Darmowa dostawa od 399,00 zł

Szlifierka mimośrodowa

( ilość produktów: 138 )

Szlifierki mimośrodowe, potocznie zwane bączkiem, to grupa elektronarzędzi, które działają łącząc ruch oscylacyjny z obrotowym. Są stosowane do tak zwanego szlifowania zgrubnego, które wykonuje się na powierzchniach płaskich, a także na takich, które są nieznacznie zaokrąglone. Szlifierki mimośrodowe z dużym powodzeniem są wykorzystywane nie tylko przez majsterkowiczów, ale także przez wszystkich innych użytkowników, dla których liczy się profesjonalne wykonanie podjętych prac. Szlifierka oscylacyjna mimośrodowa najczęściej jest używana do obrabiania drewnianych nawierzchni jednak urządzenia te są na tyle szeroko stosowane, że mogą być wykorzystywane także przez lakierników samochodowych.

szlifierka mimosrodowa

Szlifierka mimośrodowa to narzędzie szlifujące, wykorzystujące ruch obrotowy z mimośrodem do zdzierania wierzchniej powłoki z obrabianego materiału. Szlifierki mimośrodowe to szybkie w działaniu narzędzia, najczęściej stosowane do szlifowania drewna, podczas usuwania wierzchniej warstwy materiału, lakieru lub farby.

 

Zastosowanie szlifierki mimośrodowej

Szlifierki mimośrodowe cieszą się ogromną popularnością głównie w branży stolarskiej. Dzięki połączeniu ruchu oscylacyjnego z ruchem obrotowym, stopy szlifierskiej, elektronarzędzie umożliwia efektywne szlifowanie wielu różnych powierzchni. Pozwala to na szybkie przygotowanie obrabianych materiałów do procesu, jakim jest bejcowanie oraz lakierowanie.

Narzędzia te coraz częściej zyskują uznanie wśród lakierników samochodowych i osób zajmujących się auto detailingiem (choć narzędziem do tego dedykowanym jest polerka - narzędzie o znacznie mniejszej prędkości i agresywności szlifowania). Zastosowanie na talerz szlifierki mimośrodowej papieru ściernego o odpowiedniej gradacji, umożliwia wykorzystanie jej do efektywnego szlifowania podkładów lakierniczych. Na stopie szlifierskiej możemy zastosować również specjalne futro lub filc polerski, który sprawdzi się podczas polerowania lamp samochodowych.  Ważny jest tutaj odpowiedni wybór gradacji papieru ściernego, ponieważ użycie zbyt twardego papieru z nasypem z grubych ziaren, może pozostawić widoczne rysy. Zastosowanie zbyt wysokiej gradacji sprawi, że materiał będzie zbyt słabo ścierany, co wydłuży czas naszej pracy.

Czy szlifierka mimośrodowa nadaje się do szlifowania gładzi?

Szlifierki mimośrodowe nie są przystosowane do szlifowania gładzi. Posiadają one mniejszą średnicę oscylacji, inny system odprowadzania pyłu, mniejszą średnicę talerza szlifierskiego oraz wysoką prędkość obrotową (nawet na najwolniejszym trybie pracy). O ile możliwe jest wykonanie takiej pracy małą szlifierką mimośrodową z regulacją obrotów, to komfort pracy oraz jej dokładność będzie znacznie mniejsza w porównaniu do szlifierek mimośrodowych przeznaczonych do szlifowania gładzi. Odpowiednim narzędziem do szlifowania gładzi jest specjalna szlifierka do gładzi - żyrafa.

 

Zasilanie szlifierek mimośrodowych

Szlifierki mimośrodowe to elektronarzędzia wykorzystujące zasilanie elektryczne - sieciowe z gniazdka elektrycznego o napięciu 230V lub akumulatorowe, oraz narzędzia pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem.

W zależności od docelowego zastosowania do wyboru mamy więc 3 źródła zasilania tych narzędzi:

  • zasilane bezprzewodowo szlifierki mimośrodowe akumulatorowe to mobilne narzędzia, przydatne wszędzie tam gdzie potrzebna jest swoboda ruchu, bez ograniczającego manewrowanie przewodu. Narzędzia cechują się podobną, lub mniejszą mocą od narzędzi sieciowych, lecz umożliwiają pracę niezależnie od miejsca/przyłącza do sieci elektrycznej.
  • zasilane napięciem 230V z gniazdka elektrycznego szlifierki mimośrodowe sieciowe to mniej mobilne od akumulatorowych narzędzi, odpowiednie tam, gdzie praca jest stała. Narzędzia z zasilaniem sieciowym wymagają ciągłego połączenia z siecią elektryczną, a dzięki temu nie ograniczają czasowo zdolności do pracy. Polecane głównie w stacjonarnym zastosowaniu szlifierki mimośrodowe z przewodem, to tańsza od akumulatorowej propozycja zasilania tego narzędzia.
  • zasilane sprężonym powietrzem szlifierki mimośrodowe pneumatyczne to narzędzia głównie przeznaczone do warsztatów, które wykorzystują kompresory. Bez nich niemożliwe jest zasilanie narzędzia. Szlifierki mimośrodowe wykorzystujące do zasilania sprężone powietrze cechują się również niskim kosztem oraz mniej zawodną, trwalszą konstrukcją.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szlifierkę mimośrodowa?

Kupując szlifierkę mimośrodową w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Z reguły posiadają one moc w zakresie 200-400 W. Posiadają elastyczny talerz szlifierski, dzięki któremu za pomocą szlifierki mimośrodowej możemy obrabiać powierzchnie wklęsłe i wypukłe. Twardość dysku możemy podzielić na 3 rodzaje, mianowicie miękki, normalny i twardy, jednak najczęściej spotykane są miękkie i twarde. Te pierwsze sprawdzą się podczas do pracy z materiałem, który posiada np. zaokrąglenia czy wypukłości, a ten ostatni, jak sama nazwa mówi, posłuży do twardych powierzchni. Przy zakupie tak zwanego bączka do szlifierki jest dołożony również worek na pył lub filtr fałdowy. Minusem jest to, że filtry się niszczą lub gubią. Jednakże nie jest to problem - bez problemu możemy go dokupić. Podczas szlifowania jakiejkolwiek powierzchni decydowanie zalecamy pracę z odkurzaczem lub z odciągiem, ponieważ zdecydowanie lepiej odciągnie on pył.

 

szlifierka mimosrodowa

 

Talerz posiada 6 - 8 otworów, którymi wyciągany jest pył powstały w wyniku szlifowania. Najczęściej jest to 8 otworów plus jeden na śrubę mocująca stopę do szlifierki Niemniej ważnym kryterium jest także ruch mimośrodu czyli ile mm przesuwa się tarcza podczas pracy. Najczęściej jest to zakres 3 - 5 mm. Średnica tarczy do której mocujemy papier ścierny  to 125 lub 150 mm. Wybierając idealną dla siebie szlifierkę mimośrodową musimy wybrać pomiędzy modelami zasilanymi akumulatorowo lub sieciowo, które wymagają stałego napięcia 230V). Jest to kwestia bardzo indywidualna i sami musimy zdecydować na czym nam zależy. 

 

Szlifierki mimośrodowe 125 mm

Szlifierki oscylacyjne mimośrodowe posiadają dwie szerokości stopy szlifierskiej. Jedna z nich 125 mm, to znaczy, że posiadają one talerz szlifierski o szerokości 125 mm. Do talerza mocujemy dysk, który posiada rzep i do tego właśnie dysku mocujemy papier ścierny, który z jednej strony także posiada rzep.

 

szlifierka mimosrodowa Bosch

 

Szlifierki mimośrodowe 150 mm

Szlifierka ze stopą szlifierską o szerokości 150 mm zdecydowanie szybciej poradzi sobie z obrobieniem danej powierzchni. Różnica 25 mm wydaje się niby stosunkowo mała, jednakże przy dużych powierzchniach ma to znaczenie. 

 

Do czego służy regulacja obrotów w szlifierce mimośrodowej?

Regulacja obrotów jest istotnym czynnikiem, gdyż szlifierka oscylacyjna mimośrodowa może być wykorzystana do obróbki różnych materiałów, takich jak drewno, tworzywa sztuczne, metale, a nawet szkło. Dostosowanie prędkości do obrabianego materiału jest ważnym czynnikiem, ponieważ pozwoli we właściwy sposób dokonać jego obróbki. Szlifowanie miękkiego oraz twardego drewna, będzie wymagało wykorzystania zupełnie innych obrotów, żeby było skuteczne oraz nie wpływało negatywnie na jakość efektu finalnego. Większe obroty umożliwiają bardziej agresywne zbieranie nadmiaru materiału, natomiast zastosowanie niższej wartości, sprawdzi się podczas szlifowania materiałów, które są podatne na ryzyko przegrzania oraz przypalenia od ciepła powstającego podczas tarcia.

 

szlifierki mimośrodowe

 

Szlifierka mimośrodowa na Domitech

W ofercie naszego sklepu posiadamy szlifierki mimośrodowe takich producentów jak AEG, Black & Decker, Bosch, DeWALT, Dedra, Festool, HiKOKI, Makita, Maktec, Metabo, MirkaRyobi oraz Stanley z serii Stanley Fatmax - wszystkie pochodzące z oficjalnej, regionalnej dystrybucji, zapewniające pełną wydajność i podlegające pełnym warunkom gwarancyjnym, deklarowanym przez producenta.

Szlifierka mimośrodowa - gwarancja i serwis

W ofercie naszego sklepu znajdziemy jedynie narzędzia i elektronarzędzia, które pochodzą z oficjalnego źródła, dzięki czemu kupując szlifierka mimośrodowa z naszej oferty - masz pewność że wybierasz oryginalne narzędzie, które podlegać będzie pełnej gwarancji na zasadach ustalonych przez producenta.

Domitech to także profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi, który sprawnie dokona wyceny naprawy niemal każdej szlifierki mimośrodowej - oferując szybką realizację prac serwisowych czy dostarczenie potrzebnych części zamiennych prosto od producentów.

pixel