Darmowa dostawa od 399,00 zł

Szlifierka taśmowa

( ilość produktów: 60 )

Elektronarzędzia określane jako szlifierki taśmowe są przeznaczone do szlifowania dużych powierzchni. W swoim działaniu wykorzystują obrotowy pas wykonany ze papieru ściernego o różnej gradacji. Osadzenie tego elementu na szlifierce taśmowej umożliwia prowadzenie go po obrabianym materiale z bardzo dużą szybkością. Dzięki temu można w skuteczny sposób wygładzać powierzchnie, szlifować zgrubnie, obrabiać materiały drewniane oraz drewnopodobne o dużych wymiarach. Szlifierkami taśmowymi możemy także szlifować tworzywa sztuczne czy metal.

szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa - co to?

 

Szlifierka taśmowa to elektronarzędzie używane do szybkiego i efektywnego szlifowania dużych powierzchni. Składa się z silnika napędzającego pętlę ścierną, która obraca się wokół dwóch bębnów umieszczonych na końcach narzędzia. Dzięki ruchomemu taśmowemu mechanizmowi ścierającemu, szlifierka taśmowa jest w stanie szybko usuwać materiał, wygładzać powierzchnie lub przygotowywać je pod dalsze obróbki, takie jak malowanie czy lakierowanie. Jest to narzędzie wszechstronne, stosowane zarówno w pracach stolarskich, jak i metalowych, a także w remontach i renowacjach.

Przeznaczenie szlifierki taśmowej

Szlifierki taśmowe, potocznie nazywane czołgami cieszą się dużą efektywnością działania, a to za sprawą między innymi prędkości, z którą porusza się taśma, inaczej zwana pasem bezkońcowym. Pas jest cięty z kawałka, składany i klejony. Te słabszej jakości często właśnie na tych klejonych łączeniach się rozrywają. Prędkość, z którą porusza się taśma oscyluje między 200 a 400 m/min. Istotną rolę odgrywają również wymiary stosowanych taśm. Ich długość to zakres od 130 do 610 mm, z kolei szerokość wynosi od 60 do 100 mm. Rozmiar taśmy wpływa na szybkość szlifowania i jego precyzję. Im wyższa gradacja papieru ściernego tym samo szlifowanie jest szybsze, aczkolwiek jego dokładność spada, ponieważ gruby nasyp sprawia, że w szlifowanym materiale pozostają bruzdy. Niejednokrotnie szlifierki taśmowe wyposażone zostają w system pozwalający odsysać pył. Jego obecność daje ogromne korzyści w postaci komfortu i wygody pracy - powstający pył czy wióry są na bieżąco eliminowane. Elektroniczny wybór prędkości przesuwu taśmy to kolejne udogodnienie, które wiąże się z dopasowaniem prędkości szlifowania do tego, jaki rodzaj materiału jest aktualnie obrabiany. Waga taśmówki i ruch jaki wykonuje taśma szlifierska sprawia, że musimy wkładać dużego wysiłku w dociskanie szlifierki. Największą zaletą jest szybkość. Dzięki różnej wielkości i ziarnistości pasów szlifierskich zakładanych na szlifierkę, w dość szybkim czasie możemy obrobić duże powierzchnie.

Szlifierka taśmowa nie nadaje się do precyzyjnych prac. Potocznie zwane czołgi z dużym powiedzeniem używane są w na przykład tartakach gdzie szlifuje się nimi deski, długie belki, kantówki, krokwie. Do szlifowania zgrubnego (szybkiego ale i mniej dokładnego) potrzebna jest taśma szlifierska o niskiej ziarnistości na przykład 40, 60. Bardzo szybko zeszlifuje ostre, wystające zadziory powstałe w drewnie, dzięki czemu podczas pracy z takimi elementami nie będą się nam wbijały drzazgi w ręce. Po zgrubnym szlifowaniu możemy daną powierzchnię raz jeszcze wyszlifować, tym razem zakładając papier o większej większej ziarnistości, odpowiednie będą papiery 180, 200. Dużym walorem szlifowania drewna jest estetyka - dzięki szlifowaniu uwidaczniamy jego słoje i strukturę, a te bez wątpienia są jego ogromną ozdobą. 

 

szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa, model Hikoki SB3608DA

 

Szlifierka taśmowa sieciowa czy akumulatorowa?

Wybór między szlifierką taśmową sieciową a akumulatorową zależy od planowanego zastosowania i preferencji użytkownika. Szlifierki sieciowe oferują nieprzerwaną moc i są idealne do długotrwałych, intensywnych prac szlifierskich, gdzie dostępność prądu nie jest problemem. Z kolei szlifierki taśmowe akumulatorowe zapewniają większą mobilność i łatwość użytkowania, eliminując potrzebę ciągłego podłączenia do źródła prądu, co jest szczególnie przydatne w miejscach trudno dostępnych lub na zewnątrz, gdzie dostęp do zasilania jest ograniczony. Jednakże, należy pamiętać, że modele akumulatorowe mogą wymagać częstszych przerw na ładowanie baterii, co może wpłynąć na ciągłość pracy. Wybór odpowiedniego typu szlifierki taśmowej powinien więc być podyktowany specyfiką planowanych zadań i warunków pracy.

 

szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa, model Dewalt DCW220

 

Szlifierka taśmowa - najważniejsze parametry

Wybierając szlifierkę taśmową najważniejszym parametrem jest szerokość taśmy, którą możemy do niej zamocować. Im większą powierzchnię mamy do obrobienia tym większa szlifierka jest nam potrzebna. Ważna jest także regulacja obrotów, dzięki niej idealnie dopasujemy prędkość do wymagań szlifowanego materiału, z inną prędkością będziemy szlifowali drewno a z inną plastik czy metal. Moc urządzenia oscyluje w granicach 600-1000 W. Bardzo ważna jest także prędkość posuwu taśmy, zazwyczaj wynosi ona 200-400 m/min. oraz rodzaj zasilania. Możemy wybrać spośród akumulatorowych i sieciowych. 

Kluczowe parametry techniczne szlifierek taśmowych:

  • Moc silnika - Określa siłę urządzenia, wpływając na jego zdolność do obróbki różnych materiałów. Wyższa moc zapewnia lepsze wyniki przy twardszych materiałach.
  • Prędkość taśmy - Wyrażana w metrach na sekundę (m/s), determinuje, jak szybko taśma szlifierska porusza się, co ma wpływ na szybkość i jakość szlifowania. Niektóre modele pozwalają na regulację prędkości, co zwiększa uniwersalność narzędzia.
  • Rozmiar taśmy - Odnosi się do szerokości i obwodu taśmy szlifierskiej. Rozmiar taśmy wpływa na obszar szlifowania oraz dostępność wymiennych taśm na rynku.
  • System odsysania pyłu - Zapewnia czystość miejsca pracy i redukuje ekspozycję na szkodliwy pył. Systemy mogą różnić się efektywnością i sposobem zbierania pyłu.
  • Ergonomia i waga - Wpływają na komfort i wygodę użytkowania, szczególnie przy dłuższej pracy. Lżejsze modele są łatwiejsze w manewrowaniu, ale mogą mieć mniejszą moc.
  • Dodatkowe funkcje - Takie jak regulacja kąta szlifowania, szybka wymiana taśmy, czy możliwość pracy stacjonarnej, które zwiększają wszechstronność urządzenia i ułatwiają wykonanie precyzyjnych prac.

 

szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa, model Stanley SFMCW223

 

Zalety pracy szlifierką taśmową

Największą zaletą szlifierki taśmowej ręcznej jest jej szybkość. Dzięki szerokiej gamie dostępnych papierów ściernych o przeróżną gradacji, w bardzo szybki sposób możemy wyszlifować drewno, oklejoną płytę meblową czy nawet metal. Kolejną pożądaną cechą jest mechanizm odpowiadający za szybkie nakładanie i naprężenie taśmy (na dwóch rolkach) oraz stosowanie ramki szlifierskiej, która pozwala nieznacznie unieść taśmę w taki sposób, aby przyleganie do nawierzchni nie było aż tak ścisłe i aby szlifowanie było nieco bardziej delikatne. Korzyścią płynącą ze stosowania ramki szlifierskiej jest także ochrona przed przechylaniem się elektronarzędzia oraz możliwość szlifowania całej powierzchni w jednakowy sposób.

Dlaczego warto postawić na markowy model szlifierki taśmowej?

Wybór markowego modelu szlifierki taśmowej zapewnia kilka kluczowych korzyści. Przede wszystkim, renomowani producenci często oferują wyższą jakość wykonania i niezawodność, co przekłada się na dłuższą żywotność urządzenia oraz lepsze efekty pracy. Dodatkowo, markowe szlifierki są zwykle wyposażone w zaawansowane funkcje i technologie, które ułatwiają precyzyjne szlifowanie i zapewniają większy komfort użytkowania. Kolejną ważną zaletą jest dostęp do profesjonalnej obsługi posprzedażnej, w tym serwisu i dostępności części zamiennych, co w przypadku awarii może znacząco zmniejszyć czas przestoju. Inwestycja w markowy model może więc oznaczać lepszą efektywność pracy, mniejsze ryzyko awarii i w dłuższym okresie także oszczędności.

 

Czy ze szlifierki taśmowej możemy zrobić szlifierkę taśmową stołową?

Praktyczne wykorzystanie szlifierek taśmowych pozwala zmodyfikować je do modelu stacjonarnego. W tym celu należy dokupić statyw. Rozszerzeniem możliwości będzie tutaj prowadnica kątowa, której użycie umożliwia szlifowanie kantów. Jeśli chodzi o wykonywanie pracy z zastosowaniem szlifierek taśmowych, należy pamiętać o kilku wytycznych. Najważniejszą rzeczą jest to aby szlifierkę taśmową ustawić zgodnie z kierunkiem włókien widocznych w drewnie. Po drugie, odpowiednie ustawienie urządzenia przekłada się na możliwość dokładnego szlifowania z uniknięciem efektu zdzierania. Po trzecie, kierunek pracy szlifierki taśmowej powinien być jeden, ponieważ eliminuje się w ten sposób ryzyko powstania wyżłobień o nieregularnym charakterze.

 

szlifierka taśmowa szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa Maktec M9400 z możliwością konwersji na "szlifierkę stołową"

 

Szlifierka taśmowa na Domitech

W ofercie naszego sklepu Domitech - posiadamy szeroki wybór szlifierek taśmowych, takich producentów jak Black & Decker, Bosch, Dedra, Glob System, Graphite, HiKOKI, Luna, Makita, Maktec, Metabo, Ryobi oraz Stanley Fatmax - z których wszystkie to oryginalne elektronarzędzia, podlegające pełnej gwarancji deklarowanej przez producenta.

Wybierając szlifierka taśmowa z oferty naszego sklepu - masz pewność, że otrzymasz pełnowartościowe, oryginalne narzędzie, za które zapłacisz wybraną przez siebie, dowolną metodą płatności z preferowaną formą dostawy, w tym płatność przy odbiorze, płatność ratalną/leasing lub odbiór osobisty w naszym sklepie stacjonarnym.

pixel