Metrówka

( ilość produktów: 6 )

Metrówka, to narzędzie miernicze przeznaczone do wykonywania pomiarów, znajdujące swoje zastosowanie wśród takich zawodów, jak: stolarstwo, ciesielstwo oraz budownictwo. Najczęściej wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego, posiadająca nadrukowaną podziałkę – najczęściej metryczną. Miarka składana występuje w wariantach o różnych długościach, kolorystyce oraz może cechować się różnie działającymi systemami odpowiedzialnymi za blokowanie położenia liniałów względem siebie.

Co to jest metrówka?

Metrówka to najczęściej drewniana "linijka" o długości jednego metra, służąca do pomiaru długości lub szerokości różnych przedmiotów. Metrówki to narzędzia używane przez stolarzy, rzemieślników i rolników do pomiarów i wyznaczania wymiarów elementów drewnianych konstrukcji lub innych materiałów.

Metrówka - działanie i zastosowanie

Miara drewniana, inaczej zwana miarą składaną - jak wskazuje jej nazwa – składa się z kilku części (liniałów), które są ze sobą połączone za pomocą specjalnego przegubu, umożliwiającego rozkładanie oraz składanie się narzędzia mierniczego. Metrówka do tego procesu używa opracowanego systemu blokad, który zatrzymuje liniał w pozycji otwartej oraz zamkniętej (w zakresie 0ۣ° i 180°). Miarki składane niektórych producentów wyposażone są ulepszony przegub, który umożliwia zablokowanie się liniałów podczas rozkładania, aż w trzech kontach - 45°, 90° i 180°. Pozwala to na wykorzystanie narzędzia mierniczego jako prostego kątownika, a nawet kątomierza.

Metrówka to narzędzie pomiarowe, które służy do dokonywania pomiaru odległości pomiędzy obiektami lub długości poszczególnych elementów.

Dzięki sztywnej konstrukcji, doskonale sprawdzi się podczas mierzenia w sytuacji, kiedy nie mamy na czym podeprzeć naszego narzędzia do mierzenia, ponieważ jest znacznie sztywniejsza od tradycyjnej zwijanej metrówki.

Miara drewniana równie świetnie sprawdzi się podczas pomiaru głębokości; wykorzystamy ją podczas mierzenia dołów i wierconych otworów (np. za pomocą otwornicy do betonu) oraz umożliwi ustawienie równoległego przesunięcia pomiędzy dwoma elementami (na przykład wysunięcie blatu kuchennego względem korpusu szafki).

Miara drewniana oprócz zastosowania podczas wykonywania pomiarów, może nam posłużyć jako narzędzie do szybkiego trasowania niemalże idealnie prostych linii pomocniczych, które pomogą nam podczas skracania detali i elementów konstrukcyjnych za pomocą cięcia.

Wystarczy, że położymy określoną ilość pierwszego członu liniału na materiale i chwycimy go dwoma palcami (od góry i od dołu), tak, żeby dolny palec dodatkowo opierał się na brzegu elementu, na którym będziemy rysować.

Następnie musimy przyłożyć ołówek do czoła metrówki i wykonać ruch posuwowy wzdłuż krawędzi elementu (bez odrywania obu przyrządów), tworząc tym samym idealnie prostą, grafitową kreskę.

Miara drewniana – dostępne rodzaje

Miara drewniana występuje w długościach od 1 do 5 metrów, jednak najczęściej stosowanymi metrówkami do pomiarów są te, o długości od 100 do 300 centymetrów. Taki rozmiar sprawia, że sprawdzają się niemalże wszędzie. Warto jednak wiedzieć, że miary metrowe ze względu na swoją popularność oraz szerokie spektrum zastosowań mają kilka różnych wariantów wykonania oraz finalnego wykończenia, które umożliwia lepsze dopasowanie ich do wykonywanej przez nas pracy. Dostępne na rynku miary drewniane możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • Bukowe metrówki – najbardziej pospolite składane miary drewniane, występujące z metalowymi okuciami oraz w wersji bez nich. Metalowe zakończenie zapewnia dłuższą żywotność końcówki liniału, co przekłada się na lepszą precyzję pomiarów.
  • Metrówka z tworzywa – cechuje się długą żywotnością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Kolejnym atutem, jest niższa waga, która znacząco ułatwi pracę na dłuższych dystansach oraz dokonywania pomiarów w powietrzu.
  • Miara składana, wzmacniana włóknem szklanym – często znacznie droższa od klasycznej miary. W pełni odporna na warunki pogodowe oraz oddziaływanie chemikaliów. Dodatkowo podziałka wykonana jest nieścieralnych, tłoczonych napisów. Dzięki wzdłużnym włóknom szklanym metrówka jest znacznie bardziej sztywna oraz może dokonywać dłuższych pomiarów bez podparcia.

Dodatkowo miarki składane mogą cechować się:

  • Dwustronną podziałką, która umożliwia odczyt wymiaru zarówno z lewej, jak i prawej strony liniału
  • Obustronnym nadrukiem, pozwalającym na obustronną pracę miary drewnianej
  • Zewnętrzną powłoką UV, która ułatwia odszukanie narzędzia w ciemności
  • Zabezpieczeniem przed wysokim napięciem, które będzie przydatne podczas prac elektrycznych
  • Oznaczeniem kątów, pozwalające na ich proste i szybkie zmierzenie
  • Funkcją szablonową (jak na przykład nadrukowane znaczniki odległości pomiędzy środkami puszek podtynkowych lub otworów pod zawiasy puszkowe), co przyśpieszy ich wielokrotne odznaczanie
/gfx/pol/menu_buttons3.js.gzip?r=1730658517 pixel