Darmowa dostawa od 399,00 zł

Jesień w ogrodzie - na co musisz się przygotować? Najważniejsze prace ogrodowe

2023-10-10
Jesień w ogrodzie - na co musisz się przygotować? Najważniejsze prace ogrodowe

 

Jesień w ogrodzie

Złote liście spadają z drzew, a poranki stają się coraz bardziej chłodne – to znak, że jesień zawitała do naszych ogrodów. To nie tylko czas, kiedy natura prezentuje nam się w pięknej kolorystycznie krasie, lecz także okres intensywnych prac ogrodowych. Przygotowanie ogrodu na nadejście zimy jest ważne, jeśli zależy Ci na zachowaniu atrakcyjności przydomowej przestrzeni, która rozkwitnie na wiosnę. Jakie są najważniejsze prace ogrodowe jesienią?

 

Jak przygotować jesienny ogród do nadejścia zimy?

Bez wątpienia jesień to magiczny czas. Zmienia się tryb naszego życia, a krajobraz wokół nabiera ciepłych barw. Podczas gdy natura zaczyna przygotowywać się do „zimowego snu”, Ty przygotuj się większego wysiłku w ogrodzie. Dla ogrodników-amatorów jest to przecież także okres intensywnych prac ogrodowych. Szykowanie przydomowej przestrzeni na nadejście zimy to kluczowa kwestia, która zapewni piękno i zdrowie rosnących w niej roślin na kolejny sezon. Zaplanuj swój czas na najważniejsze jesienne prace ogrodowe, a wiosną Twój ogród naprawdę Cię zaskoczy! Tylko co warto robić w ogrodzie w tym sezonie? Nie martw się, przed Tobą dużo pracy. :)

 

Co można sadzić jeszcze jesienia 

 

Co można sadzić jeszcze jesienią?

Choć jesień to dobry czas na porządkowanie ogrodu, jest także odpowiednim momentem na posadzenie nowych roślin. Wybierając właściwe gatunki, możemy cieszyć się nimi już w następnym roku.

W sezonie jesiennym przeważnie sadzimy rośliny cebulowe, które rozkwitają zaraz na wiosnę. Więcej wilgoci w powietrzu w końcówce roku to także świetna okazja na posadzenie niektórych krzewów i drzew, a nawet bylin. Jesienne warunki sprzyjają lepszemu przyjmowaniu się wielu okazów. Oto kilka roślin, które możesz z powodzeniem posadzić jesienią:

  1. Cebulowe kwiaty wiosenne (październik to świetny miesiąc na sadzenie cebulek do gruntu):

    • dzwonki,
    • krokusy,
    • tulipany,
    • narcyzy,
    • kosaćce cebulowe,
    • zawilce,
    • czosnki ozdobne,
    • szafirki,
    • cebulice,
    • szachownice,
    • hiacynty.

  2. Byliny (warto je ściółkować po posadzeniu):

    • chryzantemy (możesz je także sadzić w duże donice, którymi ozdobisz taras lub wejście do domu; do gruntu najlepiej jak najwcześniej jesienią);
    • barwinek,
    • gęsiówka,
    • skalnik,
    • krwawnik

  3. Drzewa i krzewy (jesień to dobry moment na sadzenie owocujących gatunków):

    • jałowiec,
    • klon (także ten ozdobny),
    • dąb,
    • dereń biały,
    • forsycja,
    • berberys.

Pamiętaj, aby wybierać rośliny dostosowane do warunków klimatycznych swojego regionu. Sadzenie jesienią daje im szansę na ukorzenienie się przed zimą i lepszy start wiosną. Posadzone we wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie, znacznie lepiej zniosą okresowe niedobory wody wiosną i ewentualne upały.

Sprawdź, jak zaprojektować i zaaranżować jesienny ogród>>

 

Porzadkowanie ogrodu jesienia

 

Porządkowanie ogrodu jesienią – najważniejsze prace ogrodowe

Jeśli pogoda dopisuje, niektóre prace ogrodowe możesz wykonywać nawet w listopadzie.

 

Zajmij się opadniętymi liśćmi i innymi resztkami roślin

Opadające liście to nie tylko malowniczy widok, lecz także potencjalne źródło większej pracy, niestety. Grabie i dmuchawy do liści powinny rozwiązać ten problem. Dzięki nim w łatwy sposób pozbędziesz się nadmiaru resztek roślin z powierzchni trawnika czy chodnika. Jeśli pozostawisz liście na ogrodowej murawie, mogą one spowodować jego uszkodzenie, gnicie, a niekiedy rozwój chorób grzybowych.

 

Pamiętaj o skoszeniu trawy

Ostatnie koszenie trawy przed zimą jest niezwykle istotne. Krótko ścięta murawa ma większe szanse na przetrwanie zimy bez uszkodzeń. Upewnij się, że kosiarka jest odpowiednio przygotowana i koś trawę jesienią w dniach bez deszczu. To także dobry przedzimowy trening. :)

 

Suche byliny i trawy ozdobne możesz teraz przyciąć

Jesień to dobry moment na przycięcie suchych bylin i traw ozdobnych. Nie tylko poprawisz estetykę ogrodu, lecz także pomożesz tym roślinom przygotować się do okresu zimowego. Wytnij suche łodygi jak najbliżej poziomu gruntu. Pamiętaj, że niektóre gatunki warto zostawić na zimę, mogą na przykład stanowić schronienie dla zwierząt.

 

Schowaj do domu gatunki wrażliwe na mróz

Jeśli masz w ogrodzie rośliny wrażliwe na mróz, m.in. te uprawione w donicach, teraz jest czas, aby je przenieść do domu lub zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Upewnij się, że rośliny są dobrze oczyszczone z ewentualnych szkodników i umieść je w miejscu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 10°C.

 

Popraw strukturę gleby i trawnika

Końcówka roku to także idealny moment na poprawienie struktury gleby. Dodanie kompostu lub obornika pomoże wzbogacić ją w składniki odżywcze i zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania wody (początek jesieni to też dobry czas na wapnowanie). Warto także wykonać aerację trawnika (przyda Ci się aerator i/lub wertykulator). Rozluźnienie gleby dotleni ją i ukorzenione lub sadzone w niej rośliny.

 

Wykop cebule roślin nieodpornych na mróz

Jeśli masz w ogrodzie rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, takie jak lilie, śniedki, mieczyki czy dalie, które nie przetrwają mrozów, teraz jest czas, aby je wykopać. Ostrożnie wyjmij cebule/bulwy/kłącza z ziemi, oczyść je z resztek gleby i przechowuj w suchym, chłodnym miejscu do wiosny (umieść je np. w skrzyniach wypełnionych suchym torfem lub piaskiem). To zapewni im kolejny sezon kwitnienia.

 

Zabezpiecz krzewy, drobne drzewa i byliny przed zimnem

Rośliny ozdobne, zwłaszcza te młodsze i bardziej wrażliwe, mogą ucierpieć w czasie mrozów. Okryj je specjalnymi matami izolacyjnymi lub agrowłókniną, aby zminimalizować ryzyko zimowych uszkodzeń. Pamiętaj także o podlewaniu roślin, szczególnie w okresach niedoboru wody jesienią.

Przygotuj się na to, że jesień to nie tylko czas, kiedy przyroda przybiera wyjątkowe barwy, lecz także okres intensywnych prac ogrodowych. Tego nie unikniesz, jeśli marzysz o pięknym ogrodzie w każdym sezonie. Pamiętaj o porządkach, sadzeniu nowych roślin, pielęgnacji gleby czy ochronie roślin przed mrozem. Dzięki temu Twój ogród będzie gotowy na nadejście wiosny i zachwycanie innych swoim pięknem nawet przez cały rok.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel