Darmowa dostawa od 99,00 zł

Dalmierz Bosch

( ilość produktów: 23 )

Dalmierze Bosch to duża grupa produktów, klasyfikowanych jako narzędzia pomiarowe w Domitech. Do zadań dalmierzy należy przede wszystkim pomiar odcinków od A do B oraz wyświetlenie informacji o długości zmierzonego odcinka. Dalmierze Bosch w zależności od modelu posiadają więcej funkcji, o czym przeczytasz w dalszej części opisu. Dalmierze używane są przede wszystkim w trakcie remontów pomieszczeń, pomiarów wysokości pomieszczeń, wyznaczania punktów nawiercania otworów pod armaturę wewnętrzną oraz wiele innych. W wielu sytuacjach dalmierze są niezastąpionym urządzeniem.

dalmierz bosch

Dalmierz laserowy Bosch - co go wyróżnia

Dalmierz laserowy to urządzenie służące głównie do pomiarów. Zastępuje on wiele narzędzi pomiarowych: metrówka, miara z metra, etc. Pomiary dalmierzem charakteryzują się o wiele większą dokładnością niż ręczne, tradycyjne narzędzia. W zależności od modelu dalmierza jego dokładność wynosi od +-2mm do +-1mm na każde 10 metrów. Oznacza to, że nawet najtańsze dalmierze Bosch odznaczają się wysoką dokładnością. Im wyższy model dalmierza, tym większy zasięg pomiarowy, monitory z podglądem, celowniki z możliwością przybliżenia, zdalne sterowanie oraz szereg innych funkcji.

Kolejnym parametrem, który może zadecydować o zakupie dalmierza jest jego zasięg. Dalmierze są w stanie zmierzyć odcinek już od 5cm, aż do 250 metrów przy średniej dokładności +-1,5mm na 10 metrów. Oznacza to, że na odcinku 50 metrów błąd pomiarowy może wynosić w najwyżej 7,5mm.

Funkcje jakie posiada dalmierz laserowy

  • Pomiar odległości - to najważniejsza funkcja każdego z dalmierzy laserowych. Wykorzystywana jest do zmierzenia odcinka od punktu A do punktu B oraz wyświetlenia wyniku na wyświetlaczu LED. Z reguły żeby z niej skorzystać, należy włączyć dalmierz oraz nacisnąć przycisk pomiarowy. Po wciśnięciu przycisku pomiarowego, wynik pomiaru zostaje wyświetlony na wyświetlaczu LED.
  • Zmiana punktu odniesienia - pozwala na pomiar od końca urządzenia lub od początku urządzenia. W zależności od tego czy pomiar wykonywany jest doczołowo czy urządzenie przykładane jest tylną krawędzią jest możliwość zmiany trybu pomiaru. Pozwala to na wykonanie pomiaru z dowolnego, wygodnego miejsca. Niektóre z laserów mogą zostać zamocowane na statywie. Producent przewidział także opcję pomiaru, gdy miernik laserowy zamocowany jest na statywie i taką opcję dodał w menu dalmierza. Ponadto część laserów wyposażona jest w stopkę, która umożliwia i znacząco ułatwia pomiar dokonywany z kąta/narożnika ścian. Tutaj również istnieje możliwość zmiany trybu pomiarowego od miejsca, które dotyka stopka.
  • Pomiar powierzchni - funkcja ta odpowiada za obliczenie powierzchni jaką posiada dane pomieszczenie. Do tego celu należy włączyć opcję z menu "pomiar powierzchni", zmierzyć długość oraz szerokość pomieszczenia. Po dokonaniu pomiarów dalmierz laserowy obliczy powierzchnię danego pomieszczenia. Funkcja ta przydatna jest do obliczania potrzebnych materiałów (tapeta, farba, paneli etc.). Dzięki temu z bardzo dużą dokładnością można określić ile materiału potrzeba na wykonanie danej czynności, tym samym nie dopuszczając do zakupu nadmiernej jego ilości. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić pieniądze oraz wpisuje się w trend "zero waste", ponieważ kupując odpowiednią ilość materiału niweluje ryzyko, że nadmiar materiału zostanie wyrzucony.
  • Kubatura - pozwala na pomiar objętości pomieszczenie mierzoną w metrach sześciennych. Funkcja ta z pewnością sprawdzi się np. podczas oszacowania jak mocną klimatyzację należy zastosować dla danego pomieszczenia.
  • Pomiar pośredni - wykorzystywany jest do pomiarów z przeszkodami lub miejscami trudno dostępnymi. Przykładowo pomiar pośredni wysokości będzie pomocny do zmierzenia np. wysokości budynku. Dalmierz kładzie się na gruncie i dokonuje się pomiaru na górnej krawędzi budynku. Po wystrzeleniu wiązki laserowej w górną część budynku, dalmierz dokonuje błyskawicznych obliczeń z funkcji trygonometrycznych, a następnie użytkownik otrzymuje wynik na wyświetlaczu LED. Kolejnym przykładem jest podwójny pomiar pośredni wysokości. Przydatny jest np. do pomiaru wysokości okien. Po wybraniu podwójnego pomiaru pośredniego wysokości wiązką celuje się w górną krawędź okna, następnie w dolną i chwilę później użytkownik otrzymuje wynik w postaci wysokości danego okna.
  • Powierzchnia ściany - funkcja ta pozawala na szybki pomiar powierzchni ścian pomieszczeń. Najpierw dokonuje się pomiaru wysokości, a następnie należy wykonać pomiar szerokości wybranej ściany ściany. Po dwóch pomiarach (wysokość + szerokość) następuje błyskawiczne obliczenie powierzchni ściany i wyświetlenie wyniku na wyświetlaczu LED. Dodatkowo po dokonaniu kolejnych pomiarów szerokości ścian w pomieszczeniach o tej samej wysokości, wynik sumuje się, dzięki czemu w szybki i dokładny sposób można określić jaką powierzchnię posiadają zmierzone ściany. Ułatwi to zakup materiałów w postaci farb, tapet, mas gipsowych etc.
  • Funkcja tyczenia - na wyświetlaczu wyświetlona zostaje miarka. Użytkownik musi jedynie ustawić długość odcinka jaki ma zostać wytyczony. Następnie dokonuje się tyczenia, a na wyświetlaczu zostaje wyświetlona aktualna wartość podana w centymetrach od punktu odniesienia. Funkcja tyczenia pomaga w dokładnym rozmieszczeniu płytek, paneli, otworów, płyt G-K, profili pod stelaże etc. co dany odcinek (ustalony wcześniej przez operatora).
  • Poziomica cyfrowa - funkcja pozwala na dokładne ustawienie poziomu oraz pionu. Wszystkie przedmioty, które powinny być wypoziomowane tj. pralka, automat do suszenia ubrań, szafy, etc. w łatwy sposób mogą zostać ustawione. Na wyświetlaczu wyświetlana jest grafika pokazująca stopień odchylenia w postaci tarczy oraz punktu aktualnego poziomu/pionu.
  • Pomiar ciągły - po uruchomieniu tej funkcji dokonywany jest pomiar ciągły od miejsca gdzie pada wiązka laserowa. Na wyświetlaczu LED wyświetlany jest wynik pomiaru.

 

Dalmierz- zastosowanie

Miernik laserowy to przydatne narzędzie, które z pewnością będzie wykorzystywane w każdym domu. Nieodłączną czynnością każdego domostwa są zmiany dokonywane w wystroju wnętrz i kompozycja elementów dodatkowych służących jako ozdoby ścian czy sufitu. Dla osób zajmujących się wykańczaniem wnętrz błyskawicznie można dokonać pomiarów wszystkich pomieszczeń. Osoby zajmujące się zakładaniem centralnego ogrzewania bądź klimatyzacjami z pewnością docenią funkcję pomiaru kubatury. Dzięki tej funkcji z łatwością można oszacować wielkość instalowanego pieca bądź pompy ciepła, a także jak mocną klimatyzację można zainstalować w danym pomieszczeniu.

Dalmierze laserowe wpisują się w trendy "zero waste", wspomagając użytkowników przy dokładnych pomiarach. Dzięki pomiarom z dużą dokładnością można oszacować dokładną ilość potrzebnych materiałów potrzebnych do wykończenia wnętrz. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć szacunków "na oko". i zdecydowanie przełoży się to na ekonomikę tj. zakup dokładnie takiej ilości materiałów jakie są potrzebne, bez zbędnych nadwyżek, a także wyrzucania ich (nadwyżek) do kosza.

Obsługa dalmierza

Wszystkie dalmierze Bosch wyposażone są w wyświetlacz, na którym można odczytać zarówno wyniki, jak i wybrać interesującą nas funkcję. Wyświetlany wynik pozwala na jego zapisanie w pamięci urządzenia bądź na kartce. Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie błędu pomiarowego. Dalmierze są urządzeniami, których obsługa jest intuicyjna i z reguły ograniczona jest do kilku przyciśnięć przycisków wybierając odpowiedni program oraz dokonując pomiarów. Najbardziej podstawowa funkcja ogranicza interakcję z urządzeniem do zazwyczaj dwóch przyciśnięć przycisków. Włączenia urządzenia oraz dokonania pomiaru. Po dokonaniu pomiaru operator otrzymuje wynik wyświetlany na wyświetlaczu LED. W przypadku bardziej zaawansowanych dalmierzy z mnogością funkcji, producenci dbają o dostęp do szybkiego ich wyboru,a w momencie, gdy użytkownik nie używał danej funkcji lub nie wie jak z niej skorzystać może skorzystać z "szybkiej pomocy". Przy wyborze odpowiedniej funkcji pojawia się ikona "pomocy" zazwyczaj w formie piktogramu litery "i" lub "znaku zapytania". Po przyciśnięciu przycisku pomocy zostaje wyświetlona intuicyjna instrukcja obsługi wraz z wyjaśnieniem jak dana funkcja działa.

Wiązki laserowe w dalmierzach

W zależności od wybranego modelu urządzenia, może ono posiadać różnego rodzaju wiązki laserowe. Na rynku najczęściej spotykaną wiązką laserową jest wiązka czerwona. Czerwoną wiązkę znajdziemy zarówno tańszych jak i droższych dalmierzach. Czerwona wiązka lasera dobrze sprawdza się wewnątrz pomieszczeń. W dalmierzach można także spotkać wiązki innego koloru niż czerwona. Są to odpowiednio: wiązka zielona i wiązka niebieska. Obie te wiązki laserowe stosowane są w droższych dalmierzach. Taki rodzaj wiązki laserowej został opracowany z myślą o osobach dokonujących pomiary na zewnątrz, gdzie natężenie światła jest większe niż w pomieszczeniach wewnętrznych. Zarówno wiązka zielona jak i wiązka niebieska jest bardziej widoczna w miejscach mocniej naświetlonych. Dalmierze z niebieską wiązką są aktualnie w fazie ulepszeń oraz dalszych badań, przez co aktualna oferta produktowa większości producentów ograniczona jest do dwóch kolorów wiązek (czerwonej i zielonej).

Dokładność pomiarowa dalmierzy

Jednym z parametrów technicznych biorących udział w procesie wyboru odpowiedniego dalmierza jest jego dokładność oraz zasięg. Na rynku dostępne są dalmierze o zasięgu do 200m, jednak te przeznaczone są do ograniczonej grupy odbiorców. Standardowym zasięgiem dla dalmierzy jest odcinek od 20m do 50m. Dokładności jakimi charakteryzują się dalmierze liczone są w milimetrach i wynoszą w zależności od modelu od +-2mm do +-1mm.

Jaki dalmierz laserowy wybrać?

Pytanie jest zbyt ogólne i każdy powinien indywidualnie podejść do wyboru dalmierza laserowego. Jeśli miernik laserowy będzie wykorzystywany sporadycznie oraz dokładność -+3-6mm jest akceptowalna wówczas można wybrać tańszy dalmierz. Jeśli natomiast dalmierz będzie używany częściej np. do pomiarów pomieszczeń, obliczania powierzchni ścian, wyznaczania wysokości bądź innych bardziej skomplikowanych pomiarów, wówczas warto zastanowić się nad dalmierzem z większą ilością funkcji oraz z większą dokładnością. W takim wypadku dobrym wyborem w stosunku cena/jakość jest dalmierz laserowy bosch GLM 50 C

pixel