Siekiera rozłupująca
Siekiery rozłupujące to narzędzia ręczne zaprojektowane do rozszczepiania drewna na opał. Składają się z długiego styliska pozwalającego uzyskać odpowiednią siłę uderzenia i ciężkiej głowicy o klinowym przekroju. W przeciwieństwie do siekier uniwersalnych i ciesielskich cechuje je także gruba krawędź tnąca, mniej podatna na wyszczerbienie.
- 1
- 2
- z2
Siekiera rozłupująca - co to?
Siekiera klinowa to specjalistyczne narzędzie służące do rozłupywania dużych kawałków drewna. Jest zbudowana z długiego i lekkiego styliska, na którym osadzona jest ciężka głowica. Głowica w siekierze tego rodzaju ma pełny płaski szlif i jest kształtem zbliżona do klina, dzięki czemu skutecznie rozłupuje nawet duże kawałki twardego drewna. Siekiery klinowe mają stosunkowo grubą krawędź tnącą i nie wymagają wysokiej ostrości roboczej. Przekłada się to na zwiększoną wytrzymałość ostrza i ogranicza ryzyko wykruszeń.
Siekiera do rozłupywania - jak działa?
Specyficzny kształt głowicy sprawia, że skutecznie rozpiera ona drewno, wytwarzając dodatkowe naprężenia osłabiające jego strukturę. Powstające siły wewnętrzne powodują pękanie pnia. Siekiery klinowe łatwo wchodzą w materiał i rzadko się w nim blokują. W przypadku, kiedy jednak nastąpi zaklinowanie ostrza w pniu, można bez obaw użyć młotka uderzając w obuch głowicy.
Siekiera klinowa - dla kogo?
Siekiery do rozłupywania będą dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto pracuje z przygotowaniem drewna na opał. W zależności od ilości drewna i wielkości kawałków wymagających rozszczepienia, można wybrać model w rozmiarze optymalnie dostosowanym do zapotrzebowania.
Małe siekierki sprawdzą się w użytku turystycznym, podczas campingu czy bushcraftowych wypadów. Pozwolą one wygodnie przygotować zapas drewna na ognisko czy niewielkich szczapek do rozpalenia grilla.
Większe modele siekier klinowych są przeznaczone do regularnego użytku podczas rąbania drewna na potrzeby ogrzania domu. Dobrze sprawdzą się przy rozłupywaniu twardych gatunków drewna, które są trudne w obróbce, jednak bardzo wydajne energetycznie, takich jak buk czy dąb. Siekiery z długim styliskiem i ciężką głowicą pozwolą na wydajna pracę i umożliwią rąbanie nawet bardzo grubych polan.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie siekiery rozłupującej?
Wybór siekiery do rozłupywania powinien być uzależniony od potencjalnych zastosowań. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować najważniejsze cechy, przekładające się na komfort i wydajność pracy.
Długość styliska
Im dłuższe stylisko, tym większą siłę można uzyskać podczas pracy siekierą. Długość trzonka powinna być jednak dobrana w taki sposób, by operowanie nią było także wygodne, a więc z uwzględnieniem indywidualnych warunków fizycznych (przede wszystkim wzrostu i długości ramion).
Waga
Ciężar narzędzia powinien być dostosowany do rodzaju drewna, które wymaga przerobienia. Duża masa siekiery (powyżej 2 kg), pozwala na uderzanie ze znaczną siłą i pozwala na rozłupywanie bardzo twardych i ciężkich kawałków drewna. Standardowe pnie najczęściej stosowanego drewna opałowego możesz rozłupać siekierą o średniej wadze (pomiędzy 1 a 2 kg). Jeśli szukasz tylko podręcznego narzędzia do wygodnego przygotowania opału na ognisko, najlepszym wyborem będą siekiery, których masa nie przekracza 1 kg.
Wyważenie
Środek ciężkości powinien znajdować się blisko głowicy, by uzyskać najlepszą kontrolę nad narzędziem i największą wydajność pracy.
Odpowiednie materiały
Głowica siekiery rozłupującej musi być wytrzymała i odporna na działanie różnego rodzaju naprężeń. Najlepiej sprawdzą się modele z głowicą wykonaną z wysokiej jakości stali o dużej zawartości węgla. Ważna jest także odpowiednia obróbka termiczna - dobrze zahartowana stal cechuje się zwiększoną twardością, dzięki czemu nie jest podatna na odkształcenia. Najlepiej sprawdzą się głowice kute, o jednorodnej strukturze stali.
Trzonek może być wykonany z drewna (np. hikory) lub z tworzywa sztucznego. Zaletą syntetycznych materiałów jest niska waga i całkowita odporność na czynniki atmosferyczne. Toporzyska wykonane z kompozytów dobrze tłumią drgania i nie zmieniają swojej objętości, często są także trwale zintegrowane z głowicą, co przekłada się na niską awaryjność narzędzia.
Dodatkowe udogodnienia
Przy wyborze siekiery warto zwrócić uwag na praktyczne rozwiązania, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy. Wiele modeli posiada na stylisku antypoślizgowe elementy, zapobiegające wysunięciu się siekiery z rąk podczas pracy. Na końcu trzonka może też znajdować się otwór umożliwiający przewleczenie linki.
Siekiery rozłupujące w Domitech
Sklep z profesjonalnymi narzędziami Domitech oferuje zróżnicowany wybór siekier rozłupujących takich producentów, jak Fiskars, Gardena czy Stihl. Decydując się na zakup w naszym sklepie masz pewność, że otrzymasz oryginalny, pełnowartościowy produkt, a Twoje zamówienie zostanie zrealizowane szybko i sprawnie.