Darmowa dostawa od 399,00 zł

Kosa, podkaszarka

( ilość produktów: 210 )

Podkaszarka, zwana też kosą mechaniczną jest narzędziem do pielęgnacji zieleni - trawnika. Podkaszarka w zależności od modelu, mocy urządzenia, szerokości roboczej czy wykorzystywanego narzędzia tnącego oraz ogólnej wydajności - służy do precyzyjnych prac przy wykaszaniu, wykańczaniu narożników trawników lub koszenia traw, krzewów i/lub chwastów.

Podkaszarka i kosa - zastosowanie

Podkaszarka jest mechanicznym narzędziem ogrodniczym do prac przy pielęgnacji trawnika w przestrzeni prywatnej, a także publicznej. Podkaszarka w zależności od wersji, funkcji i oferowanych parametrów technicznych - służyć może jako uzupełniające narzędzie tnące do prac wykończeniowych w ogrodzie i na działce, lub jako kompleksowa kosa mechaniczna do strzyżenia nie tylko krawędzi trawnika po przejeździe kosiarką, a to pracy na znacznie większej powierzchni w trudnych warunkach.

Zastosowanie podkaszarki i kosy

 • Strzyżenie krawędzi trawnika
 • Strzyżenie trawy przy budynkach
 • Strzyżenie małych połaci trawy
 • Strzyżenie większych, trudno dostępnych przestrzeni
 • Koszenie zarośli w rowach melioracyjnych
 • Koszenie trawy między przeszkodami
 • Koszenie zarośli i traw między drzewami

 

Podkaszarka - budowa narzędzia

Podkaszarki i kosy mechaniczne to narzędzia wykorzystujące głowice tnąca, wyposażoną w głowicę żyłkową (jedno-, dwu- lub trój-żyłkową), w tarczę tnąca lub ostrza z tworzywa sztucznego. Za zasilanie odpowiada silnik spalinowy lub elektryczny (zasilanie sieciowe lub akumulatorowe), którego moc przenoszoną jest wałem do głowicy tnącej. Z narzędzia korzysta się w pozycji pionowej, z wykorzystaniem uchwytów obwiedniowych lub kierownicowych. Niektóre, bardziej masywne kosy mechaniczne z silnikami spalinowymi i akumulatorowymi dostarczane są z uchwytem nośnym/biodrowym lub szelkami. Najmocniejsze kosy mechaniczne do prac na większej, nieregularnej przestrzeni mogą również posiadać silniki plecakowe.

Podkaszarki i kosy mechaniczne składają się z:

 • Głowica tnąca - może być żyłkowa, tarczowa lub z nożykami z tworzywa sztucznego, służy jako osprzęt wykorzystywany do cięcia. Kompatybilność narzędzia z różnego rodzaju głowicami może być ograniczona. Ograniczenie może wynikać z konstrukcji lub docelowego zastosowania narzuconego przez producenta (nie wszystkie kosy umożliwiają wymianę głowicy).
 • Osłona głowicy - element najczęściej z tworzywa sztucznego, chroniący operatora oraz otoczenie przed uszkodzeniem
 • Wał / trzon - najdłuższy element, stalowa, aluminiowa lub wykonana z tworzywa sztucznego rurka łącząca głowicę z uchwytem. Trzon podkaszarki/kosy może być "łamany" lub z regulowaną długością, co pozwala na regulację do wysokości operatora i prostsze przechowywanie
 • Dodatkowa rękojeść - zapewnia pewniejsze i stabilniejsze prowadzenie narzędzia
 • Uchwyt główny - to rękojeść z włącznikiem. Miejsce gdzie znajduje się spust uruchamiający narzędzie, często też wyposażony w dodatkowe przełączniki regulujące prędkość roboczą, czy zarządzające dodatkowymi funkcjami

 

podkaszarka

 

Podkaszarka - istotne parametry

Jak każde narzędzie budowlane czy ogrodnicze - oferowane parametry i dane techniczne określają często jakość i zdolność danego urządzenia do poradzenia sobie w wyznaczonych zadaniach. W przypadku kos i podkaszarek, najbardziej istotne są moc, szerokość koszenia, rodzaj wykorzystywanego narzędzia tnącego (typ głowicy).

Moc i szerokość koszenia podkaszarek i kos pomaga określić nam wydajność narzędzia. Większa moc pozwoli sprostać trudniejszym warunkom, bardziej gęstej trawie, a nawet chwastom. Szerokość koszenia zapewnia szybkość pracy na danej przestrzeni. Typ głowicy zapewnia zdolność do wykonywania danego zadania, gdzie żyłkowa głowica nada się do podkaszania wykończeniowego przy krawędziach, a tarcza tnąca do koszenia na większych przestrzeniach.

 

Rodzaje podkaszarek i kos

Podkaszarka z silnikiem elektrycznym sieciowym

Elektrycznie podkaszarki to podstawowe modele małych kos mechanicznych, które docelowo służyć mają do mniej wymagających, precyzyjnych prac wykończeniowych. Narzędzia z takim źródłem zasilania ograniczone są przewodem zasilającym, przez co posiadają ograniczony zasięg i często brak możliwości wymiany głowice tnącej. Istotnym plusem wyboru takiego narzędzia jest jego waga oraz niska cena - podkaszarki zasilane przewodem elektrycznym są najtańsze z dostępnych na rynku konstrukcji.

Podkaszarka z silnikiem akumulatorowym

Podkaszarki akumulatorowe to rozwiązanie bardziej uniwersalne. Zasilanie akumulatorowe takiego narzędzie umożliwia bardziej swobodną prace bez ciągnącego się za operatorem kabla, co zapewnia większą mobilność i zdolność do pracy w miejscach pozbawionych stałego źródła zasilania. Większość dostępnych w naszym sklepie podkaszarek, pracujących na zasilaniu akumulatorowym, to część większej grupy narzędzi/serii, które mogą wykorzystywać do działania te same akumulatory. Narzędzia te najbardziej odpowiednie są przy zastosowaniach profesjonalnych, miejscach wymagających zachowania szczególnej ciszy, takich jak obiektach infrastruktury miejskiej, okolice szkól i szpitali. Dodatkowym atutem zasilania akumulatorowego podkaszarek (prócz porównywalnej do narzędzi spalinowych mobilności) jest brak emisji jakichkolwiek spalin.

 

kosa mechaniczna

 

Podkaszarka z silnikiem spalinowym - kosa

Do najbardziej wydajnych podkaszarek zaliczymy kosy spalinowe. Takie źródło energii w narzędziach ogrodniczych zapewnia największą wydajność. Zasilane benzyną kosy mechaniczne umożliwiają pracę w terenie, bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej, oferują największa moc, szerokość roboczą koszenia i ogólną zdolność do radzenia sobie na największych powierzchniach w trudnych warunkach i gęstej roślinności.

 

Przydatne funkcje kosy i podkaszarki

W zależności od zastosowania, amatorskiego czy profesjonalnego - wielu producentów kos i podkaszarek konsekwentnie rozwija linie produktowe dedykowane różnym zastosowaniom, które posiadają odpowiednie do pracy funkcje i wykorzystywane technologie - optymalizując pracę z narzędziem. Wśród najbardziej pożądanych funkcji/technologii jakie powinna posiadać podkaszarka to:

 • odpowiednio wydajny system antywibracyjny
 • możliwość wymiany akcesoriów tnących do rożnych zastosowań
 • dostępność materiałów eksploatacyjnych, takich jak żyłki i ostrza
 • system uproszczonego rozwijania żyłki z głowic żyłkowych
 • regulacja uchwytu, pozwalająca dostosować narzędzie do operatora

 

Akcesoria do podkaszarek i kos

Wśród akcesoriów do podkaszarek (w zależności od możliwości urządzenia) znajdziemy często wymienne głowice do różnych zastosowań, osłony narzędzia tnącego, ograniczniki odległości, pasy i uchwyty biodrowe poprawiające wygodę czy szelki nośne.

Kompatybilność poszczególnych akcesoriów dodatkowych trzeba niestety zweryfikować, gdyż u wielu producentów - poszczególne modele kos i podkaszarek różnię się w istotny sposób, co wymagać może dobrania odpowiednich, dedykowanych do danych modeli akcesoriów.

 

Kosa

 

Podkaszarka, kosa w sklepie Domitech

W ofercie kos i podkaszarek do pielęgnacji zieleni w naszym sklepie stacjonarnym z sekcją ogrodniczą, oraz w sklepie internetowym z elektronarzędziami i narzędziami ogrodniczymi znajdziemy produkty takich producentów jak AWTOOLS, Black & Decker, Bosch, DeWALT, Dedra, Gardena, HiKOKI, Kraft&Dele, Makita, Metabo, NAC, Ryobi, Stanley Fatmax, StigaStihl oraz Worx. Oferowane przez nas podkaszarki i kosy to narzędzia pochodzące z oficjalnej dystrybucji regionalnej, dzięki czemu masz pewność że otrzymasz oryginalny sprzęt, podlegający pełnej gwarancji deklarowanej przez danego producenta. Wybierając kosę mechaniczną lub podkaszarkę z oferty naszego sklepu online - masz możliwość wyboru odpowiedniej dla Ciebie formy dostawy oraz metody płatności, w tym możliwość odbioru osobistego lub płatności za pobraniem (płatność przy odbiorze)

 

Podkaszarka - FAQ

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podkaszarki?

Decydując się na zakup podkaszarki trzeba upewnić się do jakiej roli szukamy narzędzia. Wybierając podkaszarkę jako uzupełnienie do posiadanej już kosiarki, odpowiedzialnej za koszenie dużych powierzchni - wystarczy zakupić małą podkaszarka do wykańczania detali. Szukając narzędzia, które służyć będzie jako podstawowe urządzenie tnące - zalecana jest kosa mechaniczna, o znacznie większej mocy i zdolności pracy na większych powierzchniach.

Czym się różni podkaszarka od kosy?

Podkaszarka jest narzędziem do lżejszych prac przy wykaszaniu, kosa mechaniczna jest natomiast znacznie mocniejszym urządzeniem która może posłużyć do bardziej zaawansowanych prac przy koszeniu na większych obszarach niż podkaszarka. Kosa mechaniczna pozwala również na koszenie trawy i chwastów w miejscach niedostępnych dla kosiarek, wynikających z nierówności terenu lub dużej ilości przeszkód. Najczęściej spotykane podkaszarki posiadają zasilanie sieciowe lub akumulatorowe, gdy kosy mechaniczne wyposażone są w silniki spalinowe lub akumulatorowe.

Jak się kosi podkaszarka?

Podkaszarka żyłkowa to narzędzie do precyzyjnych prac. Praca tym narzędziem nie jest bardzo wymagająca a narzędzie na ogół jest lekki i proste w prowadzeniu. Podkaszarką głównie kosi się miejsca niedostępne dla kosiarki, takie jak granice krawężników, części trawników przy granicach (przy budynku lub płocie) oraz wokoło przeszkód, takich jak skalniaki, drzewa, krzewy czy kwiaty.

Jaka podkaszarka na działkę?

Szukają podkaszarki jako uzupełnienia do posiadanej już kosiarki - starczy zakupić mniejszy model oferujący mniejszą moc. Jeżeli podkaszarka miałby stanowić podstawowe narzędzie do koszenia trawy - zalecane jest wtedy wybranie kosy mechanicznej, zasilanej akumulatorowo lub silnikiem spalinowym.

Czy podkaszarka można kosić trawę?

Podkaszarka na ogół służy do koszenia trudno dostępnych miejsc, a także terenów wokół drzew, krzewów, roślin czy granic trawnika, przy których kosiarka nie sięgnie ostrzem. Podkaszarki to narzędzia posiadające niewielką moc. Odmianą podkaszarki do cięższych prac są kosy mechaniczne - te bez trudu poradzą sobie z koszeniem gęstej traw, a także chwastów czy krzewów.

pixel