Nóż składany
Noże składane (foldery, folding knives) to narzędzia tnące o kompaktowej konstrukcji umożliwiającej wygodne noszenie na co dzień. Ich budowa pozwala na złożenie klingi do rękojeści, co przekłada się na mniejszy rozmiar i dużą wygodę użytkowania. Wśród noży tego rodzaju można znaleźć zarówno wyspecjalizowane modele o dużej wytrzymałości, jak i poręczne, wielofunkcyjne scyzoryki.
- 1
- 2
- z2
Czym są noże składane?
Noże składane to w pełni użytkowe narzędzia do cięcia, zaprojektowane w taki sposób, by móc wygodnie złożyć głownię do wewnątrz rękojeści. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie gabarytów noża przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Klinga może być składana na różne sposoby - najpopularniejsze są noże z głownią otwieraną od boku, jednak są także wersje z klingą wysuwaną do przodu (noże OTF - „Out the Front). Specyficzny rodzaj noża składanego stanowi balisong, znany także jako nóż motylkowy, z rękojeścią w formie podwójnych, rozkładanych ramion.
Blokady w nożach składanych
Wiele spośród nowoczesnych noży składanych wyposażonych jest w różnego rodzaju zabezpieczenia zapobiegające przypadkowemu złożeniu się głowni podczas pracy. Blokady gwarantują sztywność konstrukcji porównywalną z nożami z głownią stałą i pozwalają na bezpieczne operowanie narzędziem w trakcie wykonywania cięższych zadań.
Noże składane - rodzaje blokad
Najczęściej spotykane blokady stosowane w nożach składanych można podzielić na kilka rodzajów w zależności od ich budowy i sposobu działania.
Slip Joint - najprostszy rodzaj blokady używany głównie w scyzorykach. Umieszczona wewnątrz rękojeści sprężyna stawia opór podczas składania noża, przez co jego całkowite zamknięcie wymaga przyłożenia nieco większej siły.
Frame Lock - blokadę stanowi część okładziny wykonanej ze stali lub tytanu i dogiętej do wewnątrz rękojeści w taki sposób, by stanowić podparcie dla nasady klingi. Jej zwolnienie następuje po przesunięciu elementu blokującego. Prawidłowo wykonany Frame Lock powinien zapadać mniej więcej na głębokość 1/3 grubości głowni.
Liner Lock - posiada formę odpowiednio dogiętego stalowego listka pod okładziną rękojeści i działa na zasadzie analogicznej do Frame Locka.
Back Lock - blokada umieszczona wewnątrz rękojeści ze stalowym ząbkiem blokującym głownię po zapadnięciu w specjalne wycięcie u jej nasady. Odblokowanie noża następuje poprzez naciśnięcie metalowej listwy w podcięciu na grzbiecie rękojeści.
Pośród innych blokad stosowanych w nożach składanych występują zarówno proste, tradycyjne rozwiązania (np. Virobloc), jak i bardziej zaawansowane warianty, takie jak Axis Lock czy Tri-Ad Lock.
Nóż składany - do czego służy?
Foldery są popularnym narzędziem zarówno wśród osób regularnie używających noży w pracy zawodowej, jak i użytkowników korzystających z nich sporadycznie. Stanowią jeden z podstawowych elementów zestawu EDC („every day carry”) i przydają się w wielu codziennych sytuacjach. Mogą być używane do przygotowywania jedzenia, otwierania paczek czy przycinania różnych elementów. Sprawdzą się również w pracach magazynowych oraz remontowych, umożliwiając sprawne cięcie wszelkiego rodzaju taśm czy opakowań.
Na rynku dostępne są zarówno noże składane o uniwersalnym charakterze, jak i wyspecjalizowane modele stworzone na potrzeby konkretnych zadań. Składane noże monterskie ułatwiają pracę przy instalacjach elektrycznych, natomiast niewielkie noże ogrodnicze, takie jak sierpaki czy okulizaki, stanowią praktyczne narzędzia do pracy w sadzie lub ogrodzie.
Nóż składany - jakie są jego zalety?
Największym atutem folderów i scyzoryków jest duży komfort użytkowania. Dzięki składanej konstrukcji nie zajmują one wiele miejsca i można wygodnie nosić je w kieszeni. Nóż składany oferuje pełną funkcjonalność, a w przypadku modeli z blokadą również bezpieczeństwo użytkowania. Można mieć go zawsze przy sobie i wykorzystywać w najróżniejszych sytuacjach.
Wybór noża składanego - na co zwrócić uwagę?
Nóż składany powinien być dobrany pod kątem zadań, do jakich będzie przeznaczony. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które będą miały kluczowe znaczenie podczas użytkowania.
Materiały
Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na właściwości noża, są użyte materiały. Do pracy w środowisku o dużej wilgotności warto wybrać model z klingą wykonaną ze stali nierdzewnej i rękojeścią z tworzyw syntetycznych. Modele ze stali węglowej sprawdzą się natomiast wszędzie tam, gdzie priorytetem jest wysoka agresja cięcia.
Blokada
Noże składane bez blokady mogą być używane do lekkich zastosowań, do których nie potrzeba przykładać dużej siły. W zadaniach wymagających wbijania lub intensywnego cięcia twardych materiałów lepiej zdecydować się na model wyposażony w blokadę klingi.
Cechy konstrukcyjne
Podczas doboru odpowiedniego noża składanego warto także zwrócić uwagę na podstawowe cechy budowy - do precyzyjnych prac najlepiej nadają się modele z klingą o niewielkiej grubości, płaskim lub wklęsłym szlifem i cienką krawędzią tnącą. Przy cięciu wszelkiego rodzaju linek i materiałów włóknistych sprawdzą się natomiast ostrza ząbkowane. Modele z grubym ostrzem cechuje z kolei większa wytrzymałość i odporność na wykruszenia.
Noże składane w Domitech
W sklepie z profesjonalnymi narzędziami Domitech znajdziesz ofertę noży składanych o różnych zastosowaniach. W asortymencie znajdują się wyspecjalizowane narzędzia zaprojektowane do profesjonalnych zastosowań, takie jak okulizaki, sierpaki czy noże monterskie, jak również modele survivalowe czy o uniwersalnym charakterze. Składając zamówienie w naszym sklepie możesz wybrać najodpowiedniejszą formę płatności i sposób dostawy i masz gwarancję najwyższej jakości obsługi.