Silnik bezszczotkowy – inwestycja warta przemyślenia
Nie od dziś wiadomo, że sercem zasilania każdego elektrycznego urządzenia jest jego silnik. To właśnie on stanowi rodzaj siły napędowej, dzięki które maszyny, urządzenia budowlane czy przedmioty gospodarstwa domowego są wprawiane w ruch i działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jak rzecz ma się w przypadku elektronarzędzi, z których korzystanie jest o tyle ważne, że pozwala na wykonywanie niezbędnych czynności naprawczych, skoszenie dawno zarośniętego trawnika czy szlifowanie różnego rodzaju twardych materiałów, w tym na przykład betonu? Do pewnego czasu standardem był związek myślowy: elektronarzędzia pracują na silnikach szczotkowych. Od kilku lat postrzeganie to ulega zmianie, ponieważ technologia BL Motor wprowadziła na rynek narzędziowy zupełnie nową jakość. Zacznijmy więc od początku…
Co to jest silnik bezszczotkowy w elektronarzędziach?
Silniki szczotkowe – jak sprytnie podpowiada sama nazwa – posiadają szczotki węglowe, które są wprawiane w ruch obrotowy, powodując przy tym tarcie. To w bezpośredni sposób przekłada się na bardzo duże straty energii. Wersje z silnikami szczotkowymi marnują dużą część energii, która dostarczana do nich zamieniana jest w ciepło. Podwyższona temperatura jest zdecydowanie niewskazana podczas jakiejkolwiek pracy z narzędziem elektrycznym. Na niekorzyść szczotek węglowych działa także fakt, że stanowią one najbardziej awaryjny element wielu rodzajów elektronarzędzi. Skutkiem takiego zestawienia jest częsta konieczność wykonywania napraw i mnożenia wydatków związanych z użytkowaniem określonego urządzenia.
Silnik bezszczotkowy to rodzaj silnika elektrycznego stosowanego w nowoczesnych elektronarzędziach sieciowych oraz akumulatorowych, który nie ma szczotek wewnętrznych, a zamiast tego wykorzystuje magnesy trwałe do generowania ruchu wirnika.
Tradycyjne silniki elektryczne zwykle wykorzystują szczotki, aby przenosić prąd do wirnika, co powoduje tarcie i zużycie, a także ogranicza ich wydajność i żywotność. Silniki bezszczotkowe eliminują te wady, ponieważ prąd jest przenoszony do magnesów trwałych za pomocą elektronicznego systemu sterowania, a magnesy w wirniku są sterowane, aby utrzymać stałą prędkość i moment obrotowy. Silniki bezszczotkowe oferują wiele korzyści, w tym większą moc, wydajność i żywotność w porównaniu do tradycyjnych silników z szczotkami. Są one także bardziej odporne na przeciążenia i wibracje, co czyni je idealnymi do zastosowań w elektronarzędziach, takich jak wiertarki, wkrętarki, pilarki, szlifierki czy młotowiertarki.
Silniki bezszczotkowe – funkcja i działanie
Naprzeciw problemom związanym z wysokim stopniem awaryjności szczotek węglowych wychodzą silniki bezszczotkowe BLDC (BL Motor). Silnik bezszczotkowy – jak sugeruje sama nazwa – nie posiadają konwencjonalnych szczotek węglowych ani komutatora. Silniki BLDC charakteryzują się wydłużoną żywotnością i nieporównywalnie mniejszą awaryjnością niż ich poprzednie wersje z silnikiem szczotkowym. Zminimalizowane ilości produkowanego ciepła, a także pobór mniejszej ilości prądu o niższym napięciu gwarantuje dłuższą pracę akumulatorów i brak potrzeby częstego ładowania elektronarzędzia. Niewątpliwym atutem jest również to, że silniki bezszczotkowe są mniejsze i tym samym ważą mniej niż ich szczotkowe wersje. Przyrząd, którego działanie, moc i wydajność zostały zwiększone, w nowej wersji silnika jest poręczniejszy i wygodniejszy podczas użytkowania.
Elementy wchodzące w skład silnika bezszczotkowego
Czyli silniki bezszczotkowe są bardziej wytrzymałe?
Tak, silnik bezszczotkowy jest zazwyczaj bardziej wytrzymały i trwalszy niż tradycyjne silniki z szczotkami. Powód jest prosty - silniki bezszczotkowe nie posiadają ruchomych części, które ulegają zużyciu, takich jak szczotki. Dzięki temu mają dłuższą żywotność i wymagają mniej konserwacji i napraw.
Dodatkowo, silnik bezszczotkowy oferuje lepszą wydajność, ponieważ zwiększają sprawność energetyczną i zmniejszają straty cieplne wynikające z tarcia. Ponadto, dzięki temu, że magnesy w wirniku są sterowane elektronicznie, silniki bezszczotkowe mogą osiągać wyższe prędkości i momenty obrotowe, co czyni je bardziej skutecznymi w zastosowaniach wymagających dużej mocy.
W związku z tym, silnik bezszczotkowy jest często stosowany w profesjonalnych narzędziach elektrycznych i innych zastosowaniach wymagających dużych obciążeń i wysokiej niezawodności.
Urządzenia z silnikami bezszczotkowymi – jak je wybrać?
Asortyment urządzeń wykorzystujących silniki bezszczotkowe jest bardzo szeroki. Decyzja związana z zakupem konkretnego elektronarzędzia zależy od rodzaju wykonywanych prac. Jeżeli zależy nam na pracach ogrodowych, a zwłaszcza przycinaniu wysoko rosnącej trawy, to warto zapoznać się z akumulatorową podkaszarką Makita DUR368APT2 z dużą prędkością obrotową narzędzia tnącego – na poziomie 3500-6500 obr./min. Wysoką wydajność zapewniają urządzeniu dwa akumulatory 18V, zaś ochronę przed wilgocią i pyłem stanowi wykorzystanie technologii XPT. Na uwagę zasługuje również system AFT, który automatycznie wyłącza urządzenie podczas nieoczekiwanego spowolnienia czy zatrzymania związanego z uderzeniem w twardy element. Innym narzędziem, pomocnym w wielu pracach budowlanych, jest piła szablasta Hikoki CR13VEYWSZ bazująca na silniku bezszczotkowym i posiadająca największą w swojej klasie prędkość cięcia. Wykorzystanie elektronicznego systemu sterowania sprawia, że „lisicę” można zastosować do pracy z różnymi typami materiałów i powierzchni. Innowacyjna technologia UVP, eliminująca wstrząsy i niepożądane drgania, zmniejsza stopień zmęczenia ręki, co przekłada się na bardziej kontrolowane prowadzenie urządzenia i minimalizowanie ryzyka przypadkowych uderzeń. Możliwość obracania brzeszczotu w zakresie 180° doskonale sprawdza się podczas wykonywania prac nad głową, na wysokości. Aby uzyskać dwie funkcje – wiercenie z udarem i podkuwanie – warto zakupić Kombimłotek KHEV 5-40 BL Metabo 600765500 SDS-max. Urządzenie zapewnia wysoką efektywność pracy poprzez zastosowanie bezobsługowego silnika bezszczotkowego, a także mechanizmu udarowego odznaczającego się wysoką wydajnością. Technologia bezszczotkowa oraz trwałe zespolenia przekładni i silnika pozwalają długo cieszyć się możliwościami eksploatacyjnymi przyrządu.
Silnik bezszczotkowy - podsumowanie
Wydawać by się mogło, że zalety silników bezszczotkowych są nie do przebicia. Istnieje jednak jeden argument, na który każdy kupujący zwraca uwagę. Jest to cena, a elektronarzędzia z silnikiem bezszczotkowym, plasując się w klasie produktów bardziej zaawansowanych i wydajniej pracujących, siłą rzeczy kosztują więcej. Każdy zwraca uwagę na wartość elektronarzędzia podczas zakupu, lecz należy przy tym zadać sobie bardzo ważne pytanie: czy niższa cena urządzenia z silnikiem szczotkowym faktycznie przyniesie długofalowe oszczędności? Silniki BLDC nie wymagają częstego serwisowania, generują mniejszy hałas podczas pracy, niwelują niebezpieczeństwo zapłonu podczas użytkowania, a małe gabaryty i niska waga urządzenia przekładają się na wysoki komfort pracy, co jednocześnie podnosi wydajność pracy i skraca czas potrzebny na jej wykonanie. Wybór elektronarzędzi z silnikiem bezszczotkowym wydaje się oczywisty. Rozważyć przy tym należy kwestie finansowe i budżet przeznaczony na konkretny zakup. Jedno wiemy na pewno – tańsze urządzenie ze szczotkami węglowymi to jedynie pozorna oszczędność. Prawdziwym zwycięzcą w tym starciu jest technologia bezszczotkowa BLDC, której korzyści można odkryć tuż po zakupie wybranego elektronarzędzia.