Dłuto do drewna

( ilość produktów: 33 )

Dłuto jest jednym z podstawowych narzędzi do obróbki drewna. Znane i używane jest od stuleci. Dłuta wykorzystywane są przede wszystkim w stolarstwie do obróbki mechanicznej materiałów drzewnych. W głównej mierze dłutami obrabiane są lite kawałki drewna. Na rynku znajduje się wiele rodzajów dłut oraz kształtu ostrza. Każde z nich ma jasno określoną funkcję i efekt działania. Ponadto na rynku znajdziemy także dłuta przeznaczone do pracy w betonie - jednak ich charakterystyka jest zgoła odmienna od dłut do drewna.

  • 1
  • 2
  • 3
  • z3
  • 1
  • 2
  • 3
  • z3

dłuto

Jak działa dłuto?

Dłuto jest niezwykle prostym narzędziem. Jest to z reguły jeden kawałek stali, który posiada uchwyt, aby użytkownik mógł swobodnie operowa narzędziem. Koniec roboczy dłuta posiada zaostrzoną krawędź, która służy do obróbki mechanicznej drewna. To dzięki niej zbierany jest naddatek materiału poprzez pobijanie dłuta młotkiem. Należy pamiętać, że dłut przeznaczonych do obróbki drewna nie powinno pobijać się młotkami z metalowym obuchem. Do tego celu należy wyposażyć się w młotek z obuchem wykonanym z twardego drewna.

Jakie są typy dłuta?

W zależności od tego jaki materiał będzie obrabiany można wyróżnić:

  • Dłuta do drewna:
    • stolarskie
    • rzeźbiarskie
    • tokarskie
  • Dłuta do betonu:
    • przecinak
    • wybijak
    • płaskie
    • płaskie wygięte
    • szpicak
    • bruzdownik


Wszystkie te dłuta mają różne zastosowanie, jednak zasada działania jest niezmienna. Dostarczana siła kinetyczna uderza w dłuto, a następnie zostaje ona przekazana w krótkim czasie uderzonemu obiektowi.

Kto używa dłuta?

Dłuta w zależności od obrabianego materiału mogą być wykorzystywane przez osoby zajmujące się np. wykończeniem wnętrz do skuwania starej glazury, kucia betonu, bruzdowania pod przewody elektryczne. Dłuta używane są także przez osoby pracujące w skórze (wykrawanie i grawerowanie wzorów), osobom zajmującym się rzeźbieniem drewnie najróżniejszych kształtów, a także w zawodach kamieniarskich podczas grawerowania w kamieniu.

Czym jest przecinak?

Przecinak to narzędzie ręczne wykonane z metalowego pręta, który na jednym końcu ma część do pobijania, na drugim natomiast posiada ostrze, które służy do przecinania bądź kucia. Przecinak działa tak samo jak dłuto, z tą różnicą, że przecinak należy uderzać młotkiem z obuchem stalowym. Uderzanie młotkiem ze stalowym obuchem przekazuje znacznie więcej energii kinetycznej na obrabiany przedmiot niż młotek z obuchem wykonanym z drewna. Przecinak używany jest w obróbce metalu, w budownictwie, górnictwie oraz kamieniarstwie. W zależności od zastosowania przecinak może posiadać różne rozmiary oraz kształty ostrza. Klasycznym przecinakiem jest przecinak budowlany, który na końcu, gdzie następuje proces pobijania znajduje się osłona z tworzywa sztucznego, która ma za zadanie ochronić rękę operatora przed uderzeniem młotkiem w rękę.

Wybijak- funkcja i zastosowanie?

Wybijak to narzędzie różne od dłuta, niemniej zasada jego działania jest podobna. Różnica polega na budowie narzędzia. Wybijak w przeciwieństwie do dłuta nie posiada zaostrzonego końca. Wybijak posiada płaski koniec, który służy do wybijania różnych przedmiotów poprzez uderzenie wybijaka młotkiem ze stalowym obuchem. Energia kinetyczna zgromadzona w młotku przekazywana jest przez pobijak na wybijany element. Wybijaki z reguły wykonane są z metalu o zwiększonej twardości. Profesjonalny wybijak charakteryzuje się twardością końcówki powyżej 50 HRC. Jeśli pobijak charakteryzuje się mniejszą twardością z czasem może dojść do zaokrąglenia płaskiej części pobijaka, tym samym nastąpi pogorszenie jakości wybijania. Niekiedy może być tak, że pobijaki wyginają się pod wpływem uderzenia. Wówczas jest to znak, że pobijak nie jest dobrej jakości.

Gdzie przyda się długo, przecinak czy wybijak?

Dłuto stolarskie, dłuto rzeźbiarskie oraz dłuto tokarskie swoje zastosowanie znajdują w drewnie. Z narzędzi tych skorzysta na pewno stolarz, cieśla, bednarz, snycerz, stylmach i inni.

Przecinak znajdzie swoje zastosowanie w budownictwie, do prac związanych z obróbką mechaniczną blach, kamieniarstwie oraz górnictwie.

Wybijak wykorzystywany jest do wybijania z reguły stalowych przedmiotów ze stalowych obudów bądź gniazd i otworów. Swoje zastosowanie znajdzie więc w zawodach takie jak: ślusarz, technik utrzymania ruchu, inżynier, mechanik samochodowy.

dluto

Dłuto na Domitech.pl

W ofercie sklepu Domitech z profesjonalnymi narzędziami, elektronarzędziami i akcesoriami - posiadamy szeroki wybór dłut do drewna i betonu, wśród których znajdziemy produkty takich marek jak Bahco, DeWALT, Rubi, Stanley Fatmax, Stanley oraz Yato - wszystkie pochodzące z oficjalnej, regionalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji deklarowanej przez producenta.

Wybierając dłuto z oferty naszego sklepu - masz gwarancję oryginalności oraz bezpiecznej wysyłki w wybranej przez siebie metodzie dostawy oraz swobode wyboru dogodnej metody płatności.

/gfx/pol/menu_buttons3.js.gzip?r=1732099131 pixel