Szlifierka stołowa
Urządzenia znane jako szlifierki stołowe są maszynami, które najczęściej dostępne są w wersji dwutarczowej. Znajduje ona bardzo wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją do ostrzenia twardych materiałów, do szlifowania, czyszczenia metalu czy chociażby do polerowania. Szlifierka, wymaga przymocowania do stabilnego stołu. Jest uniwersalna, ponieważ gdy zamontujemy z jednej strony kamień szlifierski a z drugiej taśmę, możemy nią szlifować metal i drewno.
Szlifierka stołowa to elektronarzędzie służące do szlifowania i polerowania różnego rodzaju materiałów, takich jak drewno, metal, kamień czy tworzywa sztuczne. Składa się z pionowej osi szlifierki z montowanym na niej obracającym się tarczą szlifierską lub polerską. Tarcza obraca się z dużą prędkością, co umożliwia szybkie i dokładne szlifowanie powierzchni.
Czym jest szlifierka stołowa?
Szlifierki stołowe są zazwyczaj zasilane prądem elektrycznym, choć niektóre modele mogą być zasilane pneumatycznie. W zależności od rodzaju tarczy, szlifierka stołowa może być stosowana do szlifowania, polerowania, ostrzenia lub szlifowania powierzchni łukowych. Szlifierki stołowe są bardzo przydatne w warsztatach stolarskich, metalowych oraz w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym.
Jest to szlifierka służąca do ostrzenia na przykład nożyczek, noży od kosiarek czy siekier oraz do szlifowania krawędzi rur, kątowników itp. Zbudowana tak, że silnik znajduje się pośrodku urządzenia a po bokach zamontowane są dwie okrągłe tarcze - najczęstsze rozmiary to 120, 150, 200, 250 mm. Tarcza zamontowana do szlifierki czołowej to najczęściej tarcza korundowa lub kamień szlifierski. Z reguły szlifierki stołowe posiadają dwa kamienie polerskie, każdy innej grubości do mniej i bardziej dokładnego szlifowania.
Szlifierka stołowa - dla kogo
Szlifierki stołowe są bardzo przydatne w wielu dziedzinach i pozwalają na szybkie i precyzyjne szlifowanie różnego rodzaju materiałów, co sprawia, że są idealnym narzędziem dla profesjonalistów i amatorów.
Szlifierka stołowa jest narzędziem dużym, stacjonarnym, najczęściej wybieranym do zastosowań profesjonalnych/specjalistycznych, do ostrzenia powierzchni narzędzi wykonanych z metalu, takich jak wierteł, dłut lub noży. Dodatkowo narzędzie to nadaje się do szybkiego pozbywania się zadziorów powstałych podczas cięcia oraz obrabiania krawędzi elementów stalowych. Szlifierka stołowa to również praktyczne narzędzie dla majsterkowiczów tworzących elementy z materiałów stalowych, dzięki bardzo szybkiej pracy przy nadawaniu kształtu stali.
Zastosowanie odpowiednich kamieni szlifujących lub korzystanie z modeli przystosowanych do pracy z papierami ściernymi pozwala na znaczne zwiększenie praktycznego zastosowania narzędzia, o obróbkę stali czy elementów z tworzywa sztucznego.
|
Zastosowanie szlifierki czołowejSzlifierka stołowa znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Jest bardzo popularna wśród hydraulików, mechaników, blacharzy na przykład do spiłowania ostrych krawędzi metalowych czy miedzianych rurek itp. Przy wyborze szlifierski stołowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Kluczowym parametrem jest moc szlifierki stołowej - im jest wyższa tym urządzenie skuteczniej radzi sobie z wymagającym i twardym materiałem. Parametrem równie istotnym jest prędkość obrotowa, najczęściej wynosi ona mniej więcej 3 000 obrotów/minutę. Przy wyborze szlifierki stołowej należy zatroszczyć się o to, aby wartość tego parametru była możliwie największa. W praktyce możliwość regulacji jest niezwykle istotna. Tłumaczy to potencjalne ryzyko uszkodzenia miękkiego materiału wykorzystywanego w bieżącej pracy. Bardzo ważne jest także to aby szlifowany materiał oprzeć o stopę, w przeciwnym wypadku szlifierka może nam wciągnąć i uszkodzić szlifowany element. |
Szlifierka stołowa do drewna
Opisując szlifierki należy wspomnieć o szlifierce stołowej taśmowej, z jednej strony wyposażonej w standardowy kamień szlifierski do szlifowania metalu, a z drugiej taśma do szlifowania drewna. Szlifierka czołowa, jest więc uniwersalnym narzędziem szlifierskim, które pozwala na wykonywanie różnych czynności szlifierskich z różnorodnymi materiałami, zapewniając dokładność i precyzję prac warsztatowych.
Dobór tarczy do szlifierki wolnoobrotowejSzlifierki stołowe wiążą się z potrzebą przyjrzenia się kluczowym parametrom, których specyfika ma zasadniczy wpływ na uzyskanie konkretnych rezultatów pracy. Jedną z ważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej tarczy. Ma to znaczenie z uwagi na wykorzystywany i obrabiany rodzaj materiału. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór tarczy z odpowiednim rozmiarem zewnętrznym, zwłaszcza przy zakładaniu osłony szlifierki stołowej. Równie ważną sprawą jest średnica wewnętrznego otworu tarczy, która ma ścisły związek z założeniem podkładki stabilizującej i finalnie pozwalającej na prawidłowe zamontowanie tarczy. Użytkownik szlifierki stołowej powinien zwrócić uwagę na szybkość związaną z tarczą, a następnie musi parametr ten dopasować do wykorzystywanego urządzenia. Dość często zdarzają się sytuacje uszkodzenia bądź zbyt szybkiego wyeksploatowania tarczy, czego powodem jest rozbieżność maksymalnej prędkości obrotowej uzyskiwanej przez szlifierkę i tarczę. Inaczej rzecz ujmując, dzieje się tak gdy obroty szlifierki stołowej są za duże w porównaniu z wykorzystywaną tarczą. |
|
Dwutarczowe szlifierki stołowe
Szlifierka dwutarczowa ze względu na posiadanie dwóch narzędzi roboczych - zapewnia większa uniwersalność i funkcjonalność, pozwalając na różnorodne prace, bez konieczności wymiany akcesoriów szlifierskich.
Wybór tarczy przeznaczonej do stosowania ze szlifierką stołową obejmuje także informacje związane z rodzajem kamienia (tarczy). Zastosowane ścierniwo może dotyczyć elektrokorundu występującego w różnych postaciach lub też węglika krzemu. Elektrokorundy zdają egzamin przy szlifowaniu stali o różnej twardości, są także wykorzystywane przy czynnościach związanych ze stopami brązu. Węglik krzemu natomiast doceniany jest przez te osoby, które kładą nacisk na pracę związaną z wyższymi częstotliwościami i charakteryzującą się mniejszym ryzykiem przypaleń. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na granulację tarczy, czyli grubość ziaren budujących wykorzystywaną ściernicę oraz na twardość i typ spoiwa.
Szlifierka wolnoobrotowa dzięki specyfikacji swojej pracy zapewnia duża precyzję i dokładność.
Moc szlifierki stołowej - jeden z najważniejszych parametrów
Kluczowym parametrem jest moc szlifierki stołowej - im jest wyższa, tym urządzenie skuteczniej radzi sobie z wymagającym i twardym materiałem. Parametrem równie istotnym jest prędkość obrotowa, najczęściej wynosi ona mniej więcej 3 000 obrotów/minutę. Przy wyborze szlifierki stołowej należy zatroszczyć się o to, aby wartość tego parametru była możliwie najwyższa. W praktyce możliwość regulacji jest niezwykle istotna.
Kluczowe parametry techniczne szlifierek stołowych
- Moc znamionowa
- Prędkość obrotowa
- Średnica tarcz
- Grubość tarcz
- Średnica otworu tarczy
Szlifierka stołowa na Domitech
Szlifierki stołowe dostępne w ofercie naszego sklepu to oryginalne elektronarzędzia renomowanych marek, wśród których znajdziemy produkty takich producentów jak Bosch, DeWALT, Holzkraft, Luna, Makita, Metabo oraz Optimum - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji deklarowanej przez producenta.
Wybierając szlifierka stołowa z oferty naszego sklepu - masz swobodę wyboru metody płatności oraz formy dostawy, w tym płatności ratalne, leasing dla firm, płatność za pobranie (płatność przy odbiorze) czy odbiór osobisty w naszym sklepie stacjonarnym.