Darmowa dostawa od 399,00 zł

Imadło

( ilość produktów: 35 )

Imadło jest narzędziem, które jest nieocenioną pomocą we wszelakich pracach warsztatowych. Jego zastosowanie może być różne np. ściśnięcie dwóch materiałów, wprasowanie łożyska na tuleję, natomiast do jego podstawowego zadania należy imanie przedmiotów, czyli krótko mówiąc jego stabilne i nieruchome pochwycenie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów imadeł, wykonanych z różnych materiałów. 

imadło

Przeglądając ofertę produktową imadeł dostępnych na rynku Klient może spotkać się zarówno z bardzo tanimi imadłami, których koszt zakupu wynosi kilkadziesiąt złotych oraz z profesjonalnymi kosztującymi tysiące złotych. W przypadku poszukiwań imadła warto zastanowić się czy jesteśmy majsterkowiczem, czy osobą, która wiele godzin spędza w warsztacie stale używając imadła. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy nie należy przesadzać, ponieważ zakup profesjonalnego imadła prawdopodobnie przerośnie oczekiwania, a atuty jakie posiada profesjonalne imadło w większości nie będą wykorzystywane. Jeśli jesteś osobą stale korzystającą z imadła w warsztacie, to proponujemy zakup imadła z wyższej półki, aby w trakcie pracy nie okazało się, że najtańsze imadło uległo uszkodzeniu, przez co praca nie może zostać przez Ciebie dokończona.

Materiał imadła - stal czy żeliwo?

Imadło ślusarskie poddawane jest dużym obciążeniom. Z tego tytułu nie można oczekiwać od słabej jakości materiałów znakomitych parametrów technicznych. Najczęściej występującą awarią, bądź usterką taniego imadła jest pęknięcie korpusu imadła. Dzieje się tak, ponieważ materiały z jakiego wykonane jest imadło zostają nadmiernie obciążone siłą mechaniczną, powstałą w skutek dokręcania śruby trapezowej przez operatora.

Imadło wykonane z samego, "czystego" żeliwa jest najczęściej spotykanym na rynku typem imadła, ponieważ jego cena nie jest wysoka. Takie imadło pozwoli na lekkie ściskanie materiałów. Duże siły działające na imadło wykonane z tego materiału będą powodowały jego uszkodzenie. Żeliwo jest materiałem kruchym, co za tym idzie, stosunkowo łatwo je uszkodzić. Imadło żeliwne z powodzeniem może zostać wykorzystane przez majsterkowicza, który od czasu do czasu pochwyci w nim drobne stalowe elementy oraz będzie poddawał obróbce mechanicznej kantówki, listwy i inne drobne elementy drewniane.

Imadło wykonane z żeliwa sferoidalnego jest imadłem, które charakteryzuje się większą wytrzymałością niż imadło wytworzone ze zwykłego żeliwa. Żeliwo sferoidalne to stop żelaza z węglem z grupy żeliw, które domieszkuje się z żelazokrzemem. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie lepszych parametrów technicznych. Imadło z żeliwa sferoidalnego przeznaczone jest do warsztatów, w których praca często odbywa się przy imadle, a materiałami obrabianymi są stale oraz twarde rodzaje drewna. Chwycone przedmioty mogą być pobijane oraz obrabiane w sposób mechaniczny.

Imadło wykonane ze stali oraz stali modyfikowanych jest typem imadła, które przeznaczone jest dla profesjonalnych warsztatów, w których używane jest przez wiele godzin w ciągu dnia. Imadło stalowe jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia, wysoki moment obrotowy/ściskający, a także mocne pobijanie pochwyconego materiału. Imadło stalowe niezwykle rzadko ulega usterkom. Częściej wynika to z wad ukrytych, bądź wad materiałowych powstałych już na etapie produkcji, niż z jego użytkowania w warsztacie. Imadło stalowe ze wszystkich typów kosztuje najwięcej. Wynika to z faktu użytych do produkcji materiałów, a także ich wytrzymałości materiałowej.

Imadło stałe, czy obrotowe?

Na rynku znajdują się dwa typy imadeł. Imadło stałe oraz imadło obrotowe. Jak sama nazwa skazuje różnią się one tym, że jedno będzie miało możliwość pracy w jednej pozycji, natomiast obrotowe będzie charakteryzowało się zmiennym położeniem (a czasami nawet pochyłem).

Imadło stałe z racji nieobrotowych elementów charakteryzuje się doskonałą stabilnością, a także nieznacznie wyższą wytrzymałością, w porównaniu do imadła obrotowego.

Imadło obrotowe posiadające ruchome elementy oraz komponentową podstawę w zależności od jakości wykonania oraz materiałów użytych do jego produkcji może charakteryzować się mniejszą stabilnością (choć nie jest to reguła). Imadło obrotowe będzie charakteryzowało się natomiast nieznacznie mniejszą wytrzymałością w porównania do stałych jego odpowiedników.

Ile kosztuje imadło?

Cena imadła zależy od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem kształtującym cenę imadła jest materiał z jakiego jest wykonane. Imadła żeliwne kosztują do około 400zł, imadła z modyfikowanego żeliwa kosztują do około 800zł, na imadła stalowe trzeba przeznaczyć już ponad 800zł. Cenę kształtują także możliwości imadła. Imadło o małym rozstawie szczęk będzie tańsze, niż to samo imadło o większym rozstawie szczęk. Kolejnym elementem mającym wpływ na cenę jest możliwość obrócenia imadła w jednej lub w dwóch osiach. Im większa liczba osi obrotu imadła, tym cena za to narzędzie będzie wyższa.

Szczęki i elementy dodatkowe

Imadło jest narzędziem, w którym można pochwycić każdy przedmiot. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji kiedy w szczękach imadła o płaskiej powierzchni mocuje się przedmiot o kształcie kulistym bądź sferycznym. Wówczas pochwycenie takiego przedmiotu jest utrudnione, a niekiedy wiąże się to z pozostawieniem śladów na przedmiocie.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z porysowaniem powierzchni chwytanego przedmiotu, bądź ułatwić jego pochwycenie stosuje się odpowiednie nakładki na imadło. Nakładki te charakteryzują się różnymi kształtami oraz materiałami - wszystko zależy od ich przeznaczenia. Do pochwycenia rur często wykorzystuje się elementy wykonane w kształcie litery V o spłaszczonej podstawie. Ponadto imadło może posłużyć także jako mała prasa gnąca. Stosując szczęki gnące do imadła można uzyskać materiał wyjściowy zgięty np. pod kątem 90 stopni.

Imadło na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu stacjonarnego oraz internetowego sklepu z markowymi narzędziami oraz elektronarzędziami - posiadamy imadła takich producentów jak Bosch, Luna oraz Stanley. Wszystkie imadła w naszej ofercie, to w pełni oryginalne produkty, podlegające pełnej gwarancji. Kupując imadło z naszej oferty - masz gwarancję oryginalności zakupionego produktu, bezpiecznej wysyłki oraz swobodę wyboru najlepszej metody płatności i formy dostawy.

pixel