Darmowa dostawa od 99,00 zł

Spawarka

( ilość produktów: 7 )

Spawarka to narzędzie elektryczne lub gazowe służace do wykonywania połączeń między (nie tylko) metalami z wykorzystaniem wysokiej temperatury - zapewniające stałe połączenie. Wśród spawarek znajdziemy modele gazowe oraz elektryczne wykorzystujące topliwą elektrodę lub nietopliwą elektrodę wolframową. Spawarki w zależności od metody pracy oraz typu urządzenia umożliwiają pracę z niemal każdymi metalami, od standardowej stali budowlanej, poprzez metale kolorowe, aluminium, czarną stal czy stal nierdzewną.

Spawarka to podobnie jak szlifierki czy przecinarki - duża grupa zróżnicowanych produktów, które można podzielić na różnorodne narzędzia, przystosowane do różnego rodzaju prac spawalniczych. Wśród spawarek wyróżnić można urządzenia gazowe, elektryczne czy w zależności od technologii - inwerterowe, MIG i TIG.

Czym jest spawarka

Spawarka jest narzędziem służącym do nadtapiania materiału ze spoiwem, tworząc trwałe połączenie. Spawanie odbywa się przy pomocy temperatury łuku elektrycznego, który powstaje między materiałem, a spoiwem.

Rodzaje spawarek

Najbardziej popularne rodzaje spawarek

  • spawarka gazowa
  • spawarka elektryczna
    • spawarka MMA (inwertorowa)
    • spawarka MIG, MIG-MAG (migomat)
    • spawarka TIG

Spawarka gazowa

Najbardziej popularna metoda/typ spawarek to spawarka gazowa, która umożliwia bardzo dokładne i precyzyjne spawanie. Gaz do spawarek gazowych przechowywany jest w specjalnej butli.

Spawarka elektryczna

Spawarki elektryczne to bardziej powszechne narzędzia, wykorzystywane we wielu warsztatach czy w produkcji. Wykorzystywanie tego typu narzędzi jest prostsze. Najbardziej popularne spawarki elektryczne to spawarki inwertorowe, umożliwiające spawanie elektrodami otulonymi (MMA). Narzędzia te cechują się dużą masą i wielkością. Dostępne są również mniejsze modele wykorzystujące znacznie mniejsze elektrody o średnicach do 2,5 mm2.

Spawarka inwertorowa

Spawarki inwertorowa - spawarka MMA, czyli spawarka umożliwiająca spawanie elektrodami otulonymi. To kolejny rodzaj spawarek, które podobnie do modelu transformatorowych wykorzystują metodę znaną z MMA. Spawarki transformatorowe powszechnie uważana się za bardzo wszechstronne narzędzia, zwłaszcza w kontekście podręcznych spawarek. Urządzenia tego typu pozwalają na spawanie elektrodami do 4 mm2 średnicy. Spawarka inwertorowa jest chętnie wykorzystywana w warsztatach przez profesjonalistów oraz osoby prywatne, do domowych napraw. Spawarki inwertorowe umożliwają również spawanie żeliwa, a przy dodatkowym osprzęcie - również aluminium (z pewnymi ograniczeniami).

Spawarka MIG

Spawarka elektryczna metodą MIG to metoda wykorzystująca spawanie litym drutem/samoosłonowym, umożliwiająca pracę łączeniowe takich materiałów jak czarną stal, stal nierdzewną, metale kolorowe (w tym aluminium). Spawarki MIG są najczęsciej wykorzystywane przez profesjonalistów oraz zwane potocznie migomatem. TSpawarka MIG nadaje się do spawania niewielkich elementów, spawaniu części blach  samochodowych czy do renowacji urządzeń mechanicznych. Urządzenie wymaga stosowania osłony gazowej - niezbędną częścią jest butla z obojętnym gazem.

Spawarka TIG

Obecnie bardzo popularna metoda wykorzystująca nietopliwą elektrodą wolframową. Metoda spawania spawarka TIG to metoda wykorzystywana do pracy z niemal każdym rodzajem metalu. Narzędzie tego typu jest szczególnie przydatne podczas spawania aluminium.

pixel