Darmowa dostawa od 399,00 zł

Wymiana opon na zimowe - kiedy i jak samemu to zrobić?

2023-08-28
Wymiana opon na zimowe - kiedy i jak samemu to zrobić?

wymiana opon i kół na zimę

Przed nadejściem zimy warto zadbać o bezpieczeństwo na drodze poprzez odpowiednią wymianę opon. W tym artykule dowiesz się, jak samodzielnie przeprowadzić wymianę opon na zimowe przy wykorzystaniu narzędzi dostępnych w naszym internetowym sklepie. Poznasz również istotne kwestie związane z wymianą opon oraz przepisami regulującymi ten proces.

 

Spis treści artykułu

1. Dlaczego wymiana opon na zimowe jest ważna?

2. Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

3. Wymiana opon na zimowe kiedy?

4. Wymiana kół vs. wymiana samych opon.

5. Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany kół?

 

Dlaczego wymiana opon na zimowe jest ważna?

Wchodząc w sezon zimowy, zmieniają się warunki na drogach, a to oznacza konieczność dostosowania się do nowych wyzwań. Wymiana opon na zimowe staje się kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie. Jedne zapewniają między innymi oszczędność, a te drugie lepszą trakcję w kontakcie ze śniegiem - są zaprojektowane w taki sposób by skutecznie radzić sobie z trudnymi warunkami zimowymi. Ich właściwości znacząco poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Bezpieczeństwo na mokrej i śliskiej nawierzchni

Jedną z głównych zalet opon zimowych jest ich lepsza przyczepność śliskiej i zasypanej śniegiem nawierzchni. Opony te posiadają specjalnie zaprojektowaną bieżnię oraz mieszankę gumy, która utrzymuje elastyczność nawet w niskich temperaturach. Dzięki temu opony zimowe skutecznie przylegają do nawierzchni, co minimalizuje ryzyko poślizgu oraz utraty kontroli nad pojazdem.

Lepsza przyczepność i kontrola podczas jazdy

Wymiana opon na zimowe ma ogromny wpływ na stabilność pojazdu podczas manewrów i hamowania. Dzięki specjalnym lamelom oraz rowkom na bieżni, opony zimowe efektywnie wyprowadzają wodę i błoto spod opony, zapewniając lepszą przyczepność. To szczególnie istotne podczas nagłych hamowań czy skrętów, kiedy to bezpieczne zachowanie drogi może uchronić nas przed kolizją.

 

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Pytanie, czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa, nurtuje wielu kierowców. Polska jest obecnie jednym z krajów, gdzie brakuje prawnego nakazu korzystania z opon zimowych. W związku z tym, to kierowcy mają wolność wyboru, jeśli chodzi o rodzaj opon, które montują w swoich pojazdach, również w okresie zimowym.

Bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu

Niezależnie od przepisów (oraz braków prawnych regulacji) warto podkreślić, że wymiana opon na zimowe ma na celu przede wszystkim nasze własne bezpieczeństwo, naszych bliskich oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Opony zimowe zwiększają przyczepność pojazdu do nawierzchni, co minimalizuje ryzyko poślizgów, które mogą doprowadzić kolizji i wypadków. To ważne, abyśmy nie tylko przestrzegali przepisów, ale również rozważnie dbali o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.

 

Wymiana opon na zimowe kiedy?

W Polsce, aby uniknąć zaskoczenia przez nadchodzącą zimę i jednocześnie zapewnić sobie odpowiednie warunki jazdy, zaleca się przeprowadzenie wymiany opon na zimowe w okolicach połowy października. W tym czasie, chłodniejsza pogoda może już zacząć się utrzymywać, a pierwsze oznaki zmiany sezonu dają kierowcom wystarczająco dużo czasu na dokonanie wymiany.  

Planując datę wymiany kół na zimowe - najlepiej jest mierzyć gdzieś w okolicach połowy października. Samodzielna wymiana opon w tym okresie, lub skorzystanie z serwisu to pewność, że będziesz gotowy na potencjalne niespodziewane spadki temperatury i zmienne warunki pogodowe, które mogą pojawić się pod koniec października oraz w listopadzie. To pozwoli Ci cieszyć się lepszą przyczepnością i bezpieczeństwem na drodze już od samego początku zimy.

 

Wymiana kół vs. wymiana samych opon

W kwestii przygotowania samochodu na zimę, a konkretnie opon - istnieje pewien dylemat, mianowicie zmiany tylko opon oraz całych kół. Obie metody mają swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy od preferencji kierowcy oraz dostępności narzędzi.

Wymiana kompletu kół (opona + felga):

Zalety:

 • Szybkość wymiany całych kół (z felgami), gdyż całe koła są już przygotowane, wyważone i można je po prostu zamontować
 • Możliwość samodzielnej wymiany

Wady:

 • Konieczność posiadania dwóch kompletów kół, zimowych i letnich

Wymiana samych opon (na tej samej feldze):

Zalety:

 • Brak konieczności posiadania dwóch kompletów felg

Wady:

 • Wymiana samych opon jest bardziej czasochłonna, ponieważ wymaga demontażu i montażu opon na tych samych felgach
 • Konieczność przeprowadzenia "wyważenia kół"
 • Trudność przechowywania samej opony (dedykowany stojak do opon)

 

Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany kół?

Wymiana kół w samochodzie jest podstawowym zadaniem związanym z konserwacją i obsługą pojazdu. Wymiana kompletu kół - felgi oraz opony to czynność którą można przeprowadzić samemu*. Aby poprawnie przeprowadzić wymianę kół samodzielnie, potrzebujemy kilku podstawowych narzędzi.

 • Klucz krzyżakowy i klucz dynamometryczny: Klucz krzyżakowy jest używany do odkręcania i wstępnego dokręcania nakrętek kół. Jednakże dedykowanym narzędziem ręcznym do dokręcania jest klucz dynamometryczny, dzięki któremu możesz mieć pewność, że precyzyjnie dokręcisz nakrętki do właściwego momentu, eliminując ryzyko przekręcenia śruby
 • Podnośnik hydrauliczny lub lewarek: Narzędzie to jest niezbędne do uniesienia pojazdu w celu demontażu kół. Wybór między podnośnikiem hydraulicznym, a lewarkiem zależy od preferencji i dostępnego sprzętu
 • Stojaki i podpórki: Jeśli używasz lewarka, stojak bądź wytrzymała podpórka jest niezastąpiona w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy pod pojazdem
 • Klucz udarowyKlucz udarowy jest bardzo przydatnym elektronarzędziem do wielu zastosowań, w tym do szybkiego odkręcania i dokręcania nakrętek kół**. Jest to wydajne elektronarzędzie, skutecznie zastępujące klucz krzyżakowy/fajkowy, znacznie ułatwiając pracę i skracając czas wymiany***
 • Rękawice ochronneRękawice chronią dłonie przed brudem, olejem i ostrymi krawędziami, a także zapewniają pewniejszy chwyt

 

*Samodzielna wymiana kół to oszczędność pieniędzy, a także również czasu, gdyż wykonywanie tego zadania samemu można zaoszczędzić czas i pieniądze, które musiałbyś wydać na wizytę u mechanika, często czekając w kolejce gdy zima nas zaskoczy. Wymiana kół to podstawowe zadanie związane z utrzymaniem samochodu. Samodzielne wykonanie tej czynności może zwiększyć Twoją samodzielność jako kierowcy. Wymiana kół może pomóc Ci lepiej zrozumieć budowę i działanie samochodu, co może być przydatne w przyszłości.

**Kupując nasadki do klucza udarowego, konieczne jest wybranie nasadek udarowych. Tylko nasadki udarowe nadają się do pracy z kluczami udarowymi i są w stanie poprawnie przenieść moment obrotowy, nie ryzykując tak bardzo uszkodzenia samej nasadki.

***Niektóre nakrętki felg/alufelg mogą być głęboko schowane w feldze i wymagać mogą dobrania nasadek udarowych cienkościennych. Nie wszystkie nasadki udarowe krótkie czy długie o zbyt grubych ściankach zmieszczą się w miejscu mocowania nakrętki.

 

Podsumowanie

Wymiana opon na zimowe to istotny element przygotowań do sezonu zimowego. Dzięki narzędziom dostępnym w naszym sklepie oraz zdobytym informacjom, możesz samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, że prawidłowo przeprowadzona wymiana wpływa nie tylko na Twoje bezpieczeństwo, ale także na komfort jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Klucz udarowy Dedra DED7147

Klucz udarowy Dedra DED7147

435,00 zł420,00 zł
Klucz udarowy Dedra DED7157

Klucz udarowy Dedra DED7157

554,95 zł545,00 zł
pixel