Darmowa dostawa od 399,00 zł

Lutownica

( ilość produktów: 11 )

Lutownice to narzędzia które pozwalają na wykonanie różnego rodzaju prac. Z ich pomocą można połączyć ze sobą elementy, które zostały wykonane z materiałów podlegających procesowi topienia. Mówiąc krótko lutownice pozwalają na stopienie metali oraz tworzyw sztucznych tak, aby możliwe było wykonanie prac naprawczych, bądź łączeniowych. W ofercie Domitech znajdują się zarówno lutownice tradycyjne jak i akumulatorowe.

lutownica

Rodzaje lutownic:

Na rynku występuje wiele rodzajów lutownic. Urządzenia te różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania oraz budową. Wśród bogatej oferty rynkowej można wyróżnić kilka typów lutownic:

  • Lutownica transformatorowa - jest to lutownica, które charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem, dzięki wbudowanemu transformatorowi. Po podłączeniu jej do prądu oraz jej włączeniu, grot rozgrzewany jest w kilka sekund umożliwiając połączenie ze sobą materiałów. Lutownice transformatorowe wykorzystywane są głównie przy drobnych, domowych naprawach.
  • Lutownica oporowa -  określana często jako lutownica grzałkowa różni się od lutownicy transformatorowej przede wszystkim grotem. W przypadku lutownicy transformatorowej wymiana polega na wyciągnięciu cienkiego drutu z uchwytu. W przypadku lutownicy oporowej grot z reguły ma kształt grubego stożka. Sam proces wymiany jest podobny. Wykręca się śrubę kontrującą, a następnie wysuwa się grot lutownicy. Lutownica grzałkowa z powodzeniem może być wykorzystana do połączeń miedzianych przewodów, bądź naprawy elektroniki.
  • Stacja lutownicza - jest to bardziej zaawansowana lutownica, która charakteryzuje się większymi gabarytami oraz możliwością regulacji temperatury. Większe gabaryty wynikają z tego, że lutownicę (zazwyczaj oporową) można odłożyć w specjalnie zaprojektowanym uchwycie. Regulacja temperatury lutowania pozwala na precyzyjne jej ustalenie oraz pracę z różnego rodzaju materiałami.
  • Lutownica gazowa - to urządzenie zasilane gazem propan-butan. W wyniku spalania gazu powstaje wysoka temperatura umożliwiająca stopnienie różnego rodzaju topników lub materiałów. Ich wymiary są kompaktowe, dzięki czemu mogą zostać wykorzystywane nawet w ciasnych przestrzeniach. Lutownica gazowa z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w użytku profesjonalnym, jak i amatorskim. Część dostępnych na rynku lutownic gazowych charakteryzuje się wymiennymi końcówkami, przez co ich wykorzystanie jest poszerzone.
  • Lutownica hot air - urządzenie to wykorzystuje do swojej pracy gorące powietrze. Proces lutowania odbywa się poprzez skierowanie głowicy lutownicy w kierunku lutowanego przedmiotu. Z głowicy wydostaje się powietrze o wysokiej temperaturze pozwalające na topienie materiałów. Zaletą tej lutownicy jest brak fizycznego kontaktu grotu lutownicy z lutowanym przedmiotem.
  • Lutownica akumulatorowa - są to nowoczesne lutownice, które mogą być wykorzystane mobilnie dzięki zasilaniu akumulatorowemu. Energia pobierana jest przez narzędzie z akumulatora i możliwe jest przeprowadzenie np. serwisu instalacji elektrycznej w miejscu, gdzie nie ma dostępu do "gniazdka".

Lutownica- zastosowanie

Lutownice to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Korzystając z lutownicy kolbowej lub transformatorowej można dokonać napraw warsztatowych związanych z przerwanymi przewodami, lutowaniem drobnych elementów z tworzywa. Lutując drobne elementy należy zwracać uwagę na to, że zostają one szybko nagrzane. Może to doprowadzić do stopienia elementów, które bezpośrednio dotykają lutowanego elementu. Z kolei stacje lutownicze będą wykorzystywane w pracach bardziej precyzyjnych m.in. serwis elektroniki. Lutownice hot air oraz lutownice gazowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pracach instalatorskich związanych z elektryką i wszędzie tam gdzie występują elementy termokurczliwe.

Dlaczego warto mieć lutownicę?

Lutownica niezależnie od rodzaju poradzi sobie z połączeniem ze sobą dwóch rodzajów materiałów: metalowych lub elementów z tworzywa. W przypadku drobnych elementów z tworzywa można wykorzystać groty lutownic do stopnienia materiału blisko pęknięcia, łącząc tym samym pęknięcie. W przypadku elementów metalowych możliwe jest ich trwałe połączenie. Mowa tutaj m.in. o przewodach miedzianych. Dzisiejsze czasy oraz zwiększające się tempo życia często przekładają się na podejmowanie szybkich decyzji. Często jest tak, że urządzenie jest sprawne, jednak niekiedy nie dociera do niego zasilanie. W takich przypadkach z reguły przedmiot ten jest wyrzucany, mimo, że najczęstszą usterką jest po prostu przełamany kabel, z którego połączeniem lutownicą poradzi sobie każdy. Osoba naprawiająca zaoszczędzi nie tylko pieniądze, ponieważ nie będzie zmuszona kupić kolejnego sprzętu elektronicznego, ale także środowisko, ponieważ przedmiot ten będzie miał wydłużony cykl życia i nie trafi na wysypisko śmieci.

Lutownica na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu internetowego oraz internetowego sklepu z narzędziami i elektronarzędziami - posiadamy szeroki wybór narzędzi z grupy lutownice, wśród których znajdziemy produkty takich marek jak Dedra, Dremel, REMS, Ryobi oraz Yato. Lutownica z naszej oferty to w pełni oryginalny produkt, podlegający pełnej gwarancji producenta. Kupując lutownice w naszym sklepie - masz swobodę wyboru dogodnej metody płatności oraz formy dostawy.

pixel