Ogród jako przestrzeń do relaksu: tworzenie stref wypoczynku w ogrodzie
Codzienna rutyna i stres potrafią porządnie dać w kość. Remedium może okazać się spokojna przestrzeń do relaksu w ogrodzie. W którym miejscu ją wyznaczyć? Jak zaaranżować taką przestrzeń? Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz niżej. Przygotowaliśmy kilka porad, jak zaaranżować i utrzymać strefy wypoczynku w ogrodzie i na jakich elementach warto się skupić. Nie zapominaj też o roślinach, ponieważ niektóre z nich mają udowodnioną moc relaksującą i kojącą.
Przestrzeń do relaksu w ogrodzie pozwoli Ci na ucieczkę od codziennych trosk. Jedyne, co musisz zrobić, to odpowiednio ją zaprojektować i dobrze o nią dbać.
Czy strefa relaksu w przydomowej przestrzeni jest Ci potrzebna?
Można to potraktować w zasadzie jako pytanie retoryczne? Bo komu nie jest potrzebny relaks i jakaś mała oaza w domu lub w ogrodzie. Być może ważniejsze jest pytanie, dlaczego taka odprężająca przestrzeń jest Ci potrzebna.
Dedykowana strefa relaksu służy jako schronienie pozwalające na chwile oderwania się od chaosu i codzienności, a także na naładowanie się. Kojąca atmosfera szumiącego ogrodu stanowi naturalne tło dla odprężenia. Zanim więc rozpoczniesz projektowanie przestrzeni do relaksu, wyobraź sobie siebie w takim miejscu w swoim ogrodzie – gdzie by to było, jakie aranżacje chodzą Ci po głowie oraz dźwięków i zapachów jakich roślin chciałbyś/chciałabyś doświadczać (pisząc „dźwięki roślin”, mamy na myśli szum liści i gałązek na wietrze). Spróbuj wymarzyć sobie idealną strefę, w której poczujesz szczerą możliwość ucieczki od wymagań codziennego życia.
Gdzie wytyczyć strefę relaksu w ogrodzie?
Wybór odpowiedniej lokalizacji to pierwszy punkt na Twojej liście zadań utworzenia strefy relaksu w ogrodzie. Rozważ obszary, które oferują równowagę światła słonecznego i cienia, umożliwiając „chłonięcie” spokoju wytyczonej przestrzeni o różnych porach dnia.
Bierz pod uwagę bliskość naturalnych elementów:
- drzew, krzewów, bylin, a nawet dziko rosnących roślin,
- zbiorników wodnych,
- małej architektury ogrodowej,
- oświetlenia.
To wszystko wpływa na odbiór ogólnej atmosfery. Niezależnie od tego, czy ma być to cichy zakątek, odosobnione miejsce, czy centralna część ogrodu z panoramicznym widokiem, musisz w pełni czuć, że w tym miejscu strefa relaksu będzie spełniać swoje zadanie. Często wybieramy na nią taras, czasem ogród zimowy, ale my polecamy Ci również zaciszne miejsce wśród roślin, w towarzystwie drzew dających cień w słoneczny dzień (czyż to nie idealne miejsce na hamak?). Może to być równie dobrze teren w obrębie altany.
Wśród niektórych poleceń znajdziesz też miejsca blisko naturalnej fontanny czy oczka wodnego – weź jednak wówczas pod uwagę to, że w letnie dni może w tej okolicy roić się od muszek i komarów. Nie da się jednak ukryć, że dźwięki wody potrafią działać kojąco.
Szukając miejsca do relaksu w ogrodzie, bierz również pod uwagę wymagania potencjalnych roślin, które miałyby tam rosnąć.
Jak urządzić nowoczesną strefę do relaksu we własnym ogrodzie?
Stworzenie nowoczesnej strefy relaksu wymaga przemyślanego połączenia estetyki i funkcjonalności. Zacznij od zdefiniowania przestrzeni za pomocą naturalnych granic wyznaczonych na przykład przez żywopłoty lub niskie ogrodzenia z drewnianych palików, kamieni itp. Zaaranżuj miejsce w stylu, jaki lubisz i jaki będzie komponować się z resztą ogrodu, także dopasowując meble. Fotele wypoczynkowe, hamaki, a nawet przytulna sofa (wykonana z wodoodpornych materiałów) na zewnątrz mogą przekształcić Twój ogród w oazę spokoju.
Ważne elementy: mała architektura, pergole, altanki, meble ogrodowe
Mała architektura i meble ogrodowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu charakteru strefy relaksu. Na przykład postawione w tym miejscu pergole i altany zapewnią cień, a przy tym dodadzą przestrzeni unikatowego charakteru – w zależności od projektu – romantycznego, sielskiego, nowoczesnego, boho. Starannie dobrane meble ogrodowe uzupełniają ogólny design, czyniąc go przytulnym i zachęcającym do spędzania czasu.
Nawet zwykła przestrzeń w ogrodzie przemieni się w wymarzone miejsce do relaksu, jeśli umieścisz w niej:
- wymarzone i – przede wszystkim – wygodne meble ogrodowe (może je nawet wykonać samodzielnie z palet czy dużych kawałków drewna);
- pergole i altanki obrośnięte przez rośliny pnące (powojniki, róże pnące, wisterie, bugenwille);
- lampiony i lampki – nadają niepowtarzalną atmosferę, szczególnie wieczorową porą;
- poidełko dla ptaków – obserwowanie zwierząt może także działać odprężająco;
- drobne rzeźby – jeśli kochasz otaczać się sztuką, a wpatrywanie się w nią daje Ci satysfakcję;
- donice z egzotycznymi roślinami – niektóre gatunki kojarzą się ze spokojem, odpoczynkiem i wakacjami, jak drzewko oliwne czy cytrusy;
- naturalny wodospad (zaprojektowany z kamieni i innych materiałów) – szum wody potrafi wyciszyć i odprężyć.
Nie zapominaj o dbaniu o przestrzeń do relaksu w ogrodzie
Porządkowanie strefy do wypoczynku jest równie ważne jak jej zaprojektowanie i stworzenie. Regularnie czyść meble, przycinaj zarośnięte rośliny i upewnij się, że wyznaczone ścieżki są czyste. Rozważ włączenie łatwych w utrzymaniu gatunków roślin, nowoczesnych rozwiązań i przydatnych narzędzi ogrodowych, co skróci czas i wysiłek włożony w utrzymanie ładu w przestrzeni. „Wypielęgnowana” strefa relaksu wzmacnia jej odbiór, podkreśla jej estetykę, co pomaga się lepiej odprężyć.
Miej zawsze w bliskim zasięgu kilka kluczowych narzędzi i akcesoriów ogrodowych:
- grabie ogrodowe – posłużą nie tylko do zbierania liści, lecz także do równomiernego rozprowadzania kory czy innych materiałów dekoracyjnych.
- szufle ogrodowe – z ząbkami idealne do zbierania liści, trawy czy innych odpadów roślinnych, a pełne – do odśnieżania ogrodu.
- nożyce i sekatory – do precyzyjnego przycinania drzew, krzewów, bylin kwitnących i traw. Pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu, ostrzeniu i dezynfekcji.
- spryskiwacze, opryskiwacze i myjki ciśnieniowe – przydatne zarówno do nawadniania roślin, ochrony przed szkodnikami i patogenami, jak i oczyszczania mebli ogrodowych czy ścieżek i podłogi tarasu.
- odkurzacz ogrodowy lub dmuchawa do liści – jeśli masz obszary utwardzone, takie jak taras czy ścieżki, odkurzacz ogrodowy lub dmuchawa liści znacznie ułatwi usuwanie suchych liści, piasku czy pyłku.
Gatunki roślin, które dopieszczą przestrzeń i nadadzą jej relaksującą aurę
Wybór roślin może znacząco wpłynąć na atmosferę tworzonej przez Ciebie strefy relaksu. Wybierz zieleń o uspokajających zapachach – sprawdzą się tu między innymi lawenda, jaśmin czy rumianek. Włącz mieszankę wiecznie zielonych i kwitnących gatunków, aby utrzymać walory wizualne niemal przez wszystkie sezony.
Strategiczne rozmieszczenie roślin wokół miejsca do siedzenia i odpoczynku zapewnia poczucie prywatności i odosobnienia, zwiększając ogólny spokój przestrzeni. Nie musisz się osłaniać wysokimi żywopłotami, wystarczy kilka kępek wyższych traw w towarzystwie bylin kwitnących, jakieś pachnące krzewy i elementy małej architektury, aby poczuć się bezpiecznie i komfortowo.
Przygotowaliśmy kilka propozycji roślin, których aromaty, tekstury i kolory mogą dodatkowo wzbogacić przestrzeń do relaksu w ogrodzie:
- róże – pięknie kwitną, a przy tym niektóre odmiany wydzielają przyjemny subtelny zapach;
- lawenda – charakteryzująca się intensywnym zapachem lawenda jest doskonała do tworzenia spokojnej atmosfery. Można ją sadzić w donicach lub wzdłuż ścieżek. Jest przy tym chętnie odwiedzana przez ogrodowych gości – motyle i owady zapylające;
- mięta – świeża mięta to świetny dodatek do napojów, to fakt, ale warto ją posadzić w ogrodzie, by w każdej chwili móc się raczyć jej odświeżającym aromatem;
- bambus – to roślina, która może pełnić funkcję naturalnej osłony, tworząc spokojne zakątki w ogrodzie. Jego delikatny szum na wietrze dodaje może uspokajać zmysły;
- werbena – roślina o intensywnym zapachu cytrusowym, idealna do sadzenia w donicach na tarasie lub w pobliżu miejsca do relaksu;
- trawy ozdobne – ozdobne odmiany traw, takie jak miskant czy rozplenica piórkowa, wprowadzą do ogrodu delikatny ruch i teksturę, tworząc jednocześnie spokojny klimat;
- rudbekia – żółte kwiaty rudbekii przyciągają wzrok, dodając energii i wyzwalając pozytywny nastrój;
- rośliny dla motyli i pszczół – wspomniane już lawenda i werbena, budleje, jeżówki czy lewkonie;
- groszek pachnący – może pięknie opleść pergolę;
- rośliny wydzielający przyjemny zapach wieczorem – maciejki, wieczornik damski, tytoń leśny.
Pamiętaj, by zadbać o harmonijne połączenie różnych roślin, uwzględniając zarówno aspekty wizualne (kolory, tekstury), jak i zapachowe, aby stworzyć kompleksową i relaksującą atmosferę w swoim ogrodzie.
PS Poczytaj o coraz popularniejszych ogrodach sensorycznych i hortiterapii. :)