Darmowa dostawa od 399,00 zł

Oliwiarka

( ilość produktów: 2 )

Oliwiarka często i błędnie określana jako smarownica, służy do aplikacji oleju w trudno dostępnych miejsc. Użycie oliwiarki koniczne jest w miejscach, gdzie następuje tarcie między dwoma materiałami (z reguły metalowymi) lub może być wykorzystana do innych czynności takich jak naoliwienie zawiasów drzwiowych, naoliwienie elementach obrotowych silnika, a także może zostać wykorzystana do ułatwienie procesu wiercenia w stali.

oliwiarka

Zastosowanie oliwiarki

Oliwiarki nie spotkamy w każdym przydomowym warsztacie. Jest to narzędzie, które jest wykorzystywane w stosunkowo wąskim spektrum prac. Oliwiarki mogą być wykorzystywane do naoliwienia elementów metalowych, przy pracy których powstaje tarcie. Stosując olejarkę z olejem redukuje się tarcie, obniżając tym samym powstawanie wysokiej temperatury podczas pracy ruchomego elementu, a także wydłuża się żywotność naoliwionego przedmiotu. Oliwiarkę można wykorzystać podczas wiercenia otworu w stali. Aplikując odpowiedni olej na miejsce wiercenia - proces ten przebiega sprawniej, a narzędzia skrawające w postaci wiertła, zostają mniej obciążone co prowadzi do wydłużenia ich żywotności.

Gdzie może przydać się oliwiarka?

Jak wcześniej wspomniano w zastosowaniu oliwiarki może się ona przydać w przydomowym warsztacie do podania oleju ułatwiającego procesu wiercenia otworów w stali. Oliwiarka może przydać się w ciężko dostępnych miejscach, które muszą mieć zaaplikowany olej. Takie sytuacje często występują podczas napraw, bądź modyfikacji pojazdów mechanicznych. Mnogość przewodów, zawiłość konstrukcyjna sprawia, że często osoby zajmujące się mechaniką pojazdową mają utrudniony dostęp do wybranych elementów pojazdu. Wówczas z pomocą przychodzi oliwiarka z wężykiem lub oliwiarka motoryzacyjna. Są to z reguły oliwiarki ręczne, w których ilość oleju podawanego, uzależniona jest od samego operatora.

Kolejnym miejscem, w którym oliwiarka będzie bardzo przydatnym narzędziem jest praca z maszynami. Oliwiarka do maszyn nie różni się wiele od standardowych ręcznych oliwiarek, niemniej rurka, którą podawany jest olej może być bardziej elastyczna, dłuższa, a także wykonana z innych materiałów niż dwie, poprzednio wymienione oliwiarki.

Jak dobrać olej do oliwiarki?

Rodzajów olejów do oliwiarek jest mnogość. Nie zawsze jest tak, że ich użytkownicy wlewają do nich olej zgodny z przeznaczeniem. Oliwiarki mogą zostać napełnione np. olejem ułatwiającym proces gwintowania. Niezależnie od tego czy używasz narzynki, czy gwintownika, olej do tych zastosowań ułatwi pracę oraz sprawi, że żywotność narzędzi będzie wydłużona poprzez zmniejszenie tarcia.

Pracując przy wymianie tłoków, pierścieni, czy panewek należy używać oliwiarki z olejem, który ma odpowiednie parametry do pracy w wysokich temperaturach, posiada dobre właściwości, a także taki, który będzie kompatybilny z docelowym, zalewanym olejem silnikowym do danej jednostki silnikowej. Wybierając olej do różnych zastosowań głównym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę jest lepkość oleju. Lepkość oleju dobierana jest w zależności od aktualnie wykonywanej czynności, dlatego też nie można stwierdzić jaki olej do oliwiarki jest najlepszy.

Ręczna oliwiarka - budowa i zasada działania

Oliwiarka jest prostym narzędziem, które pomocne jest do aplikowania niewielkiej ilości oleju na wybrane elementy. Składa się z pojemnika na olej o pojemności od 50-300ml, który przykręcany jest do mechanizmu z pompką, na końcu której jest wężyk, bądź przedłużona rurka z tworzywa. Rurka ta z reguły zakończona jest przewężeniem z mosiądzu, które ma za zadanie precyzyjną aplikację oleju. Oliwiarką, dzięki jej budowie można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Rurki oliwiarek mogą występować w formie elastycznej oraz stałej. Rurki elastyczne pozwalają na niewielkie ich wygięcie, natomiast rurki z miedzi, bądź mosiądzu nie podlegają plastycznym odkształceniom. Oliwiarka ręczna tłoczy olej przy pomocy pompki w wybrane przez operatora miejsce. Po naciśnięciu spustu oliwiarki olej zostaje zassany ze zbiorniczka, przepływa kanalikami przez samą pompkę oraz zostaje wyciśnięty pod niewielkim ciśnieniem przez elastyczną, bądź stałą rurkę.

Oliwiarka na Domitech.pl

Dostępne w ofercie naszego sklepu oliwiarki to w pełni oryginalne produkty podlegające pełnej gwarancji, bezpiecznie zapakowane do wysyłki, wysłane dogodną metoda dostawy, za które zapłacić można wygodnie w preferowanej dla siebie metodzie płatności

pixel