Darmowa dostawa od 399,00 zł

Pilnik

( ilość produktów: 25 )

Pilnik jest podstawowym narzędziem ręcznym w każdym warsztacie - niezależnie czy jest to przydomowy warsztat czy też profesjonalny warsztat. Pilnik to podstawowe narzędzie do obróbki mechanicznej zarówno drewna jak i materiałów metalowych. Do każdego rodzaju materiału jest przeznaczony dedykowany pilnik. Pilniki te różnią się budową oraz kształtem. W zależności od obrabianego materiału oraz efektu jaki chcesz uzyskać powinieneś dobrać odpowiedni pilnik. 

pilnik

Pilnik - zastosowanie

Pilników dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Może to sprawić problemy przy wyborze, ponieważ stojąc przed regałem z pilnikami nie wiemy na co zwrócić uwagę. Z reguły pojawia się pytanie jaki pilnik wybrać? Jeśli materiałem obrabianym będzie metal, wówczas należy wybrać pilnik do metalu. Pilniki te z reguły posiadają drobne nacięcia krzyżowe na swojej powierzchni. Nacięcia te mają za zadanie zebranie naddatku materiału stalowego. Jeśli materiałem obrabianym będzie drewno, wówczas wybór powinien paść na pilnik do drewna. Pilnik do drewna w języku profesjonalnym określany jest jako tarnik. Różnica między pilnikiem do metalu a tarnikiem jest taka, że tarnik posiada większy "ząb" zamiast krzyżowych nacięć, jak to ma miejsce w pilnikach do metalu. Większy "ząb" pozwala na bardziej agresywną obróbkę mechaniczną. Dzięki temu materiał drzewny (o mniejszej twardości niż metale żelazne) zebrany zostaje o wiele szybciej. Pilniki niezależnie od ich rodzajów używa się do zdzierania niewielkiej ilości materiału oraz do kształtowania powierzchni materiału.

Gdzie przydaje się pilnik?

Pilnik jako podstawowe narzędzie do obróbki mechanicznej powierzchni metalowej lub drewnianej przydaje się w momencie, gdy następuje potrzeba usunięcia naddatku materiału. Przykładowo korzystając z pilnika o kształcie trójkąta lub kwadratu można z wywierconego wcześniej, okrągłego otworu stworzyć otwór kwadratowy. Podobna sytuacja występuje, gdy z kwadratowego otworu należy zrobić otwór okrągły. Wówczas przy użyciu pilnika okrągłego, rogi otworu kwadratowego zostaną przezeń usunięte. Oprócz standardowych pilników w ofercie rynkowej znajdują się także pilniki dedykowane do różnego rodzaju prac np. do ostrzenia pił łańcuchowych lub pilnik do płyt gipsowo-kartonowych. Pilniki specjalnego przeznaczenia posiadają odmienną geometrię i odmienne właściwości od tych standardowych, przez co ich użycie w większej mierze ogranicza się do wykonania jednego rodzaju pracy.

Jaki jest podział pilników?

Pilniki można podzielić zarówno z podziałem na rozmiar (wielkość) oraz kształt ich części roboczej.


Pilniki długie (o długości roboczej ok.200mm):

 • Pilnik płaski
 • Pilnik półokrągły
 • Pilnik okrągły
 • Pilnik trójkątny
 • Pilnik kwadratowy

Pilniki krótkie tzw. iglaki (o długości roboczej ok.70-100mm):

 • Pilnik okrągły
 • Pilnik półokrągły
 • Pilnik trójkątny
 • Pilnik płaski
 • Pilnik kwadratowy
 • Pilnik o specjalnym kształcie

Ponadto fachowe nazewnictwo pilników zmienia się wraz ze wzrostem ilości nacięć przypadających na centymetr długości. Wówczas rozróżnia się następujące pilniki:

 • zdzieraki (ilość nacięć 4,5 - 12,5 na centymetr)
 • równiaki (ilość nacięć 5,6 - 16 na centymetr)
 • półgładziki (ilość nacięć 9,5 - 23,6 na centymetr)
 • gładziki (ilość nacięć 13,2 - 31,5 na centymetr)
 • gładziki podwójne (ilość nacięć 20 - 45 na centymetr)
 • jedwabniki (ilość nacięć 35,5 - 67 na centymetr)

Jak dobrać właściwy pilnik?

Wybierając pilnik Klient powinien najpierw zacząć od określenia rodzaju materiału. Pracując z większymi detalami metalowymi należałoby skorzystać z długich pilników do metalu o drobnych nacięciach krzyżowych. W przypadku obróbki drewna, to lepszym wyborem jest tarnik, ponieważ jego praca będzie bardziej efektywna, a materiał drewniany zostanie zebrany szybciej. Wielkość wybieranego pilnika powinna być dopasowana do wielkości obrabianego detalu. Im mniejszy detal, tym mniejsze powinno być narzędzie obrabiające.

Czy warto kupować pilniki?

W pracach warsztatowych oraz przy obróbce mechanicznej detali można korzystać z fibrowych tarczy do zdzierania materiału, bądź tarników mocowanych na szlifierkę kątową. Prace te maja charakter zgrubny tj. używane są wówczas, gdy naddatku materiału jest dużo. W przypadku bardziej precyzyjnej obróbki warto wyposażyć się w narzędzie ręczne. Używając pilnik czy to do drewna, czy do metalu, zwiększa się precyzja w trakcie obróbki. To operator decyduje z jakim naciskiem będzie szlifował detal oraz do jakiego poziomu materiał ma zostać zebrany w celu jego dalszej obróbki np. wygładzania lub polerowania. W ofercie Domitech przygotowaliśmy dla Ciebie zarówno pilniki płaskie, tarniki, pilniki iglaki, pilnik do ostrzenia łańcucha oraz zestaw pilników.

Pilnik na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu Domitech znajdziemy pilniki takich producentów jak Bahco, Stanley, Stihl, TengTools oraz Yato, wśród których znajdziemy takie podtypy pilników, jak pilnik okrągły, półokrągły, trójkątny, płaski, kwadratowy oraz pilniki o specjalnym kształcie. Wszystkie pilniki w naszej ofercie to wyłącznie oryginalne produkty podlegające pełnej gwarancji.

Kupując pilnik z naszej oferty - masz również gwarancję bezpiecznej wysyłki oraz swobodę wyboru dogodnej metody płatności oraz formy dostawy, w tym płatności ratalne czy płatność przy odbiorze.

pixel