Darmowa dostawa od 399,00 zł

Szpachelka, paca i kielnia

( ilość produktów: 78 )

Podczas remontu czy prac w obrębie gospodarstwa domowego niezwykle przydatne różnego rodzaju narzędzia. W ofercie Domitech znajduje się szeroki wachlarz elektronarzędzi,a także bogata oferta narzędzi ręcznych m.in. do prac remontowo-wykończeniowych. Wśród nich znajdziesz takie narzędzia jak: szpachelka, kielnia, paca, gąbki, grzebienie do kleju i wiele innych.

Szpachelka - zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem szpachelki jest uzupełnienie ubytków w ścianach różnego rodzaju gotowymi masami, klejami, bądź gipsem. Ich budowa pozwala na łatwą aplikację tych materiałów oraz zebranie nadmiaru mas. Ponadto przydadzą się do załatania dziur powstałych po montażu naściennym różnego rodzaju podwieszanych mebli, obrazów, karniszy etc. Oprócz drobnych prac remontowo-wykończeniowych szpachelka może pomóc także w wykonaniu drobnych prac wokół gospodarstwa domowego. Za jej pomocą można zedrzeć stare powłoki lakiernicze z elementów drewnianych lub zanieczyszczenia z posadzek.

Jak dobrać szpachelkę?

Szpachelkę należy dobrać tak, aby użytkowanie jej nie sprawiało problemów podczas wykonywania danej czynności. Jeżeli chcemy wykonać bardzo małe prace, a otwory lub ubytki są niewielkich rozmiarów, to wówczas proponujemy wybór małej, poręcznej szpachelki. Jeżeli natomiast ubytki są pokaźne, a otwory do zalepienia duże, to wówczas warto zaopatrzyć się w większą szpachelkę. Głównym tego powodem jest możliwość zebrania naddatku materiału uzupełniającego i wyrównanie powierzchni. W przypadku pokaźnych ubytków uzupełnianych małą szpachelką istnieje duże prawdopodobieństwo, że po skończonej pracy zostaną ślady pociągnięć szpachelki oraz nierówna powierzchnia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo małymi ubytkami w trudno dostępnych miejscach, wówczas wybór małej szpachelki wydaje się być najlepszy. Mała szpachelka nie będzie ograniczać operatora podczas pracy i nie będzie ryzyka, że pozostaną ślady po szpachlowaniu. Oczywiście w obu przypadkach nie obędzie się bez szlifowania szpachlowanej powierzchni. Tylko szlifowana powierzchnia po szpachlowaniu nie będzie się odznaczała.

Jak prawidłowo używać szpachelki?

W przypadku szpachlowania ubytków szpachelkę należy pochwycić dłonią, nałożyć na nią niewielką ilość masy i jednostajnym ruchem przeciągnąć szpachelkę z niewielkim dociskiem po ścianie. Szpachelka podczas tego procesu powinna być pochylona pod kątem 45 stopni. Taka czynność wymaga wprawy, jednak po wielokrotnym używaniu pacy wejdzie to w nawyk, a praca szpachelką będzie przyjemna i komfortowa. Pochylenie szpachelki ma także za zadanie odpowiednie zbieranie naddatku masy, dzięki czemu dalsza obróbka w postaci szlifowania będzie łatwiejsza.

Szpachelka INOX - co to oznacza?

Oznaczenie INOX na szpachelkach to informacja dla Klienta, że szpachelka została wykonana ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna charakteryzuje się odpornością na szkodliwe działanie wilgoci zawartej w powietrzu, jak wody, której używa się do zrobienia mas, klejów i innych materiałów szczepnych . Gwarantuje to długą żywotność szpachelki. Ponadto szpachelka INOX nie będzie pozostawiała rdzawych śladów na powierzchni masy, gipsu i innych materiałów. W przypadku używania tradycyjnej szpachelki ze zwykłej stali, rdzawe ślady mogą uwydatnić się po wyschnięciu oraz zakończeniu procesu chemicznego mas.

Czym jest paca?

Paca to narzędzie ręczne, które przeznaczone jest głównie do prac remontowo-wykończeniowych. Zbudowana jest z uchwytu, który przymocowany jest do arkusza blachy. Blacha ta może być wykonana ze stali, stali nierdzewnej, a niekiedy może być wykonana z tworzywa. Metalowe pace posiadają kilka rodzajów zakończeń: gładkie lub z różnej wielkości zębami. Płaska powierzchnia pacy wygładzi nałożone masy budowlane, natomiast zęby rozprowadzą masę po m.in powierzchni płytki.

Jakie są rodzaje pacy?

W zależności od przeznaczenia pacy, przystosowana będzie ona budową do wykonywania danej czynności. W ofercie Domitech.pl znajdują się produkty takie jak:

  • Paca stalowa gładka
  • Paca stalowa z zębami
  • Paca INOX gładka
  • Paca INOX z zębami
  • Paca z tworzywa
  • Paca z tworzywa z gąbką
  • Paca gumowa
  • Szpachelka
  • Kielnia

Zastosowanie pacy

Jak określono wyżej, głównym zastosowaniem pacy są prace remontowo-wykończeniowe. Przeznaczenie i zastosowanie pacy zależy w głównej mierze od tego jaka jest jej budowa oraz materiały użyte do jej produkcji. Pace gładkie wykonane są z metalu oraz z polistyrenu. Pace z metalu służą do wygładzania powierzchni świeżo nałożonej masy budowlanej. Pace z polistyrenu służą do robienia tzw. zacierki. Używa się jej głównie do wzbogaconych tynków, rzadziej do posadzek. Pace posiadające zęby służą do rozprowadzeniu zaprawy, kleju i innych mas po powierzchni płytki, styropianu, paneli winylowych. Dzięki temu zostaje nałożona równomierna ilość masy na całej powierzchni klejonego przedmiotu. Pace gumowe służą do fugowania. Guma ułatwia wciskanie fugi w szczelinę między płytkami, dzięki czemu proces ten przebiega sprawnie. Pace z gąbką służą do mycia powierzchni po procesie fugowania. Gąbki dobrze wymywają naddatki fugi. Ponadto z łatwością można z nich odcisnąć wodę.

Jak wybrać właściwą pacę?

Rodzaj pacy zawsze wybiera się zgodnie z jej przeznaczeniem oraz "z frontem robót" jakie czekają na dane narzędzie pracy. Przykładowo do fugowania złym wyborem będzie paca ze stali, ponieważ metalowa powierzchnia jest mało elastyczna. Przez to utrudnione jest wciskanie fugi w szczeliny pomiędzy płytkami. Ponadto metalową powierzchnią można porysować płytkę. Z kolei pacą gładką rozprowadzi się masę po powierzchni płytki jednak grubość położonej warstwy masy wszędzie będzie różna. Biorąc pod uwagę powyższe warto zastanowić się jaki produkt spełni Twoje oczekiwania i wybrać ten właściwy spośród oferty Domitech.pl

Do czego służy kielnia?

Kielnie służą do nakładania i rozprowadzania rozmaitych zapraw budowlanych. Przy jej użyciu mogą zostać nałożone m.in zaprawa murarska, zaprawy klejowe, zaprawa cementowo-wapienna i inne. Korzystając z pozostałych narzędzi ręcznych dostępnych w ofercie Domitech zaprawy murarskie mogą zostać równomiernie nałożone i rozprowadzone. Kielnie w zależności od ich budowy mogą także posłużyć do wygładzenia narożników wewnętrznych jak i zewnętrznych, a także do położenia szerokiej fugi.

Jak dobrać kielnię?

Kielnię podobnie jak pacę należy dobrać w zależności od jej przeznaczenia. Jeśli praca ma polegać na wygładzeniu narożników, to ciężko będzie wykonać tą czynność kielnią o klasycznym, prostym kształcie. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie kątowa kielnia sztukatorska. podobnie ma się sprawa z fugowaniem cegiełki. Do jej zafugowania najlepiej sprawdzi się kielnia spoinowa, która bez dwóch zdań poradzi sobie lepiej niż każda inna.

pixel