Miarka
Miarka zwijana to rodzaj przyrządu mierniczego, który służy do wykonywania pomiarów długości oraz odległości. Dzięki zwiniętej wewnątrz małej obudowy, metalowej taśmie, jest kompaktowym i łatwo przenośnym narzędziem, które może mierzyć odległości od 1 do nawet 100 metrów. Czyni ją to na tyle popularnym narzędziem, że spotykać ją możemy w takich dziedzinach, jak glazurnictwo, budownictwo, stolarstwo i blacharstwo.
Miara zwijana Stanley Tylon 3 m x 12.7 mm
Miarka zwijana - działanie i zastosowanie
Miarka zwijana, zwana również taśmą mierniczą, to narzędzie służące do dokonywania precyzyjnych pomiarów długości określonych elementów oraz odległości pomiędzy dwoma punktami. Narzędzie miernicze, którego podstawowym elementem jest taśma wykonana z tworzywa lub metalu, na którą naniesiona jest podziałka w jednostkach metrycznych lub imperialnych (najczęściej podawana w calach). Taśma miary zaczepiona jest do spiralnej sprężyny umieszczonej wewnątrz obudowy, która po zwolnieniu blokady (hamulca) natychmiastowo zaczyna zwijać ją na specjalną szpulę umieszczoną wewnątrz urządzenia mierniczego. Dostępne są również miary z odwróconym hamulcem, co oznacza, że należy go trzymać, żeby miara zaczęła się samoistnie zwijać. Miara zwijana jest popularnym narzędziem pomiarowym, a jej obsługa bardzo prosta.
Działanie tego narzędzia polega na rozwinięciu taśmy mierniczej na powierzchni, którą chcemy zmierzyć, aby móc odczytać wartość, która pokrywa się z długością zmierzonego przedmiotu. Metalowe miarki, dzięki swojemu półokrągłemu profilowi, są nie tylko sztywniejsze, ale również odporne na zginanie, dzięki czemu może nam posłużyć do pomiaru szerokości np. wnęk. Niektóre miary mają na swojej obudowie podaną dokładną długość obudowy, dzięki czemu taki pomiar dokonamy bez zaginania stalowej taśmy. Wystarczy, że metalowy nosek przyłożymy do jednej krawędzi wnęki, a koniec obudowy do drugiej. Od wskazanego wyniku musimy odjąć długość obudowy i otrzymamy poprawny wynik odległości między dwoma mierzonymi krawędziami.
Miarka zwijana jest bardzo popularnym narzędziem pomiarowym, stosowanym w wielu dziedzinach, takich jak: budownictwo, stolarstwo, glazurnictwo i dekarstwo oraz przez monterów, a nawet elektryków. Umożliwia precyzyjne wymierzenie długości elementów, umiejscowienie ich na określonej wysokości oraz odległości od siebie. Miara stalowa swoje zastosowanie znajdzie również w domu, podczas dokonywania wielu pomiarów. Pomoże nam wymierzyć, ile metrów podłogi szwedzkiej będziemy musieli kupić do zapragniętego remontu, na jaką długość musimy skrócić dywan, żeby zmieścił się na podłodze pomieszczenia, a także ułatwi ustawianie mebli podczas zwykłego przemeblowania. Miarka centymetr pomoże również podczas majsterkowania w przydomowym garażu podczas wielu koniecznych napraw. |
|
Hak miary zwijanej – sposób działania i rodzajeNa pierwszy rzut oka, miary zwijane różnią się od siebie długością taśmy, rodzajem podziałki lub materiałem wykonania. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane miary zwijane mają długość od 2 do 10 metrów, jednak istnieją również modele z krótszą oraz znacznie dłuższą taśmą mierniczą. Warto jednak wiedzieć, że miara zwijana ze względu na różnorodność swojego zastosowania, może się różnić swoim zakończeniem – czyli metalową, zagiętą blaszką. Haczyk – bo tak się nazywa - pełni ważną rolę w narzędziu mierniczym. Przede wszystkim umożliwia zaczepienie się końca miary na mierzonych elementach, dzięki czemu możemy dokonywać długich pomiarów w pojedynkę, bez uciążliwego opadania taśmy. Sam hak ma pewną grubość, dlatego, żeby podawał poprawny wynik podczas mierzenia odległości między elementami, zaprojektowany został w taki sposób, żeby był ruchomy o swój wymiar. Miarkę należy docisnąć do powierzchni, dzięki czemu metalowa blaszka przesunie się o swoją grubość na przytwierdzających ją do taśmy mierniczej nitach. Wybór odpowiedniego haczyka zależeć będzie od zastosowania miarki zwijanej. Możemy wymienić następujące rodzaje blaszek w miarach zwijanych:
|
Miarka zwijana - Klasy dokładności pomiaruDokładność wykonywanych przez nas pomiarów, może mieć kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o prace remontowo-budowlane, a nawet podczas zwykłego majsterkowania. Gdyby miarka zwijana wskazywała niedokładnie, ciężko byłoby nam określić dokładny rozmiar mierzonego przedmiotu. Dlatego oprócz dobrze widocznej podziałki, ważna jest również klasa dokładności miary zwijanej. Im wyższa, tym niższy próg błędu, który może się pojawić podczas dokonywanych przez nas pomiarów. Wyróżniamy następujące klasy dokładności pomiarów: |
|
Dobranie odpowiedniej miaryOdpowiedź na pytanie, jaka miara zwijana będzie najlepsza, zależeć będzie od rodzaju zadań, do jakich będzie wykorzystywane to narzędzie pomiarowe. Przyjrzenie się poniższym parametrom umożliwi odpowiednie dobranie metalowej miary zwijanej:
|