Urban gardening jest prostsze, niż myślisz! Jak stworzyć zieloną oazę na balkonie?
Gdy dysponujesz wyłącznie mieszkaniem w mieście, nie porzucaj myśli o własnym ogrodzie. Jeden z ciekawszych trendów, jakim jest urban gardening, zachęca do zaaranżowania zielonej oazy w niewielkiej miejskiej przestrzeni. Balkon, mały taras, a nawet kawałek parapetu – w każdym miejscu możesz stworzyć kawałek ogrodu. Nic cię nie ogranicza.Zanim podejmiesz wyzwanie, pozwól, żepodpowiemy, jak zaaranżować taką przestrzeń, jak o nią dbać i w czym pomogą ci narzędzia Fiskars.
Czym jest urban gardening?
Urban gardening to po prostu miejskie ogrodnictwo: założenie, że aby mieć własną zieloną przestrzeń z wymarzoną roślinnością, nie musimy mieć hektarów ziemi – wystarczy nawet skrawek balkonu czy tarasu. I nie tylko uprawa roślin ozdobnych jest tu możliwa – dotyczy to również krzewów i drzew owocowych oraz warzyw i ziół. W czym pomaga urban gardening? Przede wszystkim pozwala na odprężenie się podczas wykonywania prostych prac ogrodowych, uczy systematyczności oraz – co w zasadzie najważniejsze – umożliwia prowadzenie bardziej zrównoważonego stylu życia i promuje zdrowe odżywianie się. W końcu nie ma to jak własne pomidorki koktajlowe bądź truskawki… z balkonu, prawda? ;)
Miejski ogród na balkonie, tarasie i dachu – jak go stworzyć?
Aby stworzyć własny ogród w miejskiej przestrzeni, zadaj sobie pytanie, w jakim stylu chcesz go zaaranżować i uprawa jakich gatunków roślin będzie sprawiała ci najwięcej radości i satysfakcji. Miej też na uwadze kilka ważnych kwestii:
- wystawa mieszkania – dostosuj roślinność pod ilość docierającego naturalnego światła do balkonu, tarasu bądź dachu. Inne gatunki będą lepiej rozwijać się w słonecznej wystawie, inne – preferują więcej cienia;
- pojemne doniczki i skrzynki – wybieraj głębokie pojemniki, które pomieszczą duże ilości podłoża, a przy tym nie zajmą dużej części balkonu. Co powiesz na uprawę wertykalną, czyli pionową?;
- zdecyduj się na gotowe rozsady roślin, jeśli to twoje początki z ogrodnictwem, nie tylko miejskim;
- zanim zaaranżujesz ogród miejski, przygotuj niezbędne narzędzia ogrodowe. Z pewnością przyda ci się łopatka do ziemi Fiskars, za pomocą której w czysty, prosty i komfortowy sposób przeniesiesz ziemię z worków do doniczek.
Proste w uprawie domowej są przede wszystkim zioła. Bez problemu – oczywiście przy odpowiedniej opiece – rozwiną się w małej przestrzeni. Wystarczy im zapewnić odrobinę światła słonecznego i regularnie nawadniać. Nie potrzebują wiele miejsca – pojedyncze zioła chętnie urosną nawet w małych doniczkach, ale można je także sadzić/wysiewać w grupach w większych skrzynkach bądź innych pojemnikach. Na balkonie, tarasie, a nawet na parapecie możesz uprawiać między innymi koper, szczypiorek, tymianek, szałwię lub miętę.
W słonecznym kącie możesz posadzić z rozsady pomidory (najłatwiej uprawiać koktajlowe), paprykę – słodką i chili – truskawki, sałaty. Wybieraj głównie takie gatunki, które preferują wzrost w górę (np. fasola pnąca) – na balkonie nie sprawdzą się więc dynie, cukinie bądź w zasadzie wszelkie kapustne. Nie chcesz zrobić dużego bałaganu po posadzce podczas przesadzania roślin? Rozplanowując ten zabieg z wykorzystaniem specjalnej składanej maty do sadzenia Fiskars, możesz mieć pewność, że stanie się onwręcz czystą przyjemnością. Nylonowa warstwa i podwyższone brzegi zabezpieczają przed rozsypywaniem się podłoża. Oprócz tego wyprofilowane zagięcia umożliwiają później przesypanie uzbieranej ziemi do doniczek.
Po skończonej pracy matę wyczyścisz, złożysz i przechowasz w dogodnym miejscu. Resztki na balkonie zmieciesz szufelką ze szczotką Fiskars (szufelka może też śmiało pełnić funkcję łopatki do sadzenia roślin). By zachować porządek na balkonie, tarasie bądź dachu, wszystkie narzędzia i małe przyrządy trzymaj w pojemniku na narzędzia Fiskars Urban Plant Care – pomieści kilka mniejszych i większych akcesoriów i zmieści się w niemal każdej szafce.
W przestrzeni miejskiej możesz uprawiać też owocujące krzewy i drzewa – na przykład niektóre odmiany malin, a także jabłoń karłową i cytrusy.
Jak dbać o miejski ogród na małej przestrzeni?
Prowadząc uprawę typu urban gardening, nie zapominaj o lokalnych przymrozkach (większość wrażliwych sadzonek przesadzaj z rozsady do donic dopiero po 15 maja), nawożeniu, pielęgnowaniu i systematycznym nawadnianiu upraw. W miejskim ogrodnictwie do podlewania roślin wystarczy zgrabna konewka – konewka Fiskars z kolekcji Urban Plant Care wyróżnia się długą i wąską wylewką, która dociera do każdego miejsca pod różnym kątem. Bez większego trudu podlejesz nią wszystkie rośliny na balkonie, nawet te, do których jest trudniejszy dostęp.
Niektóre gatunki będą wymagać przycinania, wycinania obumarłych pędów i regularnego nawilżania liści. Do zwilżania roślin miej zawsze w zasięgu opryskiwacz ręczny Fiskars. Jego wyprofilowany kształt umożliwia komfortowy chwyt. Opryskiwanie wodą gatunków, które do optymalnego rozwoju potrzebują większej wilgotności powietrza, pomoże ci uzyskać soczyście zieloną oazę w miejskim zaciszu. Jak widzisz, nie potrzebujesz do tego domu z ogrodem – wystarczy kawałek balkonu.
Uprawa wertykalna – więcej możliwości w urban gardening
Posiadanie naprawdę niewielkiego balkonu, wręcz mikroskopijnego, nie powinny cię hamować przed założeniem własnego miejskiego ogrodu. Właśnie w tym celu opracowano tak zwaną uprawę wertykalną. Ogrody pionowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie małej przestrzeni. Na jednym metrze kwadratowym możesz dzięki temu uprawiać nawet kilkanaście różnych gatunków roślin.