Darmowa dostawa od 399,00 zł

Odkurzacz budowlany

( ilość produktów: 83 )

Odkurzacze budowlane to nic innego jak odkurzacze przemysłowe. Ich budowa oraz zasada działania są identyczne. Odprowadzają pyły oraz urobek powstały w skutek różnego rodzaju prac m.in. wiercenie, cięcie, szlifowanie etc. Gama odkurzaczy dostępnych na rynku jest niezwykle szeroka, dlatego podpowiadamy jaki odkurzacz budowlany będzie spełniał oczekiwanie klienta.

odkurzacz budowlany

Wydajny do pracy w ciężkich warunkach, w kurzu, pyle, w połączeniu z elektronarzędziami - odkurzacz budowlany do zastosowań profesjonalnych na placu budowy i w warsztacie, który zapewni czystość miejsca pracy oraz zdolność do odsysania pyłu podczas wiercenia i cięcia.

Czym charakteryzuje się dobry odkurzacz budowlany?

Podstawowe parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza to: klasa filtracji, sposób otrząsania filtra, moc ssania oraz pojemność zbiornika na pył. W zależności od przeznaczenia odkurzacza budowlanego Klient powinien poszukać odkurzacza o optymalnych parametrach.

W odkurzaczach budowlanych wyróżnia się 3 klasy filtracji:

  • Najniższą klasą w odkurzaczach budowlanych jest klasa L (Low). Odkurzacze posiadające taką klasę służą do filtracji pyłów o wartościach granicznych większych niż 1mg/m3. Dobrze sprawdzą się do odciągania wiórów procesie obróbki drewna, do drobnych prac remontowych oraz do obróbki tworzyw sztucznych.
  • Średnią klasą w odkurzaczach przemysłowych jest klasa M (Medium). Odkurzacze charakteryzujące się tą klasą służą do filtracji pyłów o wartościach granicznych większych niż 0,1mg/m3, czyli 10-krotnie więcej niż w przypadku klasy L (Low). Odkurzacze z klasą M doskonale sprawdzą się w przypadku prac remontowo wykończeniowych w betonie, cegle, kamieniu, tynku oraz w pracach przy obróbce drewna. Odkurzacze z klasą M skutecznie filtrują wszelkiego rodzaju, drobny pył (z żyraf do gładzi, z szlifierek oscylacyjnych, frezarek górnowrzecionowych etc.).
  • Najwyższą klasą w odkurzaczach przemysłowych jest klasa H (High). Odkurzacze charakteryzujące się klasą H służą do filtracji pyłów o wartościach granicznych mniejszych niż 0,1mg/m3. Klasę filtracji H znajdziesz w odkurzaczach specjalnego zastosowania. Służą one bowiem do zasysania rakotwórczych pyłów, pleśni, oraz pyłów zawierających zarazki chorobotwórcze.

 

Odkurzacz budowlany - jaką moc wybrać?

Moc silnika odkurzacza budowlanego.

Moc silnika należy dobrać do odpowiedniego zastosowania danego odkurzacza. Jeśli odkurzacz będzie używany sporadycznie do posprzątania warsztatu, samochodu, mieszkania, pomieszczenia, to wówczas nie potrzebna jest wysoka moc silnika. Do takich prac odpowiednim wyborem będzie odkurzacz o mocy około 1000-1200W. W przypadku cięższych zastosowań i wielogodzinnych prac czy to w warsztatach ślusarskich, czy w stolarniach, czy też pracach remontowych wówczas moc silnika nie powinna być niższa niż 1200W.

Moc ssania odkurzacza budowlanego.

Ten parametr jest jednym z najważniejszych, na które Klient powinien zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu odkurzacza budowlanego. Parametr ten opisuje z jaką siłą odsysane są zanieczyszczenia i urobek powstały podczas pracy zewnętrznymi elektronarzędziami. Im wyższa moc ssania, tym lepiej zasysane są zanieczyszczenia. Odkurzacz budowlany do gipsu nie powinien mieć mniej niż 18kPa mocy ssania.

 

Odkurzacz budowlany bezworkowy czy z workiem?

Odkurzacz budowlany należy dobrać w zależności od jego domyślnego zastosowania. Jeżeli będzie pracował codziennie przez parę godzin, gdzie jest generowanych dużo zanieczyszczeń, odpadków, urobku, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie bezworkowy odkurzacz budowlany. Brak worka wewnątrz odkurzacza sprawi, że opróżnianie takiego pojemnika będzie szybkie i łatwe, a powrót do pracy oraz do zasysania kolejnych zanieczyszczeń będzie błyskawiczny.W innym przypadku, jeśli odkurzacz będzie używany sporadycznie do drobnych prac warsztatowych, do odkurzania wiat, wnętrz samochodów, to w takich sytuacjach workowy odkurzacz budowlany to dobry wybór. Filtracja zachodzi tutaj poprzez worek, dzięki czemu silnik chroniony jest przed drobinami oraz innymi zanieczyszczeniami, co znacząco wydłuża jego żywotność.

Kiedy przyda się odkurzacz budowlany z otrząsaczem?

Otrząsacz filtra jest bardzo pomocny w pracach przemysłowych, w środowisku mocno zapylonym (pył z gładzi, pył drzewny, szlifowanie tarczą garnkową, oczyszczanie powierzchni przed położeniem paneli etc.). Jeśli większość prac związanych jest z w/w czynnościami, wówczas warto zainwestować i kupić bezworkowy odkurzacz budowlany z automatycznym otrząsaczem filtra. Automatyczny otrząsacz filtra zdmuchuje nagromadzony na filtrze pył do pojemnika. Wyczyszczony filtr gwarantuje nominalną moc ssania oraz długą żywotność odkurzacza. Aspektem, o którym warto wspomnieć jest fakt, że operator w przypadku posiadania odkurzacza budowlanego z otrząsaczem nie będzie musiał przerywać swojej pracy i ręcznie oczyszczać filtra.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza warsztatowego?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Generalnie wybierając odkurzacz warsztatowy należy zwrócić uwagę na: moc odkurzacza, klasę filtracji, moc ssania oraz system czyszczenia filtra. Moc odkurzacza warsztatowego nie powinna być niższa niż 1000W. Klasę filtracji należy dobrać w zależności od rodzaju prac warsztatowych. Im więcej pyłów i kurzu tym klasa powinna być wyższa. Moc ssania w przypadku odkurzaczy warsztatowych (niezależnie od rodzaju wykonywanych prac) nie powinna być niższa niż 18kPa. System czyszczenia filtra to wybór zależny od użytkownika. Odkurzacz może być pozbawiony tej funkcji, wówczas użytkownik zobowiązany jest do pamiętania o jego czyszczeniu. System może być również półautomatyczny, gdzie użytkownik zamiast wyjmować cały filtr, może oczyścić go wciskając odpowiedni przycisk filtracji. Ostatnią z opcji jest automatyczny system filtracji, który zwalnia użytkownika z pamiętania o oczyszczaniu filtr.

Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć mocny odkurzacz warsztatowy?

Nieocenioną, pomocną funkcją odkurzacza warsztatowego jest zintegrowane w obudowie gniazdo na elektronarzędzia. Podłączając np. szlifierkę kątową do gniazda w odkurzaczu, po jej włączeniu odkurzacz automatycznie uruchomi się chwilę po starcie szlifierki i wyłączy się chwile po wyłączeniu szlifierki.

Kolejną z ciekawych funkcji takich odkurzaczy jest funkcja dmuchawy. Pozwala to na wygenerowanie strumienia powietrza, który może posłużyć do wydmuchania liści, kurzu, pyłu z różnych zakamarków. Funkcja dmuchawy pozwoli napompować piłki plażowe, materace oraz basen.

Odkurzacz budowlany na Domitech.pl

Odkurzacz budowlany w ofercie internetowego sklepu z narzędziami oraz stacjonarnego sklepu z sekcją ogrodową, Domitech - posiadamy szeroki wybór narzędzi, osprzętu i akcesoriów oraz profesjonalnych elektronarzędzi dla profesjonalistów. Kupując odkurzacz budowlany z oferty naszego sklepu, masz pewność że kupujesz oryginalny, pełnowartościowy produkt jednej z renomowanych marek, takich jak Bosch, DeWALT, Festool, HiKOKI, Makita oraz Mirka - wszystkie podlegające pełnej gwarancji producenta.

Kupując odkurzacz budowlany w naszym sklepie - masz gwarancję bezpiecznej wysyłki oraz swobody wyboru dogodnej metody wysyłki i płatności, w tym płatność ratalna, leasing i płatność przy odbiorze.

pixel