może dojść do ślizgania się uchwytu wiertła stożkowego we wrzecionie, przez co wiercenie będzie nieefektywne lub niemożliwe.
  • Typ walcowy ze spłaszczoną powierzchnią można również zamocować we wszystkich wiertarkach bądź wiertarko-wkrętarkach, z tą różnicą, że spłaszczenie powierzchni mocowania w dużym stopniu ogranicza tendencję do ślizgania się wiertła we wrzecionie. Spłaszczona powierzchnia mocowania charakteryzuje się większą siłą przenoszoną na wiertło. Dzięki temu wiercenie jest bardziej efektywne. Podczas wiercenia w stali bądź stali nierdzewnej, wiertłem stopniowym ze spłaszczoną powierzchnią mocowania występuje większe ryzyko przegrzania wiertła, w momencie gdy jest ono nieprawidłowo użytkowane.
  • Ostatni typ mocowania to mocowanie HEX. Jest to najbardziej klasyczny rodzaj mocowania osprzętu do elektronarzędzi. Osprzęt z mocowaniem HEX można zamocować we wiertarkach, wiertarko-wkrętarkach, ale także w zakrętarkach udarowych oraz kluczach udarowych. Mocowanie HEX eliminuje ryzyko ślizgania się wiertła we wrzecionie. Ponadto mocowanie HEX przenosi całą siłę na wiertło. Takie rozwiązanie poprawia szybkość rozwiercania otworów w stali bądź stali nierdzewnej, ale w przypadku nieodpowiedniego użycia wiertła prowadzi do jego szybkiego zniszczenia.

W przypadku, gdy wiertlo stozkowe wykorzystywane jest do wiercenia w tworzywach bądź cienkich materiałach drzewnych rodzaj uchwytu nie jest wiążący. Z takimi materiałami powinny poradzić sobie każde z wierteł. W momencie, gdy otwór ma zostać wywiercony w stali bądź stali nierdzewnej, a następnie powiększony do zadanej średnicy (np. do 25mm) wówczas warto zastanowić się nad wiertłami ze spłaszczonym mocowaniem bądź mocowaniem na HEX'a.

Wiertło stożkowe

Wiertło stożkowe ma różną budowę aniżeli wiertła stopniowe. Wiertło stopniowe z reguły posiada rodzaj prowadnika (wiertło 4mm), który służy do nawiercenia wstępnego otworu, a następnie posiada stopnie (wiertła o większej, określonej średnicy). W przypadku wiertła stożkowego z reguły musi zostać nawiercony otwór, aby później mógł zostać rozwiercony (mowa o wierceniu otworów w twardych materiałach takich jak stal). Wiertła stożkowe nie posiadają stopni, przez co określenie dokładnej średnicy w trakcie wiercenia jest niemożliwe.

Wiertło do metalu lub wiertło do drewna może zostać zastąpione jednym z wyżej wymienionych wierteł. Kupując wysokiej jakości wiertło stożkowe bądź wiertło stopniowe nie ma potrzeby zakupu wielu wierteł, a także nie ma konieczności ciągłej zmiany średnic wierteł podczas wiercenia otworów o odpowiedniej średnicy.

Używanie chłodziw i środków ułatwiających wiercenie gwarantuje długą żywotność wierteł, a także odpowiednią jakość wykonywanego otworu.

pixel