Magia jesiennego ogrodu: rośliny i aranżacje idealne na sezon jesieni
Jak stworzyć jesienny ogród, który zachwyci nas i naszych gości, ukazując piękno wielu roślin pod koniec sezonu? Jakie gatunki dobrać, by cieszyć się urokiem ogrodu w październiku, a może nawet w listopadzie?
Jesień to czas, gdy przyroda zamienia nasze ogrody w magiczne krainy pełne kolorów i niepowtarzalnego uroku. Jeśli odpowiednio przygotujemy i zadbamy o nasz jesienny ogród, przestrzeń ta może stać się urokliwym miejscem, w którym z przyjemnością wypoczniemy. Zaaranżuj ją tak, by przez chłodniejsze miesiące prezentowała się w swojej najpiękniejszej formie.
Jesienny ogród – co powinno się w nim znaleźć? Jak go zaplanować?
Planując jesienny ogród, zastanów się nad paletą kolorów, które mają w nim dominować. Sezonowe barwy obejmują ciepłe tonacje, głównie złoto, żółty, pomarańcz, czerwień i brąz. Ich połączenie stworzy niezwykle efektowną kompozycję. Grę kolorów możesz umieścić zarówno w formie ozdobnych liści, owoców, kwiatów, a także dodatków architektonicznych i dekoracji.
Aby osiągnąć feerię barw w swoim jesiennym ogrodzie, zadbaj o różnorodność roślin. Dobrze dobrana mieszanka gatunków – zarówno bylin, traw, krzewów, jak i drzew – zapewni interesujący wygląd przydomowej przestrzeni przez cały chłodniejszy sezon. Rośliny powinny współgrać ze sobą, tworząc harmonijną całość. Trawy ozdobne, nawet suche, mogą pięknie komponować się w ogrodzie. Możesz je jednak ściąć przed zimą (częściej poleca się ten zabieg wczesną wiosną) – potrzebne ci będą tedy specjalne nożyce do traw.
Wieloletnie rośliny ozdobne z liści – upiększają sobą ogród jesienią
Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów jesiennego ogrodu są rośliny ozdobne z liści, które swoimi barwami nadają przestrzeni niebywały, niemal romantyczny urok. Jakie gatunki możesz rozważyć? Polecamy między innymi:
- Klon japoński (Acer japonicum) – jego liście zmieniają kolory na intensywne czerwienie, pomarańcze i złociste tonacje. Miej jednak na uwadze, by stanowisko było osłonięte od wiatru i nasłonecznione.
- Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) – jego liście wyróżniają się intensywnym fioletowoburgundowym kolorem. Oprócz tego w sezonie tworzy piękne kwiatostany przypominające peruki.
- Winobluszcz (Parthenocissus Planch.) – trudno wyobrazić sobie ściany budynków czy ogrodzenia bez urokliwie wybarwionych jesienią liści winobluszczu zwanego dzikim winem.
- Żurawki (Heuchera spp.) – te byliny mają piękne ozdobne liście w naprawdę różnych odcieniach zieleni, purpury i brązu. Nadają się zarówno do rabat, na skalniaki, jak i donic. Wzbogacą swoimi kolorami jesienny ogród, aż miło na nie patrzeć.
- Krzewuszki (Weigela) – krzewy te, choć wydają się niepozorne i kruche, w rzeczywistości potrafią przyciągnąć wzrok kolorami swoich liści i dość okazałych kwiatów. Występują w kilkunastu gatunkach i odmianach.
- Berberysy (Berberis) – mogą osiągać różne kształty i wybarwiać się na różne kolory. Uroku dodają im drobne owoce. A musimy dodać, że odcień liści berberysów jest najintensywniejszy właśnie jesienią.
Kwiaty kwitnące jesienią
Jesień to także wspaniały czas dla kilku kwitnących rodzajów i gatunków kwiatów. Które z nich dostarczą ogrodowi pięknych barw w tym okresie? Na jakie gatunki warto zdecydować się na rabacie oraz w aranżacjach ogrodowych? Kwiaty kwitnące jesienią to przede wszystkim:
- Astry – te rośliny dostarczają ogromną różnorodność kolorów i form kwiatów. Kwitną w późnym lecie i jesienią.
- Dalie – byliny o nieograniczonej ilości typów i kolorów kwiatostanów. Cieszą oko nawet do października.
- Rudbekie – intensywnie żółte, idealne do ogrodu rustykalnego.
- Zimowity jesienne – pięknie prezentują się przy ścieżkach lub tuż pod mniejszymi krzewami.
- Jeżówka purpurowa – burgundowa barwa kwiatów wspaniale komponuje się z kolorowym tłem krzewów w jesiennym ogrodzie.
- Lawenda – przy odpowiedniej pielęgnacji lawenda może kwitnąć także jesienią, umilając dzień niebieskofioletowymi kwiatami i relaksującym zapachem.
- Rozchodniki Sedum – to sukulenty, które w jesiennym okresie wytwarzają gęste kępy kwiatów w odcieniach różu, purpury i czerwieni.
- Krwawnik – roślina o baldachowatych kwiatostanach w kolorze różowym, białym, żółtym, czerwonym lub fioletowym. Przyciąga motyle i pszczoły. Może kwitnąć nawet do końca października.
- Chryzantemy – popularne kwiaty jesienne dostarczające ogromnej różnorodności kolorów i kształtów, ozdabiając ogród aż do późnej jesieni. Mogą także uatrakcyjniać przydomową przestrzeń czy taras, umieszczone w donicach (fantastycznie komponują się z dyniami).
Trawy, wrzosy i wrzośce – z jakimi roślinami je komponować?
W jesiennym ogrodzie nie powinno zabraknąć też traw ozdobnych, wrzosów i wrzośców. Można je śmiało nazywać symbolem jesiennego sezonu.
Jeśli chodzi o trawy ozdobne, które zdobią ogród pod koniec roku, szczególnie polecamy rozplenicę, miskant, proso rózgowate, trzcinnik i ostnicę. Ich delikatne pióropusze koją oko w jesiennym słońcu. Można je zestawiać z lawendą, niższymi krzewami oraz umieszczać w towarzystwie kwiatów kwitnących jesienią.
Koniec sezonu pełen owoców – gatunki ozdobne z owoców
Jesień to również czas, gdy niektóre gatunki roślin ogrodowych obfitują w owoce. Nie tylko stanowią one pożywienie dla ptaków, lecz także dodają uroku naszej przydomowej oazie. Zadbaj o to, by w twoim ogrodzie znalazł się choć jeden gatunek ozdobny z owoców:
- berberys,
- dzika róża,
- głóg,
- pigwowiec,
- ostrokrzew (pozostanie ozdobny nawet zimą),
- ognik szkarłatny,
- rokitnik zwyczajny,
- pięknotka (jej owoce pozostają na krzewie nawet zimą).
Architektura ogrodowa w jesiennym ogrodzie
Aby nasz jesienny ogród był jeszcze bardziej atrakcyjny, warto pomyśleć o odpowiedniej architekturze ogrodowej. Drewniane pergole, kamienne alejki czy piękne ławki to elementy, które nadają ogrodowi charakteru. Nie zapominajmy także o oświetleniu, które po zmroku stworzy niepowtarzalny klimat.
Jesienią nie może także zabraknąć takich elementów jak dynie, donice z kwiatami (np. chryzantemami), latarenki i lampiony (swoją drogą warto posadzić żywe lampiony jakimi są miechunki). Jesienną kompozycję możesz także stworzyć… z ogrodowych narzędzi. Umieść np. w towarzystwie dyni i ukwieconych doniczek i koszyków małe grabie, wiaderko bądź łopatkę.
Tworzenie jesiennego ogrodu to wyzwanie, ale także wielka przyjemność. Dobrze dobrane rośliny, kolorowe liście i kwiaty oraz architektura ogrodowa utworzą fantastyczną przestrzeń, w której aż chce się przebywać. Ogród jesienią jest nie tylko piękny, ale i magiczny, a jego urok warto celebrować przez cały sezon.