Darmowa dostawa od 399,00 zł

Śrubokręt

( ilość produktów: 336 )

Śrubokręt to podstawowe narzędzie ręczne. Służy głównie do odkręcania bądź przykręcania wkrętów i śrub. Dziś każdy sprzęt złożony jest z udziałem tworzyw sztucznych, które z reguły łączone są śrubkami. W sprzętach gospodarstwa domowego znajdziemy mnogość śrubek z różnego rodzaju gniazdem. Określając jaki to rodzaj gniazda można określić jakiego śrubokręta powinniśmy użyć. Wśród najbardziej popularnych gniazd i końcówek śrubokrętów można wyróżnić: śrubokręt krzyżowy, śrubokręt płaski, śrubokręt torx określany czasami jako śrubokręt gwiazdowy, głównie ze względu na jego podobieństwo właśnie do gwiazdki. Takie rodzaje śrubokrętów są niezbędnym minimum w każdym gospodarstwie domowym.

śrubokręt

Jak używać śrubokręt?

Śrubokręt tak naprawdę jest słowem używanym w języku potocznym. Prawidłowo określa się to narzędzie ręczne jako wkrętak. Wkrętaków używa się z reguły zawsze tak samo. Najpierw należy dopasować końcówkę wkrętaka do gniazda śruby bądź wkręta, dopiero później można przystąpić do pracy tym narzędziem. Aby dokręcić bądź odkręcić śrubę, czy też wkręt należy osadzić końcówkę wkrętaka w gnieździe śruby, docisnąć wkrętak do śruby i rozpocząć pracę. Dociskając wkrętak i kręcąc nim w lewo śruba zostanie odkręcona, natomiast dociskając wkrętak i kręcąc nim w prawo śruba zostanie wkręcona. Od operatora zależy z jaką siłą zostanie wykonane połączenie za pomocą wyżej wymienionego łącznika (śruba/wkręt). Podczas pracy z wkrętakami należy pamiętać, że nie należy używać nadmiernej siły, aby nie uszkodzić zarówno końcówki wkrętaka, gniazda elementu łączeniowego, a także samego elementu, do którego śruba bądź wkręt zostaje wkręcany.

Jakie są typy śrubokrętów?

Typów oraz rodzajów śrubokrętów jest na prawdę dużo. Śrubokręty mogą być kieszonkowe, małe, średniej wielkości i długie. Śrubokręty kieszonkowe znakomicie sprawdzają się w wąskich przestrzeniach oraz w trudno dostępnych miejscach. Łatwo można włożyć śrubokręt w ciasną przestrzeń i zacząć odkręcać bądź dokręcać element łączeniowy. Małe śrubokręty z reguły są określane prawidłowo jako wkrętaki precyzyjne. Znajdują swoje zastosowanie we wszelakich serwisach sprzętu mobilnego (tablety, smartfony, odtwarzacze MP4 i inne małe urządzenia). Zestaw wkrętaków precyzyjnych sprawdza się także w gospodarstwie domowym podczas napraw drobnego sprzętu. Kolejnymi śrubokrętami są średniej wielkości śrubokręty. Charakteryzują się długością wynoszącą około 100-150mm. Pozwalają na pracę z połączeniami śrubowymi. Średniej wielkości wkrętaki można docisnąć z odpowiednią siłą bez obaw o to, że śrubokręt ześlizgnie się z gniazda śruby i element, do którego jest przytwierdzony zostanie uszkodzony. Ostatnim z typów śrubokrętów są długie śrubokręty. Pozwalają one na pracę w miejscach, gdzie tradycyjne wkrętaki nie mieszczą się, bądź nie sięgają. Wówczas z pomocą przychodzą długie wkrętaki, które charakteryzują się długością wynoszącą 200-400mm. Pozwala to na odkręcenie, bądź przykręcenie śrub w bardzo wąskich otworach z głęboko ulokowanym połączeniem śrubowym.

Rodzaje śrubokrętów

W dobie produkcji sprzętu wszelakiej maści powstało wiele odłamów końcówek wkrętakowych. Często jest tak, że sprzęt posiada nietypowe połączenia śrubowe, które mają na celu ochronę urządzenia przed dostępem użytkownika do wnętrza sprzętu. Takie rozwiązanie pozwala osobom przeszkolonym i kompetentnym do wykonywania napraw przeprowadzenie sprawnego serwisu danego urządzenia. W pozostałych przypadkach używane są śruby z tradycyjnymi końcówkami.

Wszystkie wkrętaki PH oraz PZ są wkrętakami krzyżowymi. Różnica między śrubokrętem PH a PZ jest taka, że PZ posiada dodatkowo małe wycięcia. Wkrętak TORX swoim kształtem przypomina gwiazdkę, co przełożyło się na jego potoczną nazwę jako śrubokręt gwiazdkowy. Swoje zastosowanie znajdzie z powodzeniem w motoryzacji. Śrubokręt imbus, to śrubokręt o końcówce sześciokątnej, który używany jest często w serwisach rowerowych.

Oprócz standardowych, pojedynczych śrubokrętów swoje miejsce wśród oferty producentów pojawiają się także połączenia najbardziej popularnych i najczęściej używanych śrubokrętów. Zestaw śrubokrętów zawiera zazwyczaj śrubokręty o wyżej wymienionych rodzajach końcówek.

Wśród nas znajdą się też takie osoby, do których zestawy narzędzi w torbach czy też materiałowych etui "nie przemawiają". Producenci dostrzegają takie osoby i projektują specjalne wkrętaki. Wkrętak wielofunkcyjny to jedno narzędzie, które zazwyczaj w swojej rękojeści posiada zintegrowany magazynek z kilkoma (zazwyczaj sześcioma) bitami. Wówczas taki śrubokręt wielofunkcyjny zajmuje mniej miejsca niż zestaw śrubokrętów, spełniając przy tym takie same funkcje. To od klienta zależy jaką formę zestawu wybierze.

Wkrętaki izolowane

Są to śrubokręty specjalnego przeznaczenia. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w pracach związanych z pracami pod napięciem. Wkrętaki izolowane posiadają zabezpieczenie w postaci powłoki z tworzywa sztucznego, która skutecznie chroni użytkownika śrubokręta przed porażeniem prądem. Wkrętaki izolowane z reguły posiadają atesty do pracy pod napięciem oraz specjalne oznaczenia. Do takich oznaczeń można zaliczyć m.in. żółto czerwony kolor tworzywa sztucznego. Wkrętaki izolowane z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie u elektryków, monterów, techników utrzymania ruchu, inżynierów, robotyków i wielu innych zawodach.

Śrubokręt / wkrętak na Domitech.pl

W ofercie naszego sklepu z elektronarzędziami oraz profesjonalnymi narzędziami ręcznymi Domitech - znajdziemy szeroki wybór śrubokrętów, takich producentów jak Bahco, DeWALT, Makita, Stanley Fatmax, Stanley, TENGTOOLS, Wera, Wiha oraz Yato - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji producentów.

Śrubokręty i wkrętarki dostępne w naszej ofercie to wyłącznie oryginalne, pełnowartościowe produkty, za które zapłacisz w wybranej przez siebie, dogodnej formie płatności z preferowaną formą dostawy.

pixel