Darmowa dostawa od 399,00 zł

Nożyce do blachy ręczne

( ilość produktów: 37 )

Majsterkowanie oraz prace remontowo-wykończeniowe często wiążą się z różnymi, drobnymi pracami. Do niemal każdej czynności wykonywanej w gospodarstwie domowym potrzebne są narzędzia. Narzędzia ręczne ułatwiają wykonanie prac, które bez narzędzi nie byłyby możliwe do wykonania. Nożyce do blachy są tego dobrym przykładem. Ich głównym zastosowaniem jest jak sama nazwa wskazuje cięcie blachy. Cienką blachę można również uciąć choćby szlifierką kątową, ale w przypadku cięcia będą powstawały iskry, które mogą uszkodzić np. panele lub meble oraz w po cięciu pozostanie metaliczny pył na powierzchniach płaskich.

nożyce do blachy ręczne

Jak działają nożyce do blachy ręczne?

Zasada działania nożyc do blachy jest podobna do działania nożyczek biurowych. Posiadają dwa ramiona, na końcu których znajdują się specjalnie wyprofilowane ostrza tnące. Mają one za zadanie przeciąć arkusz blachy według preferencji operatora. Między ramionami zazwyczaj znajduje się sprężyna ułatwiająca powrót nożyc do pierwotnego miejsca, co ułatwia proces samego cięcia. Większość nożyc do blachy posiada także blokadę, która odpowiedzialna jest za zablokowanie ramion nożyc w momencie kiedy nie są one użytkowane. Pozwala to wydłużyć ich żywotność, ponieważ ostrza nożyc są wówczas "złączone" i trudniej o uszkodzenia mechaniczne w trakcie transportowania.

Ręczne nożyce do blachy - dla kogo?

Nożyce do blachy używane są wszędzie tam, gdzie jest do przycięcia lub wycięcia kształt z arkusza metalu. Metal wykorzystywany jest w blacharstwie samochodowym, dekarstwie, pracach remontowo-wykończeniowych np. przy podwieszanych sufitach bądź konstrukcjach do płyt gipsowo kartonowych i innych. Ręczne nożyce do blachy przydadzą się także w momencie, gdy nie mamy szczypiec a jest potrzeba przecięcia jakiegoś przewodu elektrycznego (oczywiście nie pod napięciem). Wykorzystać nożyce mogą zatem osoby parające się pracą w metalach o niewielkich grubościach ~0,5-1mm. Grubsze materiały cięte są elektrycznymi nożycami lub idąc dalej z grubością materiału - laserowo.

Kiedy przydają się ręczne nożyce do blachy?

Nożyce do blachy przydają się szczególnie wtedy, gdy potrzeba jest wycięcie danego kształtu z arkusza metalu. Operowanie nożycami przychodzi z czasem i nie należy się zniechęcać po pierwszych paru cięciach. Nożyce do blachy przydadzą się także do skracania profili UD30 bądź CD60. Wówczas praca jest bezpyłowa, beziskrowa, a co najważniejsze cicha (porównując cięcie profilu szlifierką kątową). Kolejnym miejscem, gdzie nożyce "grają pierwsze skrzypce" są zakłady samochodowe zajmujące się naprawami blacharskimi. Przy pomocy nożyc do blachy doświadczeni blacharze (używając odpowiedni sprzęt) zdolni są wyciąć niemal każdy kształt potrzebny do zrealizowania zlecenia.

W przypadku cięcia blachy nożycami nie powstają żadne iskry mogące uszkodzić powierzchnie, a także nie powstaje żaden pył.

Jakie nożyce do blachy ręczne wybrać?

Wybierając nożyce do blachy należy dobierać do potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. Jest wiele rodzajów nożyc, które mają rożne przeznaczenie. Nie oznacza to jednak, że źle dobrane nożyce do aktualnie wykonywanej pracy nie przetną arkusza metalu. Nożyce przetną blachę, jednak efekty tego cięcia mogą być różne od tych oczekiwanych. Nożyce do blachy można podzielić na jednodźwigniowe i dwudźwigniowe oraz kształtowe jednodźwigniowe i dwudźwigniowe. Oprócz tego podstawowego podziału każde z nich można rozróżnić dodatkowo jako prawe i lewe.

Nożyce uniwersalne doskonale sprawdzą się przy cięciu prostoliniowym. Dodatkowo nożycami uniwersalnymi można wyciąć także łagodne, krzywoliniowe kształtu, wycinając łuki bądź kontury dokonując tzw. cięcia kształtowego.

Nożyce kształtowe doskonale sprawdzą się przy wycinaniu łuków o bardzo małym promieniu, przy założeniu, że cięcie odbywa się w obrębie krawędzi obrabianego materiału. Ponadto ze względu na ich budowę można nimi wyciąć na prawdę skomplikowane kształty.

Nożyce prawe przeznaczone są do wykonywania cięć od lewej strony do prawej. Nożyce lewe przeznaczone są zaś do wykonywania cięć od strony prawej do lewej. Nieprawdą jest też fakt, że nożyce prawe przeznaczone są dla osób praworęcznych, a nożyce lewe dla osób leworęcznych. Wszystko to zależy od kierunku cięcia - jak wspomniano wyżej. Zarówno w przypadku nożyc prawych jak i lewych operator może dokonać cięcia prostoliniowego.

rodzaje nozyc do blachy

Ostrza w nożycach do blachy

Profesjonalne nożyce do blachy posiadają wysokiej jakości materiały użyte do ich produkcji. Z tego tytułu są one droższe niż podstawowa ich wersja. Profesjonalne nożyce do blachy, a uściślając ich ostrza wykonuje się ze stali HSS o twardości wynoszącej 65 HRC. W przypadku innych nożyc skala twardości będzie się różniła. Na rynku dostępne są nożyce z ostrzami wykonanych ze stali specjalnej (o twardości 61 HRC), ze stali stopowej (o twardości 59 HRC), ze stali narzędziowej (o twardości 56 HRC). Profesjonalne nożyce z ostrzami o twardości 65 HRC charakteryzuje długa żywotność oraz znakomita wydajność cięcia. Niektóre profesjonalne nożyce pokryte są także twardą powłoką azotku tytanu (TiN) przez co stają się one jeszcze bardziej odporne na zużycie.

Pozostając w tematyce ostrzy można również wyróżnić ich powierzchnię. Na rynku dostępne są nożyce o ostrzach prostych/gładkich oraz karbowanych/ząbkowanych. Ostrza gładkie po ucięciu materiału pozostawiają czystą, gładką krawędź blachy. W przypadku cięcia blachy nożycami o ostrzach ząbkowanych krawędź uciętego materiału jest ryflowana. Widoczne są wówczas ślady po zębach. Nożycami o gładkiej powierzchni operuje się ciężej, ponieważ cięty materiał może niekiedy ślizgać się w momencie ściskania ramion narzędzia. Inaczej jest w przypadku nożyc z ostrzami ząbkowanymi. Ostrza ząbkowane mają za zadanie unieruchomić materiał podczas procesu cięcia arkusza metalu. Od operatora zależy jaką krawędź uciętej blachy chce uzyskać. Od operatora wraz z jego doświadczeniem zależy także jaki będzie efekt finalny ciętego arkusza metalu.

rodzaje ostrzy

Nożyce do blachy ręczne na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu stacjonarnego oraz internetowe sklepu z narzędziami - posiadamy szeroki wybór produktów w kategorii nożyce do blachy ręczne, wśród których znajdziemy narzędzia takich marek jak Bahco, DeWALT, Stanley Fatmax, Stanley, TengTools oraz ToughBuilt - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji, deklarowanej przez producentów.

Kupując nożyce do blachy ręczne z nasej ofery - masz gwarancję oryginalności zamówionych produktów oraz bezpiecznej wysyłki w wybranej przez siebie dogodnej metodzie dostawy.

pixel