Opalarka
Opalarka jest elektronarzędziem o szerokim działaniu. Znajdzie swoje zastosowanie zarówno w wykonywaniu prac takich jak suszenie pomalowanych powierzchni, usunięcie farby z metalu lub drewna, odklejania naklejek, czy montażu instalacji hydraulicznych. Dla zainteresowanych, w Internecie możemy znaleźć 1000 sposobów na ciekawe zastosowanie opalarki w domu.
Opalarka Ryobi R18HG-0 18 V
Opalarka 2-zakresowa 2000 W Black Decker KX2200K-QS
Opalarka - czym jest?
To narzędzie elektryczne, które sprawdzi się zarówno w warsztatach jak i przy pracach domowych. Działanie jest bardzo proste, chłodne powietrze zasysane jest przez wentylator gdzie grzałka elektryczna je podgrzewa, a następnie gorące powietrze jest wyrzucane na zewnątrz. Opalarka elektryczna w zależności od możliwości danego modelu - może wydzielać ciepło w przedziale od 50 do nawet 650°C.
Narzędzie najczęściej posiada silnik elektryczny zasilany sieciowo - opalarki wykorzystują bardzo dużo energii podczas podgrzewania powietrza, dlatego modele zasilane akumulatorowo mają ograniczony czas pracy od 5 do 20 minut.
W jakich pracach przyda nam się opalarka?
Najbardziej znanym zastosowaniem opalarek jest usuwanie powłok lakierniczych czy malarskich, jednak można ich również używać przy odmrażaniu rur, osuszaniu lakierów i farb oraz przy przyklejaniu folii na szyby. Elektronarzędzie jakim jest opalarka nada się także do formowania czy zgrzewania różnych elementów z tworzyw sztucznych. Oprócz opalarek elektrycznych można wyróżnić również gazowe, do drewna czy do plastiku. Do rozpalania grilla, w sezonie letnim najlepiej posłuży opalarka do drewna, a do zgrzewania folii izolacyjnych z PCV czy folii dachowych najlepiej wybrać opalarkę do plastiku.
W zależności od dostępności i kompatybilności poszczególnych modeli - producenci oferują wymienne końcówki, które pozwalają na koncentrację lub rozproszenie wydmuchiwanego i rozgrzanego powietrza. Niektóre modele opalarek posiadają specjalnie wyprofilowany kształt (umożliwiający położenie narzędzia na tylnej części) oraz blokadę włącznika, których połączenie pozwala na utworzenie stanowiska roboczego.
Opalarka elektryczna czy na baterie? Co wybrać?
Jeśli chodzi o zasilanie, możemy tu wyróżnić opalarki zasilane elektrycznie kablem sieciowym (prąd z gniazdka o napięciu 230 V) lub akumulatorowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady.
Gdy praca będzie wykonywana w trudno dostępnych miejscach, najlepiej sprawdzi się opalarka bezprzewodowa, czyli opalarka na baterie. Taka konstrukcja niweluje potrzebę podłączenia do sieci - zapewniając mobilność i pracę w miejscach bez stałego dostępu do źródła zasilania - nie musimy wtedy szukać gniazdka pod ręką, czy martwić się o długość kabla. Przeciętnie czas ładowania akumulatora opalarki akumulatorowej trwa około godziny, w zależności od modelu i marki opalarki. Dodatkowym atutem opalarki na baterie jest jej mobilność, jednak musimy zawsze pamiętać, żeby mieć przy sobie naładowany akumulator.
Natomiast jeśli chodzi o opalarkę elektryczną, nie musimy myśleć o baterii oraz jej naładowaniu. Opalarki elektryczne cieszą się większą popularnością, są produktem uniwersalnym i gotowym do użycia w każdym momencie.
|
Czy potrzebna jest regulacja temperatury w opalarce?Regulacja temperatury jest przydatnym elementem, jeśli chodzi o obsługę urządzenia. Dzięki temu, sami możemy regulować wysokość temperatury i wybrać tę najbardziej odpowiednią, która posłuży nam do pracy. Nie każda opalarka ma precyzyjną regulację temperatury. Standardowe urządzenia posiadają pokrętło do stopniowego ustawiania temperatury. Jeśli potrzebujemy bardziej profesjonalnej opalarki warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, która umożliwia szybkie osiągnięcie temperatury. |
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając opalarkę?
Najważniejszym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jej moc. Dla mniej wymagających prac, wystarczą te o mocy minimalnej 1000W, a dla zaawansowanych polecamy zakres powyżej 2000W. Taka moc pozwoli na wykonywanie szerokiego zakresu działań. Istotną rzeczą jest również minimalna i maksymalna temperatura pracy. Duża rozbieżność temperatur daje nam szeroki zakres możliwości pracy. Pamiętajmy również o wadze i gabarytach urządzenia. Do wyboru mamy również wersję mini.
Mini opalarka przyda się elektronikom i modelarzom. Innymi podstawowymi elementami, które mogą okazać się przydatne, jest np. wskaźnik ciepła resztkowego, zabezpieczenie przed przegrzaniem, funkcja chłodzenia, która pozwala na przedłużenie żywotności elementu grzejnego oraz długość kabla przy opalarce elektrycznej. Warto sprawdzić czy urządzenie posiada w zestawie wymienne dysze.
Opalarki w sklepie Domitech
W ofercie naszego sklepu posiadamy oryginalne opalaraki takich producentów jak 4PRO, Black & Decker, Bosch, DeWALT, Dedra, Graphite, HiKOKI, Makita, Metabo, Ryobi, STEINEL, Stanley Fatmax oraz Yato, z których wszystkie podlegają pełnej gwarancji producenta.
Kupując opalarkę w naszym sklepie - masz gwarancję oryginalności oraz swobodę wyboru dogodnej metody dostawy i formy płatności, w tym płatności ratalne, leasing czy płatność za pobraniem.