Darmowa dostawa od 399,00 zł

Osuszacz powietrza

( ilość produktów: 10 )

Osuszacz powietrza jak sama nazwa wskazuje, jest elektronarzędziem służącym do osuszania wilgoci - czyli zmniejszania ilości pary wodnej występującej w powietrzu. Nadmiar wilgotności w pomieszczeniach może powodować powstawanie grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Osuszacze powietrza sprawdzą się również podczas przyśpieszania wszelkich prac remontowych oraz budowlanych. Poniżej znajdziesz pełną ofertę urządzeń do zmniejszania wilgotności i dowiesz się, czy zakup osuszacza wilgoci to dobra inwestycja.

Osuszacz powietrza - działanie

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej występującej w powietrzu, która wyrażana jest na ogół w procentach. Zbyt niska lub przesadna wartość może przyczyniać się do  odczuwania przez nas dyskomfortu, infekcji grzybnej ścian, a nawet występowania problemów ze zdrowiem. Zastosowanie osuszacza powietrza pomoże zmniejszyć wilgotność do zalecanego przedziału wilgotności wynoszącego 40 - 60%. Osuszacz powietrza to urządzenie zasilane prądem elektrycznym, najczęściej o mocy 230 V lub w przypadku wersji przemysłowo - budowlanej, o mocy 400 V. Elektronarzędzie zasysa wilgotne powietrze z pomieszczenia i skrapla je. Urządzenia dzielą się na dwa rodzaje i szczegółowy sposób ich działania znacząco różni się od siebie. Osuszacze powietrza kondensacyjne swoim działaniem przypominają nieco klimatyzatory i lodówki. Urządzenie pobiera zawilgocone powietrze za pomocą wentylatora, następnie przepuszcza je przez filtr i doprowadza do układu chłodniczego, w którym woda skrapla się i spływa do specjalnego zbiornika. Osuszone powietrze zostaje ogrzane i wraca do pomieszczenia. Osuszacze adsorpcyjne, jak wskazuje ich nazwa, wykorzystują zjawisko adsorpcji. Oznacza to, że specjalny materiał higroskopijny chłonie wilgoć, która występuje w powietrzu. Nagromadzoną na środku sorpcyjnym wilgoć usuwa się procesem desorpcji za pomocą gorącego powietrza. Osuszacze wilgoci, po za zmniejszeniem ilości pary występującej w powietrzu, sprawdzą się również jako urządzenia, które potrafią wyeliminować z niego kurz oraz roztocza. Dodatkowo potrafią nawilżać zbyt mocno wysuszone powietrze i je jonizować.

Gdzie może przydać się osuszacz powietrza?

Osuszacze wilgoci należą do urządzeń, których występowanie można zaobserwować w różnym otoczeniu. Przesadna ilość wilgoci w powietrzu może być przyczyną powstawania wielu niepożądanych skutków, takich jak złe samopoczucie, straty materialne, a nawet wstrzymanie prac budowlanych. Dlatego bardzo często możemy spotkać osuszacze powietrza, które swoje zastosowanie znajdują głównie podczas:

 • Zapewnienia odpowiedniego komfortu klimatycznego
 • Zapobiegania rozwojowi grzybów i bakterii
 • Ochrony przed korozją
 • Zapewniania odpowiednich warunków powietrza podczas produkcji w przemyśle:
  • Farmaceutycznym
  • Spożywczym
  • Elektronicznym

Osuszacz powietrza znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle budowlanym. Woda jest substratem zapraw betonowych, cementowych oraz farb. Dlatego usunięcie nadmiaru wilgoci z remontowanych powierzchni jest konieczne, pozwala to na stworzenie odpowiedniej wytrzymałości i trwałości powłok. Osuszenie powietrza na budowach za pomocą osuszaczy powietrza jest najbardziej skuteczne, dodatkowo pozwala ścianom oraz sufitom oddać nadmiar wody. Pozwoli to nie tylko na szybsze przygotowanie powierzchni pod nakładanie materiałów, ale również znacząco przyśpieszy proces ich wysychania, co przyśpieszy kontynuację dalszych prac. Osuszacz budowlany pozwoli również na obniżenie wilgotności powietrza w tymczasowych magazynach na materiały sypkie, które również posiadają właściwości higroskopijne. Ograniczy to skutek zlepiania i zbrylania się tych materiałów.

Osuszacz powietrza

Czy osuszacze powietrza są bezpieczne?

Osuszacz powietrza przez pewien czas określany był jako urządzenie niebezpieczne, zarówno dla naszego zdrowia oraz materiałów, z których wyciągana jest wilgoć. Zbyt mocno osuszone powietrze może prowadzić do wysuszenia błon śluzowych i skóry, co sprzyja powstawaniu infekcji. Poza tym powietrze o niskim poziomie wilgotności może powodować suchość w gardle, kaszel. Pamiętajmy jednak, że zbyt mocno zawilgocone powietrze, może prowadzić do gorszych problemów zdrowotnych, dotykających układu oddechowego. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, a nawet rozwój alergii oraz astmy. Dlatego ważne jest zachowanie optymalnego poziomu wilgotności otaczającego nas powietrza. Istnieje również teoria, która mówi o tym, że osuszacze powietrza w trakcie pracy produkują pewnie związki, w przypadku których przekroczenie określonych norm można uznać za szkodliwe. Mowa tutaj głównie o ozonie, jonach oraz promieniach ultrafioletowych. Producenci znanych i sprawdzonych marek zapewniają jednak, że poziom wytworzonych związków przez ich osuszacz wilgoci nie przekracza bezpiecznej normy, co mogłoby wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.  

Czy warto inwestować w osuszacz powietrza?

Zakup osuszacza powietrza to decyzja, która przyniesie więcej dobra, niż zła. Osuszacze wilgoci mogą być wykorzystane w pomieszczeniach, nie tylko w narażonych na wilgoć jak łazienka, czy kuchnia. Z powodzeniem usuną nadmiar wilgoci w takich miejscach jak pokoje, piwnice, garaże, czy hale przemysłowe. Pozwolą również na wysuszenie pomieszczeń po zalaniu oraz powodzi. Nabyty osuszacz powietrza szybko pokaże, że może być wykorzystany w różnych miejscach oraz sytuacjach. Wykorzystanie osuszacza wilgoci pozwoli również na poprawę naszego zdrowia, które mogło być spowodowane złymi warunkami klimatycznymi w naszych pomieszczeniach. Inwestycja w osuszacz biurowy, również opłaci się w kontekście miejsca pracy. Osuszacze biurowe poprawią powietrze, po często stosowanych klimatyzatorach, natomiast w przypadku wykonywania zleceń budowlanych przyśpieszą naszą pracę.  

Jak dobrać właściwy osuszacz?

Odpowiednie dobranie osuszacza powietrza, powinniśmy zacząć od określenia zakresu zadań oraz warunków z jakimi urządzenie będzie miało do czynienia. Urządzenie, które będzie pracować w warunkach domowych, takich jak sypialnia, będzie musiało mieć inne parametry, niż to, które będzie funkcjonować w mocniej zawilgoconej łazience. Do warunków domowych jednak powinniśmy skupić się na urządzeniach małych, łatwo przenośnych o dopasowanych parametrach do poziomu zawilgocenia pomieszczenia. Analogicznie ma się sytuacja w przypadku osuszaczy wilgoci przemysłowych i budowlanych. Urządzenia będą bardziej masywne, z większym pojemnikiem na wodę, często zasilane napięciem 400V. Wybierając osuszacz powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • pobór mocy - parametr określający koszty eksploatacji urządzenia
 • zakres temperatur - w których osuszacz jest w stanie prawidłowo funkcjonować
 • procent wilgotności powietrza - niektóre osuszacze powietrza dostosowane są do określonych przedziałów zawilgocenia pomieszczenia
 • sterowanie - może przybrać formę mechaniczną bądź elektryczną, wyróżniającą się automatyczną pracą
 • wskaźniki - wskażą poziomy wilgotności powietrza i temperatury panującej w powietrzu
 • poziom hałasu - urządzenie z większym poziomem hałasu nada się raczej do łazienki, niżeli do sypialni

Osuszacz powietrza na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu znajdziemy osuszacze powietrza takich marek jak Neo Tools oraz Dedra - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji producenta. Kupując osuszacz powietrza z naszej oferty - masz gwarancję oryginalności narzędzi i urządzeń oraz swobodę wyboru dogodnej metody płatności i formy dostawy.

pixel