Darmowa dostawa od 399,00 zł

Obcinak do rur

( ilość produktów: 38 )

W pracach fizycznych, gdzie należy dokonać obróbki nieodłącznym elementem są narzędzia. Umożliwiają i pomagają w wykonaniu czynności, które bez ich udziału byłyby albo niemożliwe do wykonania, albo bardzo trudne do zrealizowania. W przypadku obcinania rur podstawowym narzędziem jest obcinak do rur, jednak narzędzi do ich obcięcia jest znacznie więcej. Obciąć rurę można również szlifierką kątową, jednak podczas procesu cięcia powstaje snop iskier, materiał w wyniku cięcia zostaje podgrzany, a po samym procesie cięcia powstają ostre krawędzie, które powinny zostać sfazowane.

obcinak do rur

Obcinak do rur - zastosowanie

Pracując fizycznie z rurami wszelkiego typu czy to miedziane, czy to stalowe, czy z tworzywa sztucznego, niejednokrotnie będziemy musieli skrócić daną rurę do pożądanego wymiaru. Nigdy nie jest tak, że wykonując daną pracę z rurami wszystko będzie pasować od A do Z bez procesu cięcia, szlifowania czy też rozstawiania w odpowiednim miejscu rur. Obcinak do rur ma za zadanie ucięcie rury w wyznaczonym przez operatora miejsca, umożliwiając tym samym na dokładne dopasowanie rury do aktualnych potrzeb.

Obcinaczka do rur - budowa

Na rynku dostępnych jest wiele firm produkujących obcinaki do rur. Z reguły posiadają one klasyczny kształt oraz ostrze tnące. Kształt obcinaka do rur przypomina literę C, na końcu której znajduje się ostrze. Ostrze zazwyczaj posiada regulowaną wysokość, dzięki czemu możliwa jest większa siła docisku krawędzi tnącej ostrza, czego wynikową jest nacinanie materiału. Nóż dociskany jest za pomocą śruby gwintowanej, na końcu której znajduje się z reguły element z tworzywa wspomagający dobry chwyt oraz wygodę użytkowania. Obcinaki do rur w większości występują jako narzędzia ręczne. Sprawność cięcia wynika z jakości danego narzędzia oraz doświadczenia operatora, a także odpowiednio dobranego ostrza do rodzaju ciętego materiału.

Podział obcinaków do rur

Rozwój dziedziny budowlanej oraz materiałów z nią związanych przyczynił się do zwiększenia potrzeb i wymogów Klientów. Pojawiające się nowe rozwiązania technologiczne w dziedzinie hydrauliki, przyczyniły się do rozwoju narzędzi ręcznych do obróbki nowoczesnych produktów. Cofając się wiele lat, można zwrócić uwagę, że głównym materiałem hydraulicznym był stalowe rury. Charakteryzowały się one długą żywotnością, jednak straty cieplne wynikające z ich użycia oraz występowanie korozji zmusiły rynek do poszukiwań innych rozwiązań. Od tamtej pory powstało mnogość rur z różnego rodzaju materiałów, a także powstały systemy łączące kilka rodzajów materiałów. Pojawienie się takich rozwiązań przyczyniło się do rozwoju narzędzi ręcznych jakimi są obcinaki do rur. Można wyróżnić kilka rodzajów obcinaków są to m.in:

  • obcinak do rur stalowych
  • obcinak do rur mosiężnych
  • obcinak do rur miedzianych
  • obcinak do rur PP (polipropylenowych)
  • obcinak do rur PEX
  • obcinak do rur TECE

Dla kogo obcinak do rur?

Narzędzia te przeznaczone są do osób zajmujących się instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Klient niezajmujący się tego typu pracami nie wykorzysta ich potencjału. W zależności od rodzaju obrabianego materiału należy dobrać odpowiedni obcinak do rur. W przypadku pracy z miedzią należy wybrać obcinak do rur miedzianych, w przypadku kładzenia rur stalowych należy zaopatrzyć się w obcinak do rur stalowych. Każdy z materiałów posiada inną charakterystykę (przede wszystkim twardość), co wymaga użycie odpowiedniego ostrza do ich nacinania. W przypadku rur systemowych stosuje się odpowiednie szczypce/nożyce do PEX lub nożyce do TECE. Są to narzędzia, których działanie jest zbliżone do nożyczek, z tą różnicą, że ostrze nożyc do rur systemowych działa stopniowo tj. po naciśnięciu ramion nożyc ostrze zbliża się ku całkowitemu zamknięciu, w wyniku czego obcięta zostaje rura. Obcinaki do rur systemowych przeznaczone są dla osób, które zajmują się rozprowadzaniem rur w systemie PEX lub TECE. W przypadku próby przecięcia nożycami do PEX miedzianej lub stalowej rury będzie to niemożliwe, ze względu na twardość materiału ciętego. Można by to porównać do chęci przecięcia pręta zbrojeniowego zwykłymi nożyczkami biurowymi.

Obcinaki do rur dostępne na rynku

W zależności od rodzaju materiału rury, którą chcesz przeciąć należy dobrać odpowiednie narzędzie. W przypadku prac hydraulicznych, gdzie występują metalowe rury (stal, miedź, mosiądz) polecamy wybierać narzędzia profesjonalne marek REMS, Knipex czy też TengTools. Charakteryzują się one wysoką jakością wykonania, co przełoży się na bardzo dobre rezultaty cięcia oraz znakomitą wydajność. W przypadku prac wodno-kanalizacyjnych polecamy również skorzystać oferty produktów marki Knipex, Milwaukee oraz REMS. Narzędzie te niejednokrotnie posiadają także zintegrowany gratownik, który pomaga w pozbyciu się specyficznego rzazu oraz ostrych krawędzi po procesie cięcia. Przycięte oraz zgratowane rury są gwarantem jakości wykonanych połączeń z mufami oraz kolankami hydraulicznymi.

Obcinak do rur na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu z profesjonalnymi narzędziami ręcznymi, elektronarzędziami oraz maszynami ogrodowymi - znajdziemy obcinak do rur stalowych, miedzianych, mosiężnych oraz z tworzyw sztucznych, takich producentów jak Knipex, REMS oraz TengTools - wszystkie z oficjalnej dystrybucji, w pełni oryginalne i podlegające pełnej gwarancji producentów.

Kupując obcinak do rur z naszej oferty - masz gwarancję bezpiecznej wysyłki oraz swobodę wyboru dogodnej metody płatności oraz formy dostawy.

pixel