Darmowa dostawa od 399,00 zł

Jak przygotować ziemię pod trawnik? Zakładanie trawnika - zrób to z nami krok po kroku

2024-02-20
Jak przygotować ziemię pod trawnik? Zakładanie trawnika - zrób to z nami krok po kroku

Jak przygotować ziemię pod trawnik? Zakładanie trawnika – zrób to z nami krok po kroku 

Trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada? Niekoniecznie, o ile zadbasz o odpowiednie przygotowanie ziemi. Gwarantujemy, że twoja sumienność i włożona praca odwdzięczą się atrakcyjną i gęstą murawą. Jak wykonać zakładanie trawnika i przygotować ziemię pod trawnik, by… aż sąsiad zieleniał z zazdrości? ;) Przejdź z nami przez wszystkie etapy i już niedługo ciesz się piękną zielenią w swoim ogrodzie.

 

Ziemia pod trawnik – co musisz przyszykować, zanim zaczniesz pracę?

Zanim zaczniesz planować zakładanie murawy, musisz zdobyć niezbędną wiedzę i przygotować odpowiednie narzędzia, które ułatwią ci pracę. Pomocne będzie rozeznanie się, jakim rodzajem gleby dysponujesz w ogrodzie. Zrozumienie składu podłoża poprowadzi cię w wyborze właściwego nawozu i najlepszym przygotowaniu ziemi pod trawnik.

Możesz zlecić profesjonalistom podstawową analizę gleby (m.in. odczyn, azot, makroelementy) lub samodzielnie pobrać próbkę za pomocą kupionego zestawu i wysłać do odpowiedniego punktu (Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej). Nie jest to oczywiście obowiązkowe przed założeniem trawnika, ale bywa wsparciem dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów.

Sprawdź, co jeszcze warto przyszykować.

Jaka ziemia pod trawnik?

Jeśli przygotowanie gleby pod trawnik to problematyczny temat bądź po prostu wiesz, że będzie wymagać sporo pracy, by doprowadzić ją do użyteczności, możesz zaopatrzyć się w gotowe podłoże. Szukaj mieszanki polecanej do zakładania trawnika. Będzie miała odpowiedni skład mikro- i makroelementów, co zagwarantuje lepsze warunki do rozwoju źdźbeł trawy. Idealny jest czarnoziem – w sprzedaży jest dostępny przesiany i nieprzesiany.

Gotowe podłoże możesz usypywać na wysokość 10-20 cm zarówno pod trawę z rolki, jak i trawę z siewu.

Decydujesz się na założenie trawnika na ziemi posiadanej w ogrodzie? Spraw przede wszystkim, by była optymalna dla gęstego i zdrowego rozwoju murawy. Gleba pod trawnik powinna przede wszystkim:

  • mieć pH 5,5–6,5 – na zbyt kwaśnej rozwijają się mech i chwasty;
  • być żyzna i przepuszczalna;
  • nie zawierać odpadów pobudowlanych.

Nawóz do zakładania trawnika

Wybierz wysokiej jakości, zrównoważony nawóz startowy bogaty w azot, fosfor i potas. Nawozy o powolnym uwalnianiu składników są doskonałe do stałego dostarczania mikro- i makroelementów, promując zdrowszy wzrost trawy. Nawożenie gleby przed założeniem trawnika spróbuj jednak dostosować do jej rodzaju i składu.

W przypadku ziemi piaszczystej, lekkiej i mocno przepuszczalnej składniki odżywcze mogą się szybko wypłukiwać. Dlatego warto jej wierzchnią warstwę wymieszać z kompostem, humusem bądź torfem jasnym. Użyźniona będzie lepszym podłożem dla świeżej murawy. Podmokłą ziemię z kolei wymieszaj z piaskiem. Nie postępuj tak jednak z gliniastą – rozluźnisz ją za pomocą torfu jasnego.

Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, jej odczyn ma poniżej pH 5,5, możesz wykonać pierwsze wapnowanie. Przeważnie zabieg ten przeprowadza się pod koniec lata lub jesienią. Możesz też pominąć ten etap i wapnować gotowy już trawnik o wskazanej porze roku. Później wapno stosuj co kilka lat.

Niezbędne narzędzia ogrodowe do przygotowania ziemi pod trawnik

Wyposażenie się w odpowiednie narzędzia sprawia, że praca staje się łatwiejsza i bardziej wydajna. Solidna łopata, szpadel o trójkątnie zaostrzonym końcu, tak zwane widły amerykańskie i walec do trawnika są w zasadzie niezbędne (ewentualnie zestaw do analizy jakości gleby). Łopata pomaga w przekopywaniu i obracaniu gleby, widły rozluźniają i napowietrzają jej wierzchnią warstwę, a walec do trawnika pomaga w tworzeniu gładkiej, równej powierzchni.

Co jeszcze ci się przyda podczas przygotowywania ziemi pod trawnik i w jego pielęgnacji? Dla zwiększenia efektywności pracy i satysfakcji, jeszcze przed planowanym zakładaniem murawy, zainwestuje w dobre sprzęty i narzędzia ogrodnicze:

  • glebogryzarka z napędem spalinowym – przydatna na dużych areałach do spulchniania gleby. Pomocna również, podobnie jak kultywator, w wymieszaniu jej powierzchni z torfem czy kompostem;
  • pazurki, motyki – np. do ręcznego rozbicia grud ziemi czy usunięcia pojedynczych chwastów;
  • grabie wachlarzowe – pomogą w wyczesywaniu trawnika z liści, mchu, resztek roślinnych;
  • opryskiwacz – pomocny w dużych ogrodach do pozbywania się chwastów, równomiernie rozpylając herbicydy na duże powierzchnie (w małych ogrodach zwykle niechcianych roślin pozbędziemy się ręcznie);
  • siewnik na kółkach – w przypadku wysiewu trawy, gwarantuje równomierny wysiew;
  • dobra kosiarka – do regularnych zabiegu przycinania trawy. Systematyczne koszenie jest ważne dla zagęszczania trawnika i wzmacniania źdźbeł;
  • podkaszarka – do koszenia trawy wokół krzewów, drzew i bylin, a także murków czy chodnika.

 

niezbedne narzedzia ogrodowe do przygotowania ziemi pod trawnik

 

Nie zapominaj o kretach

Rozwiązanie ewentualnych problemów z kretami możesz osiągnąć jeszcze zanim zaczniesz zakładać trawnik. W tym celu pod murawą zainstaluj barierę na te szkodniki. Wystarczy specjalna siatka na krety umieszczona w glebie na głębokości około 10 cm. Powinna skutecznie zablokować tworzenie kopców.

 

Zakładanie trawnika – od czego zacząć? Zrób to krok po kroku

Masz już wstępną wiedzę, jak się przygotować do założenia trawnika i jakie narzędzia będą w tym pomocne. Teraz czas na instrukcję krok po kroku. Dowiedz się, jak prawidłowo założyć trawnik i jak później go pielęgnować i odnawiać.

 

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Przygotowywanie ziemi pod trawę składa się z kilku ważnych kroków. Każdy etap jest tak samo ważny i, jeśli będzie wykonany skrupulatnie, zaowocuje to gęstą, soczyście zieloną i mocną murawą. Poszczególne kroki to przede wszystkim oczyszczenie i odchwaszczenie darni, odwodnienie i drenaż, użyźnienie podłoża, rozbicie grud, wyrównanie powierzchni gleby, a na końcu – wysianie trawy lub wyłożenie z rolki. Jak to wszystko wykonać prawidłowo i z sukcesem?

Oczyszczenie i odchwaszczanie

Ziemia pod trawę powinna być dobrze przygotowana i oczyszczona. Na samym wstępie pozbądź się wszystkich chwastów. Oczywiście to niemożliwe, by usunąć je co do jednego, ale postaraj się wyeliminować jak najwięcej niechcianych roślin. Zadbaj również o to, by gleba była wolna od gruzu, śmieci i innych zanieczyszczeń.

Jeśli chodzi o usunięcie i kontrolę chwastów, przed założeniem trawnika zastosuj herbicyd nieselektywny. Usunie zarówno gatunki jednoroczne, jak i wieloletnie. Po oprysku musisz chwilę odczekać, aż preparat wniknie we wszystkie części roślin i je rozłoży. Trawę możesz wysiać dopiero po ok. 3 tygodniach od tego zabiegu.

Jeśli masz bardzo zachwaszczony teren, możesz po odrośnięciu części chwastów ponownie użyć herbicydu. Przykładowo pierwszy zabieg wykonaj jesienią, drugi – wiosną. Gdy miną minimum 3 tygodnie, możesz zabrać się za założenie trawnika.

W przypadku niewielkiego zachwaszczenia bądź małej powierzchni ogrodu, nie musisz decydować się na środki chemiczne. Wystarczy użycie pazurków i wyrywacza do chwastów (polecamy teleskopowy wyrywacz do chwastów, którego długość można dostosować do swojego wzrostu). Ważne jest, by ręcznie usuwać rośliny wraz z całym systemem korzeniowym.

Drenaż

W jaki sposób szybko i skutecznie odprowadzić nadmiar wody z ogrodu? Odwodnienie polega na zastosowaniu drenażu ze żwirku lub piasku bądź systemu rur.

Stworzenie warstwy drenażowej jest prostsze, niż założenie specjalnych odpływów (tu może być potrzebna pomoc specjalistów). Zdejmuj około 30 cm grubości wierzchnią warstwę ziemi i ułóż ok. 10 cm warstwę drenującą z gruboziarnistego piasku bądź drobnoziarnistego żwirku, dobrze ją ubijając. Zasyp ją następnie wcześniej odłożoną warstwą gleby. Pamiętaj, że wysokość podłoża musi być taka sama po zabiegu jak przed nim.

Odpowiedni drenaż zapobiegnie pojawianiu się licznych kałuży na trawniku i podmokiwaniu ziemi, sprzyjając solidnemu wzrostowi trawy – bo z podmokłego podłoża mogą szybciej uciekać składniki odżywcze.

Użyźnienie gleby pod murawę w ogrodzie

Jak przygotować ziemię pod trawnik? Jeszcze raz, jak to robiliśmy wyżej w artykule, zalecamy analizę gleby ogrodowej. Jeśli ziemia nie jest wystarczająco żyzna, a uboga w substancje pokarmowe, będzie potrzebna wymiana jej wierzchniej warstwy na dobrze odżywioną – gotową mieszankę np. z kompostem.

Posiadaną ziemię możesz jednak skutecznie użyźnić ręcznie, o ile nie jest zbyt gliniasta lub piaszczysta. Najlepszy jest czarnoziem. Warto najpierw ją przekopać, by ją napowietrzyć i wymieszać znajdujące się w niej składniki. Ten zabieg pozwoli ci dodatkowo pozbyć się kamieni, grud, chwastów i innych zanieczyszczeń. Jeśli przed założeniem trawnika był wykonany drenaż ziemi, ponowne jej przekopanie jest zbędne.

Jeśli jednak wiesz, że nie obędzie się bez wymiany warstwy gleby, postaraj się o dobrą mieszankę. Bywa tak zwykle w przypadku zbyt zbitej, nieprzepuszczalnej ziemi, gliniastej lub zbyt sypkiej, piaszczystej. Ciężką ziemie warto rozluźnić za pomocą wymieszania jej z częścią piasku (gliniastą jednak rozpulchniaj torfem jasnym). Z kolei lekką użyźnisz kompostem lub torfem jasnym.

Pozbywanie się grud ziemi

Każda gruda w podłożu może zniekształcać teren, a ziemia pod trawnik powinna być jak najbardziej wyrównana. Dlatego postaraj się usunąć wszelkie nierówności. Małe grudy bez problemu rozbijesz za pomocą obuwia o twardej podeszwie. Większe i twardsze będą wymagać większego nakładu siły. Tu pomocne będą widły, łopata lub kultywator.

Równanie ziemi pod trawnik

Osiągnij płaską powierzchnię trawnika, równomiernie ubijając jej wierzchnią warstwę. Przydadzą ci się do tego grabie i walec. Dlaczego wyrównanie ziemi pod trawnik jest takie ważne? Ponieważ równa powierzchnia gleby zapewnia równomierny wzrost trawy.

Przy niewielkim terenie czasem wystarczy ubicie podłoże… ciężarem własnego ciała. Wystarczy, że kilkukrotnie przespacerujesz się po ogrodzie, noga przy nodze. Musisz jednak pamiętać, by przenosić ciężar ciała na pięty. Obuwie nie jest tu też bez znaczenia. Musi mieć mocne podeszwy i być na tyle wygodne, by pozwalać na swobodną pracę. Po spacerze wyrównaj powierzchnię za pomocą grabi, a następnie znów ubij teren własnymi stopami. Gwarantujemy, że to zarówno dobry sposób na wyrównanie ziemi pod trawnik, jak i spalenie trochę kalorii. Po zabiegach w glebie nie mogą być widoczne wyraźne ślady pięt.

Jeśli jednak wolisz szybsze i mniej czaso- i pracochłonne efekty, sięgnij po wspomniany wał ogrodniczy. Dobrze, by walec miał około 70-90 kg. Pamiętaj, by po każdorazowym ubijaniu ziemi przegrabić teren.

Końcowym etapem wyrównania ziemi pod trawnik jest jej uklepanie i wybadanie, czy nie ma jeszcze jakichś nierówności. W tym celu wybierz dużą deskę. Układaj ją i lekko przyciskaj do ziemi. W ten sposób delikatnie uklepiesz powierzchnię podłoża i sprawdzisz, czy nie ma w nim grudek i małych wzgórków.

 

Zakladanie trawnika

 

Zakładanie trawnika z rolki

Najlepszym terminem do założenia trawnika z rolki jest wczesna jesień (wrzesień-październik), ale oczywiście można to zrobić niemal przez cały sezon od marca aż do listopada.

Weź pod uwagę podczas zamawiania rolek darni niewielki jej zapas – dodatkowe około 10%. Będą przydatne na ubytki bądź w sytuacji, gdy fragment jakiejś rolki ulegnie zniszczeniu.

Trawę z rolki zakłada się od razu po jej otrzymaniu. Nie powinno się jej przechowywać, ponieważ może szybko zacząć przesychać, żółknąć bądź po prostu gnić lub zaparzyć się pod folią. Jak przygotować ziemię pod trawnik z rolki? Przede wszystkim powierzchnia gruntu pod taką murawę musi być równa i zwilżona.

Pierwszą rolkę ułóż wzdłuż domu lub ogrodzenia. Kolejne układaj tak, by ściśle do siebie przylegały, a wyrastające na nich źdźbła były skierowane w tę samą stronę. Zwracaj uwagę na system korzeniowy układanej trawy – korzenie powinny być zdrowe, białe.

Po ułożeniu całej darni z rolki, zabezpiecz jej brzegi – usyp piaskiem lub ułóż wzdłuż nich kostkę. Zapobiegnie to ich przesychaniu.

Z trawnika z rolki można korzystać w zasadzie zaraz po jego założeniu. Zaleca się jednak, by odczekać minimum 2 tygodnie, jeśli ma być wykorzystywany intensywnie i rekreacyjnie. Pierwsze koszenie z kolei wykonaj, gdy trawa osiągnie wysokość 10-12 cm.

 

Ziemia pod trawnik

 

Sianie trawy krok po kroku

Wysiew nasion na trawnik można przeprowadzić w dwóch terminach:

  • wiosną (kwiecień-maj),
  • pod koniec lata (sierpień-wrzesień).

Nie bez znaczenia jest też sama pogoda. Dzień siania trawy powinien być bezwietrzny, bezdeszczowy (opady deszczu mogą wypłukać nasiona). Optymalna jest temperatura 12-20°C.

Siew możesz wykonać ręcznie albo za pomocą specjalnego siewnika. Zanim jednak to zrobisz, delikatnie zwilż glebę i wzrusz jej wierzchnią warstwę. Wysiew jest zawsze dwukrotny, wykonany krzyżowo – pozwoli to na równomiernie rozmieszczenia nasion w gruncie. Pamiętaj jednak, by brzegi trawnika wysiać gęściej. Po skończony zabiegu nasiona należy lekko przysypać ziemią – nie mogą być spod niej widoczne – a następnie przydeptać i podlać wodą (niezbyt obficie, by woda ich nie zniosła na boki).

Wybierając mieszankę nasion trawy, zawsze zwracaj uwagę na jej jakość i wymagania – dostosuj ją do stanowiska, w jakim będzie założona murawa.
Daj nasionom 2 tygodnie, by zaczęły kiełkować. Za to po miesiącu trawnik powinien już się ładnie zazieleniać.

 

Jak przygotować ziemię pod trawnik? Zakładanie trawnika – zrób to z nami krok po kroku

 

Wapnowanie i nawożenie trawnika – wstęp do jego regularnej pielęgnacji murawy ogrodowej

Gratulacje z okazji nowo ułożonego trawnika! Aby utrzymać jego żywotność i soczystą zieleń, okresowo wapnuj glebę, aby uzyskać odpowiedni poziom pH (nie może być zbyt niskie, ponieważ w takich warunkach lubi rozwijać się mech). Dodatkowo regularnie odżywiaj trawnik zgodnie z harmonogramem bądź wyliczeniami – w oparciu o analizę gleby.

I oczywiście zadbaj o to, by regularnie kosić trawę. Przycinanie źdźbeł zagęści murawę i pomoże jej lepiej się rozwijać.

Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że Twój trawnik pozostanie bujny i atrakcyjny przez cały sezon.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel