Darmowa dostawa od 399,00 zł

Piła ręczna

( ilość produktów: 135 )

Piłą ręczna to praktyczne narzędzie służące do cięcia różnego rodzaju metali, materiałów drzewnych oraz tworzyw sztucznych. Piła ręczna to grupa narzędzie ręcznych, wśród których znajdziemy takie piły jak piła płatnica, piła kątowa, piłą kabłąkowa, piła grzbietnica, piła japońska oraz piła włosowa, które praktycznie spiszą się przy mniej i bardziej zaawansowanych cięciach, podczas remontu w domu czy prac na budowie.

piła ręczna

Piła ręczna - zastosowanie

Piła do drewna to szeroka grupa narzędzi. Zazwyczaj identyfikowana jest z narzędziem jakim jest piła płatnica. Jest ona podstawowym narzędziem wykorzystywanym do cięcia drewna. Z jej pomocą można uciąć listewki, kantówki, drewniane listwy przypodłogowe. Ponadto może zostać wykorzystana także w ogrodzie do ucięcia małych i średnich gałęzi. Swoje zastosowanie również znajdzie w przydomowych warsztatach, gdzie z powodzeniem można dociąć deski na wybraną długość. Piła do drewna często wykorzystywana jest także przez dekarzy, których praca dotyczy głównie obróbki drewna.

Jakie są rodzaje pił ręcznych?

Piła płatnica - potocznie nazywana jako piła do drewna. Posiada w swojej budowie uchwyt oraz brzeszczot. Brzeszczot przymocowany jest do uchwytu za pomocą śrub lub nitów. Uchwyt z reguły wykonany jest z tworzywa sztucznego pokrytego gumą, aby zwiększyć komfort pracy narzędziem. Piła płatnica z powodzeniem może zostać użyta w szerokim spektrum branż. Doskonale sprawdzi się podczas remontu do przycięcia listew przypodłogowych, skrócenia futryny drzwiowej oraz do docinania innych drewnianych elementów wystroju wnętrz.

Piła kątowa - jest manualnym odpowiednikiem ukośnicy. Za pomocą piły kątowej przytniesz listwy przypodłogowe, listewki, deski oraz inne materiały drzewne, które muszą zostać docięte pod wyznaczonym kątem. W przypadku piły kątowej operator ustala kąt pracy, ustala z jaką siłą zostanie cięty materiał oraz odpowiada za szybkość cięcia. Piła kątowa "pracuje" w prowadnicy, która uniemożliwia odchył brzeszczotu, dzięki czemu linia cięcia jest prosta.

Piła kabłąkowa - nowy typ piły ramowej, której konstrukcja przypomina łuk z cięciwą. Na ramiona piły zakładany jest brzeszczot z dużymi zębami i naciągany jest poprzez metalową dźwignię. Piły kabłąkowe wykorzystywane są do cięcia mokrych materiałów drzewnych o większej średnicy, a także do mniejszych, suchych kawałków drewna.

Piła grzbietnica - piła ta budową podobna jest do piły płatnicy z tą różnicą, że na grzbiecie posiada dodatkową metalową listwę. Zęby brzeszczotu piły są gęsto osadzone oraz posiadają podłużny kształt. Piły grzbietnice wykorzystywane są do precyzyjnego docinania materiałów drewnianych w stolarstwie.

Piła japońska - piła o budowie podobnej do piły grzbietnicy, z tą różnicą, że nie posiada metalowego wzmocnienia na grzbiecie. Piła japońska przeznaczona jest do precyzyjnego docinania drewnianych elementów, a także do docinania drewnianych elementów łączeniowych w postaci obcych piór, kołków drewnianych, czopów drewnianych i innych.

Piła włosowa/włośnicowa - budowa piły przypomina kształt litery "U". Na końcu jednego z ramion zamocowany jest uchwyt z mechanizmem dociskowym, na drugim zamocowana jest nakrętka kontrująca. Brzeszczot mocowany jest pomiędzy ramionami piły i kontrowany jest na obu jej końcach. Piła włosowa przeznaczona jest do wycinania bardzo małych elementów drewnianych lub metalowych. Doskonale sprawdza się przy wycinaniu artystycznym, w materiałach cienkościennych oraz innych pracach precyzyjnych. Piła włośnicowa może zostać wyposażona w wiele rodzajów brzeszczotów, przez co poszerzane są jej możliwości i charakterystyka pracy.

pila reczna

Piła dwuuchwytowa - częściej nazywana "piła moja twoja" - wynika to z jej budowy. Długi, delikatnie zaokrąglony brzeszczot piły, na końcach której zamocowane są dwa uchwyty. Do jej obsługi wymagane są dwie osoby. Każda z osób trzyma uchwyt piły. Proces cięcia odbywa się na zasadzie ciągnięcia brzeszczotu po materiale drzewnym w swoim kierunku ("moja") oraz popychania brzeszczotu piły w stronę drugiego operatora ("twoja"). Piła dwuuchwytowa wykorzystywana jest w procesie cięcia materiałów drzewnych o średniej i dużej średnicy. Brzeszczot piły charakteryzuje się dużą elastycznością oraz wysokimi, ostrymi zębami, dzięki czemu proces cięcia przebiega sprawnie.

Piła ramowa - jest to stary typ piły o klasycznej, drewnianej budowie. Piła ramowa to prosta piła zbudowana z 6 elementów, w skład których wchodzą dwa ramiona, element poprzeczny, sznur naciągowy, listewka oraz brzeszczot z dwoma uchwytami. Brzeszczot naciągany jest poprzez skręcanie listewką sznura naciągowego. Piła ramowa wykorzystywana była podczas cięcia w zakładach stolarskich większych drewnianych elementów. Powstało wiele rozmiarów tej piły. Początkowo do obsługi tej piły były potrzebne dwie osoby. Wraz ze zmniejszeniem jej rozmiarów narzędzia tego mogła używać jedna osoba. Piły ramowe zostały wyparte przez piły kabłąkowe

Piła ręczna w Domitech

W naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym sklepie z narzędziami online Domitech.pl - posiadamy szeroki wybór narzędzi ręcznych, wśród których, bogatą ofertę pił ręcznych. Piła ręczna w naszym sklepie to produkt jednej z renomowanych marek, takich jak Bahco, DeWALT, Gardena, HiKOKI, Makita, Stanley Fatmax, Stanley, TengTools oraz ToughBuilt

pixel