Hydrofor
Hydrofor to urządzenie składające się z pompy i zbiornika ciśnieniowego, które służy do utrzymania stałego ciśnienia w instalacji wodociągowej. Działa ono w ten sposób, że pompa wciąga wodę z ujęcia lub zbiornika i pompuje ją do zbiornika ciśnieniowego, gdzie woda jest przechowywana pod ciśnieniem. Kiedy kran jest otwarty w domu lub budynku, woda jest dostarczana z zbiornika ciśnieniowego pod stałym ciśnieniem, co zapewnia wygodę i wydajność w korzystaniu z wody w gospodarstwie domowym lub przemyśle.
Pompa hydroforowa IBO Dambat JET 100 A
Pompa hydroforowa IBO Dambat MHI 1300 INOX
- 1
- 2
- z2
Hydrofor – lub inaczej mówiąc – zespół hydroforowy to urządzenie przeznaczone do zapewnienia stałego ciśnienia wody, najczęściej spotykane w gospodarstwach jednorodzinnych. Wykorzystywane w zabudowach nie przyłączonych do sieci wodociągowych. Elektronarzędzie sprawdzi się również jako hydrofor ogrodowy, współpracując z ogrodowymi zraszaczami oraz automatycznymi systemami nawadniania i liniami kroplującymi.
Czym jest hydrofor?
Hydrofor, to najprościej mówiąc urządzenie wodno-powietrzne umożliwiające zapewnienie stałego ciśnienia w instalacji wodnej, najczęściej wykorzystujące przydomową studnię. Nazwa tego elektronarzędzia wywodzi się z języka greckiego od słów „hydro” (woda) i „phorós” (niosący), co oznacza „niosący wodę”. W skład hydroforu – a właściwie – zestawu hydroforowego, wchodzą: pompa hydroforowa, presostat, zbiornik ciśnieniowy (hydroforowy) oraz zawory (odcinający i zwrotny). To one tworzą cały system, który ma za zadanie utrzymać jednolite ciśnienie wody w zamkniętym układzie sieci hydraulicznej w zakresie parametrów wydajnościowych pompy.
Działanie i zastosowanie hydroforu
Zasada działania hydroforu oparta jest na prostych prawach fizyki. Uruchomienie urządzenia sprawi, że pompa hydroforowa zacznie wtłaczać wodę do zbiornika ciśnieniowego, co w efekcie spowoduje zmniejszenie przestrzeni zajmowanej przez powietrze, czyli sprężenie powietrza. Presostat po osiągnięciu określonego wcześniej ciśnienia wyłączy pompę. Odkręcenie kranu, do którego hydrofor do wody jest podłączony spowoduje, że sprężone powietrze zacznie wypychać w jego stronę wodę. W miarę jej upływu, w zbiorniku zacznie rosnąć objętość powietrza, a ciśnienie spadać. Kiedy jego poziom obniży się do określonego minimum presostat uruchomi pompę wodną i cykl zacznie się powtarzać. Dodatkową funkcją zbiornika hydroforowego jest zapobieganie przed zbyt szybkim zużywaniem się pompy wodnej, która zmuszona jest do częstego włączania i wyłączania.
W dzisiejszych czasach doprowadzenie wody do stref mieszkalnych jest koniecznością i bez niej nie wyobrażalibyśmy sobie życia. Zdarzają się jednak miejsca oraz sytuacje, gdy takiego przyłącza może jednak zabraknąć. Wtedy właściciel posesji musi zaopatrzyć się w wodę na własną rękę, na przykład wykorzystując studnię głębinową. Zastosowanie hydroforu w zaistniałej sytuacji umożliwi przepływ wody o stałym ciśnieniu na dalszą odległość, na przykład do domku na działce. Zestaw hydroforowy umożliwi również przepływ wody na wyższe kondygnacje, jeżeli zastosowana pompa ma wystarczającą wydajność.
Hydrofor swoje zastosowanie znajdzie również w ogrodzie. Umożliwi nawadnianie naszego trawnika oraz kwiatów za pomocą wody z odwiertu głębinowego, zapewniając stałe ciśnienie w układzie wodnym. Hydrofor do wody może być wykorzystywany do pracy ze zraszaczami ogrodowymi, a w połączeniu ze sterownikiem pompy, może robić to automatycznie w zaprogramowanych przez nas godzinach, z określonymi odstępami czasowymi, a nawet konkretną ilością cykli oraz ich czasem. Hydrofor może także współpracować z system linii kroplujących oraz systemem nawadniania podziemnego.
Parametry hydroforu
Wybierając hydrofor powinniśmy skupić się na doborze urządzenie odpowiedniego dla swoich potrzeb, jednak, żeby to zrobić, musimy określić nasze zużycie wody. Pozwoli to ustalić, jaką pojemność musi mieć zbiornik hydroforowy. W przypadku posesji wolnostojącej z czteroosobową rodziną wystarczy nam zbiornik 150 litrów. Jeżeli hydrofor będzie dodatkowo nawadniać ogród, pojemnik powinien mieć między 200, a 300 litrów. Oprócz wielkości zbiornika powinniśmy przyjrzeć się takim parametrom, jak:
- Liczba wirników w pompie – parametr odpowiedzialny za płynność przepływu wody oraz maksymalną wysokość wypiętrzania. Im większa ilość, tym efektywniej pracuje hydrofor.
- Maksymalna wydajność pompy – parametr powiązany poniekąd z liczbą wirników, określa, ile litrów wody na godzinę potrafi przepompować urządzenie.
- Maksymalna wysokość pompowania – parametr definiujący maksymalną wysokość na jaką może zostać poprowadzana instalacja od lustra wody.
- Ciśnienie zbiornika – parametr określający, jakie maksymalne ciśnienie może przepychać pompowaną wodę.
- Napięcie zasilania – występują zestawy hydroforowe z instalacji jednofazowych 220 – 230 V oraz trójfazowych 400 V.
- Moc nominalna – uśredniona ilość prądu elektrycznego jaką hydrofor pobiera podczas pracy.
Prawidłowe zamontowanie hydroforu
Proces instalowania hydroforu powinien być przemyślany, dzięki czemu odbędzie się bez większych przeszkód. Na samym początku powinniśmy zapewnić dojście do źródła wody z uwzględnieniem parametrów pracy naszego urządzenia.
Zestaw hydroforowy ze względów na ryzyko zamarznięcia wody zimą oraz nadmiernego nagrzewania się latem powinien być umieszczony wewnątrz budynku, np. w piwnicy, dlatego właśnie tam powinien znaleźć się otwór studni, do którego należy wpuścić rurę zasysającą.
Kolejne kroki, związane z montażem hydroforu możemy podzielić na następujące etapy:
Montaż zaworu zwrotnego hydroforu
Do umieszczonej wewnątrz studni rury zasysającej należy przykręcić zawór zapobiegający cofaniu się wody ze zbiornika hydroforowego. Połączenie powinno być dobrze uszczelnione, np. za pomocą taśmy lub sznurka teflonowego.
Zabezpieczenia przed pracą na sucho
Praca pompy w przypadku mocnego obniżenia się poziomu wody w studni głębinowej, może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia, dlatego do obiegu wody zestawu hydroforowego warto jest zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed suchobiegiem. Urządzenie zatrzyma natychmiastowo pracę pompy hydroforowej, kiedy zabraknie wody w studni.
Instalacja rury zasilającej (wyjściowej) oraz ssawnej (wejściowej)
Na tym etapie możemy podłączyć rurę zasilającą do rury doprowadzającej wodę do naszej instalacji w domu lub w ogrodzie. Warto zastosować pomiędzy takim połączeniem zawór kulowy, który umożliwi odcięcie dopływu wody w przypadku wystąpienia awarii. Następnie z drugiej strony urządzenia należy podłączyć rurę ssawną z hydroforem. Pomiędzy urządzeniem, a rurą wejściową możemy zastosować filtr wstępny, który oczyści pobieraną wodę z większych zanieczyszczeń i drobin stałych.
Wszystkie połączenia hydrauliczne wykonywane podczas montażu hydroforu, muszą być dobrze uszczelnione i solidnie skręcone. Pozwoli to wyeliminować zasysanie powietrza z zewnątrz i zapewni poprawne działanie pompy hydroforowej.
Odpowietrzanie hydroforu
Zanim dowiesz się jak odpowietrzyć hydrofor, powinieneś wiedzieć, że proces odpowietrzania hydroforu to konieczna czynność, którą należy wykonać zarówno podczas pierwszego uruchomienia, po naprawach serwisowych, a także po okresie zimowym, kiedy z instalacji wodnej została spuszczona woda, żeby nie zamarzła i jej nie uszkodziła. Odpowietrzanie hydroforu do wody to prosta czynność, z którą powinien poradzić sobie każdy posiadacz tego urządzenia. Hydrofor sam z siebie nie będzie w stanie zaciągnąć wody ze studni głębinowej, dlatego w tym procesie niezbędna będzie nasza pomoc. Pompa hydroforowa wyposażona jest w specjalny otwór, który umożliwia zalanie jej przewodu cieczą. Aby proces odpowietrzania się udał, należy zalać przewód do pełna i uruchomić urządzenie. Warto pamiętać, że nie zawsze musi się to udać za pierwszym razem i proces należy powtarzać, aż hydrofor pociągnie wodę ze zbiornika.
Hydrofor na Domitech.pl
W sklepie Domitech.pl znajdziesz szeroki wybór hydroforów, które idealnie sprawdzą się w Twoim domu, ogrodzie czy na działce. Nasze urządzenia zapewnią Ci stały dostęp do wody tam, gdzie jej ciśnienie jest zbyt niskie lub gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej. Dzięki wysokiej jakości i niezawodności oferowanych produktów, możesz liczyć na bezproblemowe działanie przez długi czas. W Domitech.pl stawiamy na sprawdzone rozwiązania, dlatego bez względu na to, czy potrzebujesz hydroforu do zasilania domowego systemu wodnego, czy na potrzeby nawadniania ogrodu, u nas znajdziesz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania.