Serwisowy Akt Zgonu - szlifierka kątowa Bosch GWS 15-125 CITH

2019-08-06

Serwisowy Akt Zgonu to seria prezentująca urządzenia niezdatne do użytku. Stanowi ona krótki przegląd techniczny urządzenia, jego możliwości w oparciu o całościowy proces użytkowania – od zakupu, po czas eksploatacji, dobre i złe nawyki, aż do uśmiercenia maszyny. Istotną kwestią powstałego nekrologu elektronarzędziowego jest uświadomienie, że nie istnieją narzędzia wiecznotrwałe oraz takie, które nie wymagają serwisowania. Nie ulega wątpliwości, że wobec chęci przedłużenia żywotności swojego niezbędnika narzędziowego, który towarzyszy w codziennej pracy, niezbędne jest, aby zwracać uwagę na takie szczegóły, jak efektywność jego działania czy chociażby wydawane, niepokojące dźwięki. Ważna jest także świadomość na temat tego, czy urządzenie jest wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem producenckim.

Należy pamiętać, że każdy przykład narzędzia, które zostaje zapieczętowane mianem Serwisowego Aktu Zgonu, jest przykładem jednostkowym. Co to oznacza? W praktyce wszyscy wiemy, że nie przewidzimy tego, jak długo wybrane elektrourządzenie będzie działać. Z założenia ma ono służyć nam jak najdłużej. Czas przypadający na okres jego świetności, kiedy to pokonywało ono najtwardsze materiały, mierzyło się ze szlifowaniem wymagających powierzchni, w dużej mierze zależy od nas samych. Z tego względu modele poddane oględzinom w tej serii nie determinują całego segmentu konkretnych maszyn. Będą one jedynie przykładami stosunkowo długiego okresu użytkowania (często ponad możliwości urządzenia lub przeznaczenie), wykorzystywania urządzeń w najcięższych zastosowaniach, aż po brak rozwagi związanej z serwisowaniem i wynikającej z niej Serwisowej Śmierci.


Szlifierka kątowa Bosch GWS 15-125 CITH – śmierć kilkuelementowa

Wszystko zaczęło się od szlifierki kątowej Bosch GWS 15-125 CITH. Jakie zatem były pierwsze sygnały dotyczące tego, że może dziać się coś niepożądanego z urządzeniem? Co nie dawało spokoju użytkownikowi, że poprosił o pomoc naszych Serwisowych Specjalistów?


15-125                                                   Rozebrana szlifierka kątowa Bosch GWS 15-125 CITH 


Klient skarżył się na uszkodzony wirnik, co też potwierdzili nasi Serwisowi Eksperci. W mgnieniu oka stwierdzili pogłębione usterki, takie jak uszkodzenie elektryczne wspomnianego wirnika, który miał zwarcie oraz uszkodzenie łożyska kołnierza kół zębatych, co brzmi ostatecznie jak scena wyjęta z filmu science-fiction.


Komutator wirnika                                                                  Komutator wirnika – uszkodzenie elektryczne
   
Dodatkowym utrapieniem okazały się nieoryginalne szczotki. Jest to na tyle ważny element urządzenia, że wpływa on na działanie maszyny, jej dyspozycyjność i niezawodność, które w tym przypadku zawiodły z powodu nieoryginalnego zastępnika i widocznego zużycia. Niezmiernie ważne jest, aby pamiętać o tej niewielkiej, aczkolwiek bardzo kluczowej części wpływającej na ostateczne koszty konserwacji, eksploatacji lub jak w naszym przypadku – Serwisową Śmierć. Oryginalność szczotek węglowych jest kluczową sprawą – najczęściej współpracują z pierścieniami ślizgowymi lub komutatorem. W przypadku szczotek, które stosuje się do komutatora, przy ich wymianie spowodowanej nadmiernym zużyciem niezbędna jest także konserwacja powierzchni samego komutatora.

Szczotki                                                    Nieoryginalne i uszkodzone szczotki 
   
Jak chronić urządzenie przed nadmiernym zużyciem?

Co będzie nam pomocne w diagnozowaniu nieprawidłowości podczas działania urządzenia, gdy brakuje specjalistycznej wiedzy? Zmysły. To właśnie one będą sygnalizowały, że w pierwszej chwili dzieje się coś niepożądanego z urządzeniem.

Uszkodzenie zwartego wirnika – temperatura powoduje uwolnienie metalicznego zapachu

Powyższy przykład doskonale obrazuje, że już pierwsze dźwięki maszyny powinny zwiększyć naszą uwagę w ocenie jej działania. Nie jest potrzebna fachowa wiedza pozwalająca na dokonanie własnej diagnozy usterki. Pamiętajmy – nietypowe odgłosy, nieciągłość pracy silnika, charakterystyczny metaliczny zapach – to pierwsze sygnały podpowiadające o konieczności serwisowania swojego elektronarzędzia.

 zużyte i nowe łożyska kołnierza
                                                                  Porównanie zużytego i nowego łożyska kołnierza


Poza zestawieniem wyeksploatowanego łożyska kołnierza z nowym, gdzie różnica jest bardzo zauważalna i mimochodem powinna pobudzać do częstszych wizyt w serwisie, na uwagę również zasługują powstałe luzy. To doskonały przykład stanowiący o wyższości pracy Serwisantów. Niezależnie od posiadanej wiedzy czy zdolności, warto oddać urządzenia do analizy i zweryfikowania szkód, gdyż ostatecznie to opinia Ekspertów jest najbardziej wiążąca i stawia tytułową kropkę nad „i”.


Luzy kołnierza                                                                                    Łożysko kołnierza z niepożądanym luzem

„Śmierć” szlifierki kątowej Bosch GWS 15-125 CITH w tym przypadku jest bezapelacyjna. Trzeba zauważyć także, że urządzenie zdawało swój egzamin przez 4 lata. Trudno ustalić, czy było wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Według zaleceń producenta maszyna jest przystosowana do ciężkich obciążeń. Jaki duży zatem musiał być stopień jej eksploatacji, że trafiła do naszego spisu Serwisowych Aktów Zgonu? Tego nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć, ale jedno wiemy na pewno – koszt naprawy przewyższa połowę ceny zakupu nowego urządzenia, zatem nie dziwi nas, że klient zdecydował się na nowy model.

Szlifierka kątowa Bosch GWS 15-125 CITH – o funkcjonalności i wydajności podczas działania

Gratką dla zwolenników szlifierki kątowej Bosch GWS 15-125 CITH i innych modeli w tym segmencie na pewno będzie fakt, że stwierdzenie jej Serwisowej Śmierci nie przekreśla jej jako przykładu profesjonalnego urządzenia, naszpikowanego kilkoma technologiami wartymi uwagi. Urządzenie bazuje na nowoczesnym silniku Champion o mocy 1500 W, który posiada zabezpieczenie przed samoczynnym rozruchem. Zastosowanie technologii KickBass Stop wpływa bezpośrednio na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkownika. W momencie zablokowania tarczy system rozpoznaje zaklinowanie i w sposób automatyczny wyłącza urządzenie. Dodatkowym atutem jest wysoki komfort użytkowania – dzięki ergonomicznej rękojeści, zastosowaniu ogumienia Softgrip i systemowi Vibration Control chwyt staje się pewniejszy, umożliwia wykonywanie prac szlifierką nad głową i absorbuje 40% wibracji, zmniejszając zmęczenie ręki. Dodatkowym ułatwieniem przy wykonywaniu wielogodzinnych prac jest system Constant Electronic dbający o stałą prędkość obrotową, nawet przy zmieniającym się obciążeniu.

Podsumowanie

Niezmiernie ważne jest zwrócenie uwagi na to, że podany model szlifierki kątowej nie stanowi o jakości produktów w całej gamie tych maszyn. Serwisowy Akt Zgonu i ulokowane w nim urządzenia to najczęściej przykłady złego użytkowania, niezgodnego z zaleceniami producenta i bardzo często – ponad ustaloną funkcjonalność maszyny. Biorąc pod uwagę standardowo pojawiające się usterki wybranych elektronarzędzi lub też brak odpowiedniej konserwacji, podpowiadamy proste, lecz bardzo skuteczne rozwiązanie – Serwis Domitech Bydgoszcz to pewna i efektywna metoda w walce z pojawiającymi się awariami i uszkodzeniami.




                                           Domitech Bydgoszcz - Górzyskowo 2A, 85-157 Bydgoszcz

                                     Sklep: sklep@domitech.pl  tel. 52 569 98 85 (godz. 7:00 - 18:00)

                                                     Serwis: tel. 578.499.007 (godz.: 8:00 - 16:00)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel