Darmowa dostawa od 399,00 zł

Prostownik

( ilość produktów: 5 )

Rozładowany akumulator samochodowy to problem, którego każdy zmotoryzowany chciały uniknąć. Problem ten jeszcze szczególnie duży, kiedy wsiadamy rano do auta, przekręcamy kluczyk w stacyjce i ten nie uruchamia się. Wówczas problemy piętrzą się, ponieważ nie można dojechać do pracy, zawieźć dzieci do szkoły etc. 

prostownik

Niejednemu zmotoryzowanemu zdarzyło się zostawić włączone radio, światła, czego następstwem w kolejnym dniu był rozładowany akumulator. Taka niemiła niespodzianka może wygenerować masę problemów. Aby zapobiec takim sytuacjom warto zaopatrzyć się w prostownik do akumulatora.

Jak działa prostownik samochodowy?

Prostownik samochodowy to urządzenie, które potocznie określane jest jako ładowarka akumulatorów. Prostownik do akumulatora samochodowego to urządzenie, które służy do zamiany napięcia przemiennego na napięcie stałe.  Napięcie stałe pozwala na uzupełnienie stanu naładowania akumulatora i przywrócenie go do pełnej sprawności.

Jakie są typy prostowników?

Na rynku dostępne są różne rodzaje aut, w których zaimplementowane są akumulatory o różnej pojemności i budowie. Do każdego typu akumulatora dedykowany jest dany typ prostownika. Najprostsze prostowniki to prostowniki transformatorowe. Są to urządzenia oparte na transformatorach, czyli elementach, które charakteryzują się metalowym rdzeniem z uzwojeniem, które zmienia pole magnetyczne poprzez zjawisko indukcji. Efektem tych zmian jest prąd stały. Jako, że są to urządzenia o mało skomplikowanej budowie ich cena nie jest zbyt wysoka. Wadą takiego prostownika jest fakt, że może on przeładować akumulator, a tym samym go uszkodzić. Zatem podczas ładowania akumulatora prostownikiem transformatorowym musi zostać wdrożona kontrola użytkownika.

Drugim typem prostowników są prostowniki mikroprocesorowe. W potocznym języku częściej można usłyszeć określenie automatyczny prostownik. W prostownikach automatycznych nie jest wymagana kontrola użytkownika, ponieważ prostownik po wykryciu, że akumulator został naładowany nie dopuści do jego dalszego ładowania. Prostownik automatyczny oparty jest o mikroprocesor oraz oprogramowanie. Prostownik ten swoją pracę rozpoczyna od diagnozy stanu rozładowania akumulatora. Jeśli akumulator został rozładowany "do zera", zostanie uruchomione ładowanie impulsowe, które pozwoli na wzbudzenie akumulatora oraz jego powolne ładowanie. Proces ten ma na celu przywrócenie akumulatora do pełnej sprawności.

Trzecim rodzajem prostowników są prostowniki trakcyjne. Ten typ prostowników wykorzystywany jest do ładowania największych akumulatorów. Akumulatory te montowane są do pojazdów elektrycznych oraz w profesjonalnych maszynach takich jak np. elektryczny wózek widłowy. Ich zakres napięcia jest znacznie większy niż wyżej opisane prostowniki. Prostowniki transformatorowe charakteryzują się zakresem napięcia na poziomie 4000V oraz mocą przekształcania wynoszącą około 8MW.

Jak dobrać prostownik do akumulatora?

Prostownik powinien zostać dobrany odpowiednio pod dany typ akumulatora. Akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą zostać bezpiecznie naładowane tradycyjnym prostownikiem. Do akumulatorów typu AGM, EFB oraz żelowych zaleca się stosowanie prostowników mikroprocesorowych. Ładowanie wcześniej wymienionych typów akumulatorów będzie efektywne oraz bezpieczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie prostownika?

Wybór prostownika uzależniony jest od rodzaju oraz pojemności posiadanego w pojeździe akumulatora. Optymalnym prądem ładowania, jakim powinien być ładowany dany akumulator jest 1/10 jego pojemności. Akumulator o pojemności 55Ah powinien być ładowany prądem 5,5Amper. Akumulator o pojemności 75Ah powinien być ładowany prądem 7,5Amper itd.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego typu prostownika do posiadanego akumulatora. Akumulatory kwasowo-ołowiowe powinny być ładowane tradycyjnym prostownikiem, a akumulatory typu AGM, EFB oraz żelowe prostownikami mikroporcesorowymi.

Przy zakupie prostownika warto również sprawdzić jak wykonane są poszczególne elementy takie jak np. klemy. Są one swoistym łącznikiem między urządzeniem ładującym, a urządzeniem ładowanym. Niepewne połączenie klem z bolcami akumulatora, może doprowadzić do ześlizgnięcia się klemy z bolca akumulatora i powstania iskier. Wynikową tego może być inicjacja ognia.

Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę są dostępne funkcje samego urządzenia ładującego. Mowa tutaj np. o regulacji napięcia 6/12/24V, wspomaganiu rozruchu wysokim prądem rozruchowym, opcji Boost, a także o funkcji odsiarczania, która przyczynia się do rozbijania nagromadzonego we wnętrzu osadu w postaci siarczku ołowiu.

Ile kosztuje prostownik transformatorowy?

Dobry prostownik transformatorowy kosztuje w granicach 120-180zł.

Ile kosztuje prostownik automatyczny?

Na zakup prostownika automatycznego trzeba przeznaczyć ponad 200zł. Wraz ze wzrostem ilości funkcji oraz systemów zaimplementowanych w prostowniku jego cena będzie rosła.

Prostownik z rozruchem, prostownik samochodowy, prostownik do akumulatora na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu stacjonarnego oraz internetowego sklepu online z narzędziami oraz elektronarzędziami Domitech - posiadamy szeroki wybór profesjonalnych, specjalistycznych narzędzi i urządzeń, wśród których znajdziemy między innymi prostownik samochodowy. Prostownik samochodowy - czyli prostownik do akumulatora w naszej ofercie, to oryginalne narzędzia, pochodzące prosto od producenta, dzięki czemu masz pewność, że przysługuje Ci pełna gwarancja.

pixel