Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa to elektronarzędzie służące w głównej mierze do cięcia i szlifowania metalu, a także innych twardych materiałów. Są bardzo często stosowane do przecinania prętów zbrojeniowych, zgrubnego szlifowania oraz cięcia ceramicznych i betonowych elementów. Kątówki z powodzeniem są używane do przecinania metalowych konstrukcji ale także szlifowania zardzewiałych powierzchni. Należy jednak podkreślić, że każda z tych czynności wymaga odpowiedniej tarczy bądź końcówki roboczej.

Szlifierka kątowa 230 mm DWE492 z systemem odsysania pyłu do prac w betonie DWE46229 DeWALT DWE492GK-QS

Akumulatorowa szlifierka kątowa BITURBO GWS 18V-15 SC Bosch 06019H6100 z regulacją obrotów

Akumulatorowa szlifierka kątowa SFMCG400M2K Stanley Fatmax + 2 x akumulator + ładowarka + walizka

Szlifierka kątowa GWS 9-125 S Bosch 0601396123 z regulacją obrotów + tarcza
Do czego służy szlifierka kątowa?
Kątówka to uniwersalne narzędzie, które z powodzeniem znajdzie wiele zastosowań w różnych branżach. Jest niezbędna w motoryzacji, budowlance, stolarce, mechanice ale także ratownictwie drogowym do np. rozcinania blachy samochodu po wypadku. Można ją wykorzystać w wielu pracach, nie tylko profesjonalnych ale także domowych. To narzędzie, które z powodzeniem znajdzie zastosowanie w przydomowym warsztacie będzie także idealnym prezentem dla każdego majsterkowicza. Kątówka służy do szlifowania, polerowania, przecinania, ścierania.
Jaką szlifierkę kątową wybrać?
Szlifierka szlifierce nie równa. Może różnić się parametrami, wielkością, funkcjami. Najważniejszym parametrem podczas wyboru szlifierki kątowej jest moc. Im wyższa moc tym urządzenie jest bardziej wytrzymałe. W szlifierkach jednoręcznych moc oscyluje w przedziale 600-1000W, w dwuręcznych jest to już 1800 - 2500W. Mówiąc dwuręczne mamy na myśli szlifierkę, do której zamocowany jest dodatkowy uchwyt. Te pierwsze z są bardzo dobrym rozwiązaniem do prac przydomowych, te drugie zaś przeznaczone są do bardziej profesjonalnych zadań. Duża moc urządzenia to nie tylko większy pobór prądu ale także dłuższy czas pracy pod większym obciążeniem. Bardzo ważna jest regulacja prędkości obrotów, ma ona duże znaczenie, ponieważ wybierając mniejsze obroty jesteśmy w stanie wykonywać bardziej precyzyjne prace. Wolniejsza prędkość pozwoli nam także lepiej kontrolować ile materiału już zeszlifowaliśmy lub jak głęboko jest tarcza. Druga stroną medalu jest to, ze wolniejsze obroty = wolniejsze tempo pracy. Gdy zależy nam na szybkim szlifowaniu warto wybrać urządzenie o wysokiej licznie obrotów. Szlifierka kątowa z reguły posiada do 11 tys. obrotów na minutę Podczas wyboru kątówki ważna jest także wygoda i łatwość obsługi. Dlatego nie bez znaczenia jest sposób montowania tarczy.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana przy użyciu jednego klucza lub bezkluczowy system SDS (wtedy do wymiany tarczy nie potrzebujemy żadnych narzędzi). Istotny jest także sposób zasilania. Mamy do wyboru kątówki zasilane akumulatorowo lub sieciowo - potrzebujące stałego napięcia 230V. Zaletami pracy "na baterii" są mobilność, brak ograniczenia długością kabla itp. Jednak używanie narzędzi akumulatorowych wymaga sporej dyscypliny - zawsze po skończonej pracy musimy pamiętać o tym aby podłączyć baterie do ładowarki.
Średnice tarcz w szlifierkach kątowych
Zastanawiając się jaką szlifierkę kątową kupić należy zwrócić uwagę na tarcze, które są do niej kompatybilne. Nie ma co ukrywać, to one wpływają na szybkość i jakość pracy. Rozmiary tarcz do szlifierek kątowych znajdują się w przedziale między 115-230 mm. Najczęściej wybieraną jest średnica 125 mm. Do szlifierek jednoręcznych przeznaczone są tarcze w rozmiarach 115-150 mm. Do dwuręcznych raczej 180 a nawet 230 mm.
Odpowiednio dopasowana tarcza gwarantuje bezpieczeństwo, źle dobrany rozmiar tarczy spowoduje jej pęknięcie. Modele, które są polecane do użytku domowego i mniej wymagających prac najczęściej wykorzystują tarcze o średnicy 115 mm, a do bardziej zaawansowanych 180, 230 mm. Warto zwrócić również uwagę na grubość tarczy. Te oscylujące w przedziale od 1 do 3 mm przeznaczone są do cięcia, zaś tarcze o grubości ok 5 mm lepiej sprawdzą się do szlifowania.
Do jakich prac przyda się kątówka?
Z racji swojej wielozadaniowości szlifierka kątowa przyda się zawsze i wszędzie. Jest niezbędna do cięcia betonu, metalu, ceramiki. Dzięki odpowiedniej tarczy możemy nią wygładzać, szlifować np. kostki brukowe, przecinać pręty zbrojeniowe, ścierać rdzę ze stali lub nawet szlifować drewno (gdy zamiast tarczy założymy tarnik). Jest to tak uniwersalne narzędzie, że z powodzeniem pełni funkcję pilarki, polerki, frezarki itp.
Jakie funkcje powinien posiadać profesjonalny diax?
Wśród funkcji szlifierek kątowych znajdziemy takie opcje jak wspomniana wcześniej regulacja obrotów, funkcja łagodnego rozruchu czy zabezpieczenie tarczy. Ostatnia cecha znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo, ponieważ to właśnie ona chroni użytkownika przed wszelkimi odpryskami, które mogą go zranić go podczas pracy. Dobrze gdy szlifierka posiada system tłumiący wibracje - pozwala to ograniczyć drgania a dzięki temu zwiększa komfort pracy. Funkcja łagodnego rozruchu to nic innego jak to, że uruchamianiu narzędzia nie towarzyszą szarpnięcia i nieprzyjemne drgania.
Szlifierka kątowa - przydatne elektronarzędzie w Twoim warsztacie
Różnorodność i wszechstronność tego urządzenia sprawia, że z powodzeniem może ono być używane w każdym warsztacie zastępując kilka innych. Do pracy w warsztacie przydatne okażą się takie końcówki robocze jak szczotka do usuwania rdzy, tarcza elastyczna do szlifowania obszernych powierzchni, tarcza diamentowa do przecinania, tarcze do metalu czy frezy do precyzyjnego szlifowania małych elementów. Wybierając asortyment dodatkowy zwróćmy uwagę aby był przystosowany do pracy na wysokich obrotach.