Darmowa dostawa od 399,00 zł

Koszenie mokrej trawy

2023-08-17
Koszenie mokrej trawy

koszenie mokrej trawy

Pod wpływem kropli deszczu i jego ciężaru, źdźbła trawy schylają się ku ziemi i splątują się ze sobą, co utrudnia ich precyzyjne przycięcie na zaplanowaną wysokość. Koszenie mokrej trawy może negatywnie wpłynąć na jej kondycję. Wilgotne, nierówno przycięte źdźbła mogą sprzyjać rozwojowi infekcji oraz znacząco wpłynąć na wygląd trawnika. Koszenie mokrej trawy może też wiązać się z innymi wyzwaniami i konsekwencjami, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji koszenia po deszczu. 

 

Koszenia mokrej trawy

Koszenie trawy zaraz po deszczu może być kuszące, ale istnieją pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem tej decyzji. Mokra trawa inaczej zachowuje się podczas koszenia i ma też znaczący wpływ na wykorzystywane narzędzia - podkaszarki i kosiarki.

Wpływ na trawę i glebę

Koszenie mokrej trawy może wpływać na zdrowie trawnika, prowadząc do nierównego wzrostu i zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób. Ponadto, ciężka kosiarka lub kosa może zagęścić glebę, utrudniając jej wentylację i utrzymanie odpowiedniej struktury.

  • mokra trawa jest pogięta pod ciężarem wody i uniemożliwia równe przycięcia
  • trawnik po deszczu jest bardziej podatny na odkształcenia (ugniecienie) pod wpływem ciężaru kosiarki
  • masa kosiarki może ugnieść glebę pod trawą, zmniejszając wchłanialność wody i powietrza

Wpływ na elektronarzędzia, podkaszarki i kosy

Koszenie mokrej trawy może prowadzić do szybszego zużycia kosiarki lub kosy ze względu na większe obciążenie i opory podczas ścinania mokrych źdźbeł trawy. Wilgotna trawa może się sklejać i zatykać w mechanizmach, co wymagać będzie częstszego czyszczenia i konserwacji narzędzia.

  • mokre źdźbła mogą zapychać elementy ruchome kosiarki i kosy powodując większe obciążenia na narzędzia
  • mokra trawa jest ciężka i niemożliwe może okazać się zbieranie jej do kosza kosiarki
  • wilgotna trawa to ryzyko dostania się wilgoci do wnętrza narzędzia i wywołanie zwarcia

 

koszenie mokrej trawy

 

Czy można kosić trawę gdy pada deszcz?

Podstawą dotyczącą pielęgnacji trawnika jest omijanie koszenia w okresach deszczu oraz zawsze, gdy źdźbła trawy są wilgotne. Z tego powodu zaleca się unikanie kształtowania trawnika tuż po opadach. Jeśli planujemy przeprowadzić koszenie rano, warto też wcześniej sprawdzić, czy na powierzchni trawnika nie pozostała poranna rosa i murawa nie jest mokra.

 

Czy można kosić mokra trawę kosiarką elektryczną?

Eksploatowanie narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem to podstawa skutecznej i bezpiecznej pracy, również w ogrodzie podczas pielęgnacji trawnika. O ile większość narzędzi elektrycznych - sieciowych oraz akumulatorowych posiada niezbędne zabezpieczenia przed zachlapaniem i wilgocią - to zawsze istnieje ryzyko zwarcia elektroniki narzędzia lub poparzenia elektrycznego u operatora.

 

Podsumowanie

Koszenie trawy po deszczu o ile może wydawać się dobrym pomysłem, to nie jest pozbawione wad i niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jeśli deszcz był niewielki i szybko przeszedł, a gleba jest odpowiednio wchłonięta wodę, koszenie może być bardziej komfortowe i mniej obciążające trawę. Jednak należy uważać, aby nie uszkodzić roślin i narzędzi oraz pamiętać o potencjalnych negatywnych skutkach, takich jak nierówny skos.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel