Ścisk stolarski
Ściski to proste narzędzia ręczne przeznaczone do różnego rodzaju prac stolarskich, hobbystycznych, pomocniczych oraz wielu innych. W przypadku prac manualnych ściski powinny być na wyposażeniu każdej skrzynki narzędziowej. Znakomicie sprawdzą się do tymczasowego imania przedmiotów, wspomagając tym samym wykonywanie pracy. Korzystając ze ścisków praca stanie się o wiele przyjemniejsza, a efekty osiągnięte przy użyciu ścisków znacząco ulegną poprawie.
Ścisk stolarski automatyczny Wolfcraft EHZ PRO/100-300mm WF3031000
IRWIN 10503569 Ścisk śrubowy nastawny typ M 120 mm / 300 mm
Ścisk mini typ 5412 12"/300 mm Irwin T5412EL7
Ścisk mini typ 546 6"/150 mm dwupak Irwin T5462EL7
Dociągacz do paneli Wolfcraft WF6945000
Ścisk do stołów Wolfcraft PRO 65-150-W
Ścisk stolarski PIHER P52625 25 cm
Ścisk śrubowy nastawny typ M Irwin 10503571
Ściski stolarski - co to?
Ściski - jest to szeroka gama narzędzi ręcznych wspomagających prace osobom zawodowo zajmującymi się precyzyjnymi ręcznymi pracami, a także pomagają majsterkowiczom i hobbystom w osiągnięciu lepszych efektów wiercenia, dłutowania czy szlifowania. Zadaniem ścisków, niezależnie od ich nazwy oraz przeznaczenia jest przytrzymanie i unieruchomienie przedmiotu, który ma zostać poddany obróbce mechanicznej. Na rynku dostępne są także ściski służące tylko do tymczasowego przytrzymania jakiegoś przedmiotu np. przytrzymanie arkusza papieru do drewnianej ramy.
Rodzaje ścisków stolarskich
Każda z branży potrzebuje narzędzi pomocniczych oraz narzędzi, które tę pracę przyspieszą, bądź usprawnią. Do tych narzędzi zaliczamy ściski. W zależności od branży, ściski będą posiadały inne nazewnictwo, inną charakterystykę oraz odmienne materiały wykorzystane do ich produkcji.
- Ścisk typu F - to najbardziej popularny rodzaj ścisków spotykanych na rynku. Wyglądem przypomina literę "F", dlatego też otrzymał taką nazwę. Jeden z elementów ścisku jest nieruchomy, natomiast drugi pozwala na ściśnięcie przedmiotu. Ściśnięcie odbywa się za pomocą śruby lub za pośrednictwem automatycznego mechanizmu. Ściski z automatycznym mechanizmem mogą występować także w postaci rozpórek. Ściski typu F pozwalają na stosunkowo szeroki zakres pracy od 100 do nawet 1000mm.
- Ścisk typu C - kolejny ścisk, który cieszy się dużą popularnością na rynku. Nazwa tych ścisków również wzięła się od ich wyglądu. Korpus ścisków przypomina literę "C". Ściski typu C charakteryzują się stałym korpusem oraz śrubą dociskową. Ich konstrukcja jest prosta, wytrzymałość bardzo dobra, a cena przystępna. Ściski typu C oferują niewielki zakres pracy. Dobierane są wielkością pod daną pracę. W przypadku, gdy elementy do ściśnięcia są małe, wówczas wybierany jest niewielki ścisk. W przypadku, gdy elementy do ściśnięcia są znacznych rozmiarów, to wówczas wybierane są te o większym zakresie pracy. Zakres pracy jaki oferują ściski typu C to 0-300mm.
- Ścisk typu G - jest to ścisk rzadziej spotykany na rynku niż ściski typu F lub C. Nazwa ścisków podobnie jak wyżej wymienionych pochodzi od kształtu korpusu. Ścisk typu G od ścisku typu C różni się dłuższą, górną krawędzią. Pozostałe elementy są niezmienne. Zakres prac ściskiem typu G zależy od wymiarów korpusu.
- Ściski automatyczne - popularne ściski, które przeznaczone są do szybkiego przytrzymania obrabianych materiałów. Posiadają metalową szynę, na której osadzone są dwie części imające. Niektóre ze ścisków charakteryzują się stałą, górna częścią ścisku, a inne mają możliwość regulacji obu części imających. Ściskanie przebiega za pośrednictwem automatycznego mechanizmu zintegrowanego w uchwycie. Poprzez naciśnięcie spustu ścisku następuje przesunięcie części imakowej w kierunku przedmiotu. Ściski automatyczne z racji możliwości regulacji części imakowych nie posiadają tak dużej mocy ściskania, jak jest to w przypadków wyżej wymienionych ścisków. Najczęściej spotykane ściski automatyczne posiadają zakres pracy 300-600mm.
- Ścisk sprężynowy - są to najprostsze pod kątem konstrukcyjnym ściski. Ich zasada działania jest jak zasada działania klamerki. Różnica polega wyłącznie na ich budowie. Siła ściskająca ścisków sprężynowych zależy wyłącznie od rodzaju sprężyny, która umieszczona jest między ramionami ścisku. Klasyczne ściski sprężynowe wykonane są z tworzywa sztucznego i charakteryzują się niewielką siłą ściskającą. Końcówki ścisków również wykonane są z tworzywa. Ponadto są one ruchome, dzięki czemu pozwalają na dopasowanie się ścisku do imanego przedmiotu.
- Ścisk zapadkowy - są to ściski, które charakteryzują się błyskawiczną regulacją rozwarcia szczęk oraz bardzo mocnym imaniem przedmiotów. Po wstępnym zsunięciu się szczęk ścisku operator pociąga za dźwignię z zębatką. Przedmioty znajdujące się pomiędzy szczękami zostają ściśnięte z bardzo dużą siłą. Zwolnienie mechanizmu następuje po naciśnięciu przycisku zaimplementowanego w uchwycie ścisku. Ściski zapadkowe często posiadają konstrukcję ścisku typu F, a stal wykorzystana do ich produkcji jest kuta. Ma to za zadanie zwiększenie wytrzymałości ścisku.
- Ścisk kątowy - są to ściski, które mają odlewany korpus ze stałymi elementami, które są do siebie zorientowane prostopadle. Dzięki temu osadzane w ścisku przedmioty są umieszczone do siebie pod kątem prostym. Takie ściski często wykorzystywane są do wykonywania ramek, framug i innych elementów drewnianych, bądź metalowych, których kształt to kwadrat lub prostokąt.
- Ścisk taśmowy - najrzadziej spotykane typ ścisków na rynku. Elementem ściskającym elementy jest pas - podobny jak ten wykorzystywany przy pasach transportowych. Na pasie z reguły osadzone są elementy z tworzywa (narożniki stabilizujące), które ustawiają imane przedmioty pod kątem prostym. Ostatnim z elementów ścisku taśmowego jest śruba, która ma za zadanie finalne ściśnięcie pasa. Ściski taśmowe w zależności od modelu i rodzaju posiadają różną długość oraz szerokość taśmy. Swoje zastosowanie znajdują głównie w stolarstwie do wytwarzania drewnianych rameczek, czy ściskaniu klejonych krzeseł.
Jak dobrać właściwy ścisk stolarski?
Rodzaj ścisku powinien zostać dobrany odpowiednio pod potrzeby danego Klienta. Jeśli Klient na co dzień pracuje w stali i potrzebuje ścisków, które z bardzo dużą siłą ścisną elementy stalowe, to kiepskim pomysłem jest polecenie ścisków sprężynowych. W takim wypadku doskonale sprawdzi się kuty ścisk zapadkowy lub ścisk typu C. Z kolei osoba zajmująca się drobnymi pracami stolarskimi, bądź modelarskimi nie wykorzysta w pełni potencjału kutego, zapadkowego ścisku. Można powiedzieć, że ścisk ten będzie przeszkadzał takiej osobie, ponieważ będzie za duży i za ciężki do drobnych prac modelarskich. W takim wypadku dobrze sprawdzi się ścisk sprężynowy lub mały ścisk typu C.
Gdzie przydają się ściski stolarskie?
Ścisk stolarski to ścisk, który wbrew pozorom nie jest przeznaczony wyłącznie do prac związanych z elementami drewnianymi. Ścisk stolarski można wykorzystać do tymczasowego przytrzymania stalowych elementów, ściśnięcia elementów z tworzywa, imanie płytek podczas procesu cięcia lub krawędziowania. Można zatem go wykorzystać w ślusarstwie, w pracach hobbystycznych, czy też w pracach remontowo-wykończeniowych.
Ścisk stolarski na Domitech.pl
W ofercie naszego sklepu z narzędziami, elektronarzędziami oraz akcesoriami warsztatowymi/budowlanymi w kategorii ścisk stolarski - posiadamy szeroki wybór narzędzi takich producentów jak DeWALT, Irwin, REMS, Stanley Fatmax, Stanley oraz Wolfcraft. Ścisk stolarski z naszej oferty, niezależnie od wyboru modelu czy marki - to oryginalny, pełnowartościowy produkt, który zapewni pełną wydajność i chroniony będzie gwarancją deklarowaną przez producenta.
Kupując ścisk stolarski z naszej oferty - masz gwarancję oryginalności i bezpiecznej wysyłki wybraną przez siebie metodą dostawy oraz swobodę wyboru dogodnej metody płatności.