Darmowa dostawa od 399,00 zł

Kalendarz ogrodnika: kiedy wysiewać nasiona kwiatów?

2024-03-21
Kalendarz ogrodnika: kiedy wysiewać nasiona kwiatów?

Kalendarz ogrodnika kiedy wysiewać nasiona kwiatów

Kiedy przeprowadzić siew kwiatów? Masz na to czas najczęściej wiosną – wczesną i późną. Jednak w zależności od konkretnego gatunku, musisz zdecydować się na właściwy termin oraz rodzaj siewu – bezpośrednio do gruntu lub na rozsadę. Kiedy siać orliki, kiedy dziwaczki, a kiedy kosmosy? Wszystkich najważniejszych odpowiedzi szukaj w naszym poradniku – kalendarzu ogrodnika.

 

Siew kwiatów do gruntu

Prosty i szybki sposób, który nie wymaga dodatkowych pojemników, podłoża czy pielęgnacji rozsad. Musimy cię jednak zmartwić – nie każdy gatunek kwiatów nadaje się do siewu bezpośrednio do gruntu. Mogą to być jedynie okazy, które zniosą polskie warunki klimatyczne podczas wschodów.

Jakie gatunki roślin ozdobnych można siać bezpośrednio do gruntu?

Do siewu do gruntu nadają się głównie kwiaty dwuletnie i jednoroczne, czyli takie, które zakwitają i obumierają w ciągu jednego sezonu. Niektóre z nich są samosiewne, co oznacza, że rozsiewają swoje nasiona, by w następnym roku ponownie zawitać w ogrodzie. W takiej uprawie sprawdzają się przede wszystkim gatunki o krótkim okresie wegetacyjnym.

Jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne, bezpośrednio do gleby, w zależności od terminu siewu, możesz wysiewać między innymi nagietki, maczki kalifornijskie, czarnuszkę damasceńską, ostróżeczkę ogrodową, ślazówkę, maciejki, kosmosy podwójnie pierzaste, rudbekie, aksamitki, dziwaczki czy słoneczniki ozdobne.

Z kolei spośród gatunków dwuletnich do siewu bezpośrednio do gruntu możesz wybrać na przykład stokrotki, malwy, dziewanny, dzwonki wielkokwiatowe i bratki.

 

Siew kwiatów do gruntu

 

Kiedy siać kwiaty jednoroczne?

Kwiaty jednoroczne możemy podzielić na dwie grupy: wczesne i późne. Gatunki „wczesne” zakwitają już wiosną lub na początku lata. Kwiaty późne zakwitają dopiero latem lub jesienią. W zależności od grupy, należy je siać w różnym terminie.

Jednoroczne kwiaty „wczesne” możesz wysiewać wczesną wiosną, gdy ziemia już właściwie rozmarznie. Na przykład:

NAGIETKI

Termin siewu do gruntu: MARZEC-MAJ

MACZKI KALIFORNIJSKIE

Termin siewu do gruntu: MARZEC-KWIECIEŃ

CZARNUSZKA DAMASCEŃSKA

Termin siewu do gruntu: MARZEC-KWIECIEŃ

OSTRÓŻECZKA OGRODOWA

Termin siewu do gruntu: MARZEC-KWIECIEŃ

ŚLAZÓWKA

Termin siewu do gruntu: MARZEC-KWIECIEŃ

SMAGLICZKA NADMORSKA

Termin siewu do gruntu: KWIECIEŃ

GIPSÓWKA LETNIA

Termin siewu do gruntu: KWIECIEŃ

KOSMOS PODWÓJNIE PIERZASTY

Termin siewu do gruntu: KWIECIEŃ-MAJ

KIEDY WYSIEWAĆ MACIEJKI?

Termin siewu do gruntu: KWIECIEŃ-MAJ

DZIWACZKI

Termin siewu do gruntu: koniec KWIETNIA

RUDBEKIA DWUBARNA

Termin siewu do gruntu: koniec KWIETNIA

Kwiaty „późne” możemy pod koniec wiosny lub nawet na początku lata, gdy gleba jest już dobrze nagrzana. W maju i czerwcu przeprowadzamy siew takich jednorocznych gatunków jak:

  • nasturcja większa,
  • aksamitki,
  • cynia wytworna,
  • słonecznik ozdobny,
  • powój trójbarwny.

Kiedy siać kwiaty dwuletnie?

Są trwałe i nie wymagają częstej wymiany. Aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu, należy siać je w odpowiednim terminie. Zazwyczaj robi się to wiosną lub jesienią, kiedy temperatura powietrza jest umiarkowana, a gleba – optymalnie wilgotna. W pierwszym roku wypuszczą jedynie rozetę liściową, dopiero w kolejnym sezonie możesz spodziewać się kwitnienia.

MALWA

Termin siewu do gruntu: MAJ/CZERWIEC (przełom miesięcy)

DZIEWANNA

Termin siewu do gruntu: MAJ/CZERWIEC (przełom miesięcy)

DZWONEK WIELKOKWIATOWY

Termin siewu do gruntu: CZERWIEC

BRATKI

Termin siewu do gruntu: LIPIEC-SIERPIEŃ

ORLIKI

Termin siewu do gruntu: CZERWIEC-LIPIEC

To zapamiętaj, decydując się na siew kwiatów do gruntu

Siew kwiatów do gruntu jest prostym i tanim sposobem uprawy, ale wymaga pewnych zasad:

  • siew przeprowadzaj tylko w terminie właściwym dla danego gatunku – sprawdź na opakowaniu nasion lub w katalogu ogrodniczym, kiedy najlepiej wysiewać konkretny gatunek lub odmianę kwiatów, zważając na przymrozki, susze i ekspozycję czasową na choroby;
  • odpowiednie przygotowanie gleby – musi być rozpulchniona, użyźniona i nawodniona, aby zapewnić nasionom odpowiednie warunki do kiełkowania i wzrostu siewek;
  • przy siewie rzutowym jest wymagane w późniejszym czasie przerywanie siewek, czyli usuwanie nadmiaru roślin, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń i światło;
  • niektóre gatunki sieje się punktowo do otworów w ziemi (np. aksamitki czy nasturcje) – wówczas nie wymagają późniejszego przerywania siewek, wystarczy zasypać nasiona cienką warstwą ziemi i odpowiednie podlać;
  • okazy nieodporne na przymrozki wysiej do gruntu po Zimnej Zośce, czyli po 15 maja – na przykład portulaki, cynie czy nasturcje, które mogą obumrzeć, jeśli temperatura spadnie poniżej zera.

W jaki sposób wykonać siew kwiatów do gruntu? Najpotrzebniejsze narzędzia ogrodnicze

Do siewu kwiatów do gruntu nie obędziesz się bez kilku narzędzi ogrodniczych. Zapisz na liście niezbędników:

  • grabie, którymi rozpulchnisz i wyrównasz glebę przed siewem.
  • motyka, którą zrobisz rowki lub dołki w ziemi – odpowiednie do siewu nasion.
  • siewnik, którym równomiernie rozsypiesz nasiona na powierzchni gleby. Nie masz? Możesz też użyć dłoni lub łyżki.
  • konewka, którą podlejesz nasiona po siewie. Używaj cienkiego strumienia wody, aby nie zmyć nasion.
  • mały sekator, którymi przytniesz nadmiar liści lub kwiatów/kwiatostanów, aby pobudzić wzrost i kwitnienie niektórych gatunków, oraz pozbędziesz się obumarłych części roślin.

 

Siew kwiatów na rozsadę

Uprawa roślin ozdobnych z rozsady polega na początkowym wysiewie nasion w doniczkach, wielodoniczkach czy skrzynkach pod osłonami lub w mieszkaniu (ewentualnie do inspektów w ogrodzie), a następnie pikowaniu siewek do gruntu, kiedy są już wytworzyły pierwsze rozety liści, są silne i odporne na mniej sprzyjające warunki.

Jest to metoda bardziej pracochłonna i kosztowna, ponieważ wymaga dodatkowego miejsca, podłoża i pojemników. Niestety niektóre gatunki kwiatów wymagają tego sposobu uprawy, ponieważ wykazują zwiększoną wrażliwość na niskie temperatury (są nieprzystosowane do klimatu, jaki u nas panuje) lub mają długi okres wegetacji.

Jeśli obawiasz się pracochłonności i/lub niepowodzenia przy produkcji rozsady, możesz śmiało kupić gotową rozsadę roślin i przesadzić je do gruntu, na rabaty w ogrodzie. Przyda ci się wówczas wąska łopatka, dzięki której precyzyjnie i delikatnie przesadzisz okazy na odpowiednie miejsce.

 

siew kwiatów na rozsadę

 

Jakie gatunki roślin ozdobnych uprawiamy z rozsady?

Siew kwiatów na rozsadę dotyczy między innymi takich gatunków jak goździk brodaty, stokrotka pospolita, bratki, lak pachnący, dzwonki ogrodowe (inspekt), niezapominajki, floks Drummonda (inspekt), kocanka ogrodowa (inspekt), lewkonia letnia czy szałwia błyszcząca. Część z nich sadzi się na miejsce stałe jeszcze w tym samym roku, niektóre można dopiero w kolejnym sezonie.

Kiedy siać kwiaty na rozsadę?

Kwiaty na uprawę z rozsady należy siać należy zazwyczaj wczesną wiosną, od lutego do kwietnia, oczywiście w zależności od gatunku. Wybrane okazy możesz też wysiać jesienią, w ten sposób uzyskasz wcześniejsze kwitnienie. Przygotowując rozsadę, zapewnij nasionom, a później siewkom, ciepło i odpowiednią wilgotność – możesz produkcję przeprowadzić w mieszkaniu, w ciepłym tunelu lub w szklarni.

ORLIKI

Termin siewu na rozsadę: MAJ-CZERWIEC
Sadzenie w gruncie: LIPIEC-WRZESIEŃ

GOŹDZIK BRODATY

Termin siewu na rozsadę: CZERWIEC
Sadzenie w gruncie: WRZESIEŃ lub w następnym roku KWIECIEŃ

STOKROTKA POSPOLITA

Termin siewu na rozsadę: CZERWIEC
Sadzenie w gruncie: WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

BRATKI

Termin siewu na rozsadę: CZERWIEC-LIPIEC
Sadzenie w gruncie: WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK lub w następnym roku na wiosnę

LAK PACHNĄCY

Termin siewu na rozsadę: MAJ lub początek CZERWCA
Sadzenie w gruncie: WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

DZWONKI OGRODOWE

Termin siewu na rozsadę/inspekt: MAJ-CZERWIEC
Sadzenie w gruncie: SIERPIEŃ-WRZESIEŃ lub wiosna w kolejnym roku

NIEZAPOMINAJKI

Termin siewu na rozsadę: CZERWIEC
Sadzenie w gruncie: LIPIEC-SIERPIEŃ

FLOKS DRUMMONDA

Termin siewu na rozsadę/inspekt: MARZEC-KWIECIEŃ
Sadzenie w gruncie: MAJ

KOCANKA OGRODOWA

Termin siewu na rozsadę/inspekt: MARZEC-KWIECIEŃ
Sadzenie w gruncie: MAJ

LEWKONIA LETNIA

Termin siewu na rozsadę: LUTY-KWIECIEŃ
Sadzenie w gruncie: KWIECIEŃ-MAJ

SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA

Termin siewu na rozsadę: LUTY-MARZEC
Sadzenie w gruncie: MAJ

Jak przygotować się do wysiewu nasion kwiatów na rozsadę?

Najważniejsze są oczywiście sam nasiona. Powinny być wysokiej jakości, świeże i zdrowych – od sprawdzonego producenta (niektóre z nich mogą być zaprawione środkiem). Sprawdź datę ważności i termin siewu na opakowaniu.

Przygotuj też podłoże do rozsady, które jest lekkie, przepuszczalne i żyzne. Możesz kupić gotową mieszankę z torfem lub przygotować samodzielnie. Będą ci też potrzebne pojemniki z otworami na dnie, które zapewnią odpływ nadmiaru wody – małe doniczki, podłużne skrzynki, tacki, wielodoniczki. Zdaj się też na swoją kreatywność – zaimprowizuj z plastikowymi kubeczkami po jogurcie.

Wysiane nasiona kwiatów będą potrzebować przykrycia. Możesz użyć przezroczystej folii, plastikowych pokrywek lub woreczków. Nie zapominaj też o etykietach, na których zapiszesz nazwę gatunku i datę siewu (uwierz, przyda ci się to później!). Wystarczą drewniane patyczki – nawet te po lodach.

Regularnie kontroluj wilgotność podłoża i dostosowuj podlewanie, aby utrzymać optymalne warunki dla kiełkujących nasion. Nie podlewaj ich dużym strumieniem, by nie spłynęły do brzegów pojemników.

Pamiętaj o umiejscowieniu rozsady w ciepłym miejscu. W zależności od gatunku uprawianych kwiatów, temperatura dla kiełkujących nasion może się różnić. Sprawdź zalecenia dla konkretnych roślin. Często dobre miejsce to ciepłe, dobrze oświetlone okno – domowy parapet – lub szklarnia.

Ważne jest także regularne przewietrzanie rozsadnika, aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru wilgoci, która może prowadzić do rozwoju pleśni czy innych chorób grzybowych. Otwieraj pokrywę lub ściągaj folię na kilka minut dziennie, zapewniając siewkom dostęp świeżego powietrza i cyrkulację.

Część gatunków, które na przykład uprawiasz w tackach lub wielodoniczkach, będzie potrzebować po pewnym czasie przepikowania do większych pojemników, inspektów lub zagonów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel