Klucz udarowy

( ilość produktów: 312 )

Klucze udarowe to narzędzia wykorzystywane nie tylko przy odkręcaniu kół. Narzędzia te mogą być również stosowane przy wszystkich pracach ze śrubami, a przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki - do pracy w drewnianych konstrukcjach szkieletowych. Z tego względu klucze udarowe dostępne w Domitech Sklep i Serwis stają się nieodłącznym elementem zadań wykonywanych przez mechanika samochodowego. Dodatkowo urządzenia tego typu może wykorzystywać każdy majsterkowicz chcący poszerzyć swoje prywatne akcesorium sprzętowe.

klucz udarowy

Klucz udarowy - co to?

Kluczu udarowy to narzędzie dedykowane profesjonalistom, głównie mechanikom z branży motoryzacyjnej ale także dekarzom. Klucz udarowy jest narzędziem, które posiada wysoki moment obrotowy, ale dzięki wykorzystaniu odpowiedniej konstrukcji sprzęgła - redukuje do minimum ryzyko szarpnięcia narzędzia - moment obrotowy w pełni przenoszony jest z maszyny na wykorzystywane akcesorium, dzięki czemu klucze udarowe mogą skutecznie zapewnić moment obrotowy na poziomie nawet 2000 Nm. Klucz udarowy w zależności od zastosowanych akcesoriów jest narzędziem uniwersalnym. Klucz udarowy może posłużyć do rożnego rodzaju prac związanych z wkręcaniem, odkręcaniem największych śrub w betonie, drewnie i stali. Klucze udarowe dzięki znacznie większym momentom obrotowym niż wiertarko-wkrętarki czy zakrętarki udarowe - często stanowią alternatywę dla nich, przy bardziej wymagających zadaniach.

Jak działa klucz udarowy?

Klucz udarowy to narzędzie wkręcające, które wykorzystuje uchwyt kwadratowy o średnicach 1/2", 5/8", 3/4" oraz 1" do mocowania nasadek udarowych, które pozwalają przenieść "moc narzędzia" (moment obrotowy) na wkręcaną śrubę. Klucze udarowe (podobnie jak zakrętarki udarowe typu impact), w odróżnieniu od wiertarko-wkrętarek posiadają udar działający w osi obrotu - przenosząc go w pełni na odkręcaną śrubę. Klucze udarowe podobnie jak pozostałe narzędzia wkręcające - posiada możliwość pracy z obrotami w lewo i w prawo, co pozwala na przykręcanie i odkręcanie.

Klucze udarowe wyposażone zostały w mechanizm udarowy, którego zasadniczymi elementami są: bijak z wyżłobieniem wewnętrznym, wałek napędowy przekładni z odpowiadającą mu bruzdą, kulka poruszająca się w szczelinach, wrzeciono z dwoma kołkami i uchwytem narzędziowym oraz sprężyna (z jednej strony przymocowana do tulei bijaka, a z drugiej do przekładni). Działanie klucza udarowego jest następujące: bijak cyklicznie uderza w kołki. W momencie, gdy narzędzie napotyka opór, kołki i bijak zostają rozłączone, natomiast wał napędowy przekładni i kulka w wyżłobieniu są nadal w ruchu, przez co ma miejsce podniesienie bijaka ku górze oraz skręcenie sprężyny. Po czasie zgromadzony zostaje odpowiedni poziom energii kinetycznej, a sprężyna ulega rozwinięciu bijak obniża się i uderza w kołki, dzięki czemu wytworzony zostaje udar. Podczas pracy klucza udarowego proces ten powtarzany jest w bardzo szybkim tempie przez cały okres jego pracy.

Gdzie przydaje się klucz udarowy?

Klucz udarowy, wbrew pozorom jest narzędziem o szerokim wachlarzu zastosowania. Prócz dokręcania i przykręcania śrub - może skutecznie posłużyć przy pracach z wkrętami, dzięki zastosowaniu sprzęgła niwelującego odrzut i odpowiedniej przejściówki

Najczęstsze zastosowania kluczy udarowych:

  • Warsztat samochodowy - małe i kompaktowe klucze udarowe do odkręcania/mocowania elementów nadwozia
  • Wulkanizacja - średnie i większe klucze udarowe do odkręcania felg
  • Dom i ogród przy prostych pracach dokręcających podczas tworzenia konstrukcji drewnianych/stalowych
  • Przemysł ciężki przy mocowaniu elementów stalowych
  • Konstrukcje szkieletowe - domy w konstrukcji kanadyjskiej, do dokręcania śrub (zastosowanie przejściówki z kwadrat na HEX)

 

klucz udarowy klcuze udarowe

Klucz udarowy Bosch, model GDS 18V-1050

 

Moc i prędkość obrotowa - najważniejsze parametry klucza udarowego

Do najważniejszych cech technicznych kluczy nasadowych udarowych możnemu zaliczyć ich moc wyrażaną w Niutonometrach oraz prędkość obrotową. Moment obrotowy określa nam maksymalną siłę z jaką może pracować narzędzie - jest to kluczowy cecha określająca praktyczne zastosowanie narzędzia. Prędkość obrotowa klucza udarowego określa natomiast jak szybko dane narzędzie może poradzić sobie w mniej wydajnych pracach. W zależności od klasy narzędzia i jego docelowego zastosowania - klucze udarowe posiadają odpowiednie biegi/tryby pracy które dopierają odpowiednie parametry, celem optymalizacji czasu pracy i/lub zużycia akumulatora.

Dlaczego warto postawić na markowy klucz udarowy?

Wybór markowego klucza udarowego to inwestycja, która przynosi szereg korzyści, zwłaszcza dla profesjonalistów wymagających niezawodnego i wydajnego narzędzia. Markowe klucze udarowe gwarantują wyższą jakość wykonania, co przekłada się na ich większą trwałość i odporność na intensywne użytkowanie. Producent takiego sprzętu zazwyczaj oferuje lepszą gwarancję oraz dostęp do serwisu, co jest kluczowe w przypadku ewentualnych awarii. Ponadto, lepsze materiały i technologia użyte do produkcji oznaczają większą efektywność pracy, co jest istotne przy realizacji zadań wymagających dużej precyzji i mocy. W przypadku profesjonalnego użycia, niezawodność markowego klucza może również oznaczać mniejsze przestoje w pracy, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy. Warto również zauważyć, że markowe narzędzia często oferują szeroki zakres akcesoriów, co zwiększa ich uniwersalność i adaptację do różnych zadań.

 

klucze udarowe klcuze udarowe

 

Jak wybrać klucz udarowy?

Zakup odpowiedniego modelu klucza udarowego z oferty Domitech Sklep i Serwis wymaga tego, aby przyjrzeć się kluczowym jego parametrom. Pierwsza jest prędkość obrotowa, która określa, jak szybko można wkręcać i wykręcać śrubę. W praktycznym zastosowaniu nie wykorzystuje się maksymalnego jej poziomu, aby śruba nie została zerwana. Kolejny jest moment obrotowy. Im osiąga on wyższy poziom, tym mocniej śruby mogą być przykręcane. Klucze udarowe cechujące się mniejszym momentem obrotowym są idealne do łączników w samochodach osobowych, z kolei modele o większym momencie obrotowym w pojazdach ciężarowych. Należy również skupić się na rozmiarze uchwytu nasadki wyrażonego w calach. 1/2", 3/8",  5/8", 1 oraz częstotliwości udarów i mocy klucza udarowego.

Mocny klucz udarowy do kół - jak wybrać odpowiedni?

W przypadku wyboru klucza udarowego do kół - rzeczą istotną jest określenie źródła zasilania z jakiego chcemy korzystać. Odpowiednio mocne i wytrzymałe konstrukcje znajdziemy pośród narzędzi zasilanych sieciowo, akumulatorowo ale i także tych, które do pracy wykorzystują sprężone powietrze z kompresorów. W zależności również od typu aut - samochody osobowe, dostawcze pół ciężarówki lub duże pojazdy ciężarowe - niezbędny moment dokręcania kół może różnić się diametralnie, dla małych osobówek wystarczający będzie zakres do 400 Nm siły dokręcającej, w przypadku samochodów dostawczych i ciężarówek - niezbędny moment może przekraczać nawet 1000 Nm.

 

KLUCZE UDAROWE DO KÓŁ klucz udarowy do kół

Akumulatorowe klucze udarowe do kół z bezprzewodowym zasilaniem

 

Klucz udarowy - akcesoria

Do niezbędnych akcesoriów kluczy udarowych zaliczyć trzeba przede wszystkim udarowe nasadki wkręcające. Udarowe nasadki do kluczy udarowych zapewniają niezbędną wytrzymałość na duże obciążenia i znoszą największe momenty obrotowe generowane przez klucz udarowy. Wśród dodatkowych akcesoriów znajdziemy również adaptery kwadrat -> hex, umożliwiające korzystanie z innych narzędzi wkręcających takich jak bity.

Nasadki udarowe/nie udarowe, a klucz udarowy

Nasadki udarowe zapewniają znacznie większą wydajność oraz zdolność do pracy z elektronarzędziami. Standardowe nasadki nieudarowe z zestawów kluczy grzechotek nie zapewnią odpowiedniej wydajności i mogą ulec zniekształceniu/pęknięciu podczas pracy z kluczem udarowym o dużej mocy.

 

 

 

klucze udarowe do kół klucz udarowy

Klucz udarowy Dewalt, model DCF900NT, w wariancie wyposażenia DCF900P2G

 

Klucze udarowe na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu posiadamy oryginalne klucze udarowe największych marek, zasilane akumulatorowo, sieciowo oraz pneumatycznie, spośród których znaleźć można wiele uniwersalnych modeli oraz tych przystosowanych do różnego rodzaju prac. W naszej ofercie znajdziemy klucze udarowe marki AEG, Bosch, DeWALT, Dedra, HiKOKI, Makita, Metabo, Ryobi oraz Stanley - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji producenta. Wybierając klucz udarowy z oferty naszego sklepu stacjonarnego lub internetowego sklepu z narzędziami online - masz pewność, że otrzymasz w pełni oryginalny produkt, z oficjalnej dystrybucji oraz swobodę wyboru formy płatności i metody dostawy.

Klucz udarowy - serwis i gwarancja

Domitech to dystrybutor narzędzi największych marek, oferujący najlepsze elektronarzędzia do zastosowań profesjonalnych i indywidualnych. Wybierając klucz udarowy z oferty naszego sklepu masz pewność że otrzymasz oryginalne narzędzie i przysługiwać Ci będzie pełna gwarancja na zakupione produkty. W przypadku gdy poszukujesz autoryzowanego serwisu - specjalisty który przywróci posiadany przez Ciebie klucz udarowy do pełnej sprawności - wybierz Domitech Sklep i Serwis. Nasz firma prócz oferowania najlepszych narzędzi posiada też wykwalifikowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, który oferuje diagnozę, naprawę oraz sprowadzanie części zamiennych na zamówienie.

 

Klucz udarowy

Klucz udarowy marki Graphite, model 58G028

 

FAQ - klucze udarowe

1. Co to jest klucz udarowy?

Klucz udarowy, występujący jako klucz pneumatyczny z zasilaniem z kompresora lub klucz elektryczny z zasilaniem sieciowym lub akumulatorowym, to narzędzie służące do mocowania i odkręcania śrub, nakrętek oraz innych elementów przy użyciu mechanizmu udarowego i nasadek udarowych. Jest to narzędzie elektryczne lub pneumatyczne, które generuje impulsy udarowe, umożliwiając szybkie i efektywne wykonywanie prac związanych z montażem i demontażem.

2. Jak działa klucz udarowy?

Klucz udarowy wykorzystuje mechaniczne uderzenia, aby generować moment obrotowy potrzebny do wkręcania lub odkręcania elementów mocujących. W przypadku narzędzi pneumatycznych, powietrze sprężone generuje uderzenia, a w wersjach elektrycznych jest to mechanizm udarowy napędzany silnikiem elektrycznym.

3. Kiedy warto użyć klucza udarowego? 

Klucz udarowy jest szczególnie przydatny w sytuacjach, gdzie wymagane jest mocowanie lub odkręcanie elementów mocujących o dużej sile, takich jak śruby w kołach samochodów, podzespołach mechanicznych czy konstrukcjach metalowych.

4. Czy klucz udarowy nadaje się do precyzyjnej pracy?

Klucz udarowy jest przede wszystkim narzędziem przeznaczonym do prac wymagających momentu obrotowego i siły. Może być mniej odpowiedni do precyzyjnych zastosowań, gdzie wymagana jest dokładność do milimetra. W takich przypadkach, inne narzędzia, jak klucze dynamometryczne lub grzechotki akumulatorowe mogą być bardziej odpowiednie.

pixel