Darmowa dostawa od 399,00 zł

Młotek

( ilość produktów: 89 )

Młotek jest jednym z najstarszych narzędzi znanym człowiekowi. Młotek służy do uderzania w materiał celem jego obróbki mechanicznej, do pobijania dodatkowych narzędzi ręcznych takich jak przecinak, dłuto, punktak) lub do wbijania klinów, gwoździ oraz innych podobnych elementów. Zasada działania młotka jest niezwykle prosta. Gromadzona energia kinetyczna w obuchu młotka przekazywana jest w krótkim czasie uderzonemu obiektowi, czego efektem jest jego obróbka.

mlotek

Rodzaje młotków

Wraz ze wzrostem ilości zawodów oraz osób pracujących fizycznie przez lata zwiększały się także potrzeby narzędzi przeznaczonych specjalnie dla danych branży. Przeciętnemu obywatelowi młotek kojarzy się tylko z trzonkiem i obuchem, bo z takich elementów składa się młotek. Wątpliwości zaczynają się w momencie, gdy klient idzie do sklepu i stoi przed "ścianą młotków" wybierając ten właściwy. W zależności od przeznaczenia młotka powstały różne rodzaje młotków. Podstawowym młotkiem jest młotek ślusarski, o klasycznym kształcie. Wszelakie wariacje oraz modyfikowany obuch sprawiają, że młotki zyskują coraz to nowsze zastosowania. Podziału młotków dokonuje się na podstawie: wielkości, ciężaru, materiału wykonania oraz kształtu obucha.

Jak wybrać młotek?

Młotek należy wybierać podłóg własnych preferencji oraz jego docelowego zastosowania. Młotek 5kg nie będzie dobrym wyborem do drobnych prac warsztatowych, a młotek szewski kiepsko sprawdzi się jako młot wyburzeniowy. Pierwszą rzeczą jaką klient powinien zrobić przed podjęciem decyzji zakupowej jest określenie zastosowania młotka. Jeśli nie jest w stanie określić jego zastosowania z reguły chodzi o klasyczny młotek ślusarki 600g. W momencie gdy znane jest zastosowanie wówczas należy pójść o krok dalej i dokonać wyboru rękojeści młotka, masy oraz kształtu obucha.

Trzonek młotka może zostać wykonany z udziałem najróżniejszych materiałów. Najbardziej podstawowym materiałem używanym do wytworzenia trzonka jest rzecz jasna drewno. Klasyczne młotki ślusarskie posiadają trzonek wykonany z drewna bukowego bądź grabowego. Wariacjami trzonków są trzonki wykonane z tworzywa sztucznego, włókna szklanego bądź metali takich jak stal, aluminium.

Masa obucha uzależniona jest od przeznaczenia młotka. Młotek do warsztatu to z reguły młotek ślusarski 600g lub młotek ślusarski 1kg. Im cięższa praca do wykonania np. wyburzenie ścianki działowej bądź murów tym masa obuchu musi być większa, a trzonek dłuższy. Dłuższy trzonek w połączeniu z większą masą obuchu prowadzi do zwiększenia energii kinetycznej gromadzonej w obuchu, co w następstwie skutkuje lepszymi efektami pracy młotkiem. Młotki do 600g można określić jako młotki do prac precyzyjnych. Młotki do masy 2kg to młotki uniwersalne. Młotek ważący ponad 2kg z reguły używany jest do prac w budownictwie oraz pozostałych, cięższych pracach fizycznych.

Materiał obucha zawęża poszukiwania odpowiedniego młotka.

  • Do prac związanych z obróbką mechaniczną drewna przy użyciu dłut nie należy stosować młotków z obuchem stalowym, ponieważ wynikową uderzenia metalowym obuchem w tworzywową rękojeść dłuta będzie jej uszkodzenia. Młotki z gumowym obuchem również kiepsko nadają się do pobijania dłut, ponieważ pochłaniają dużą część energii kinetycznej. Odpowiednim młotkiem do obróbki drewna jest młotek z obuchem z twardego drewna. Zapewnia on stosunkowo długą trwałość oraz gwarantuje odpowiednie przenoszenie energii kinetycznej na dłuto.
  • W przypadku pracy z glazurą bądź ceramiką kiepsko spisują się młotki z obuchem drewnianym oraz stalowym, ponieważ charakteryzują się zbyt dobrym przekazywaniem energii kinetycznej na pobijany materiał. W przypadku glazurnictwa odpowiednim obuchem będzie obuch wykonany z tworzywa, który pobija materiał z odpowiednią siłą. Ponadto ryzyko uszkodzenia materiału pobijanego jest bardzo mocno zredukowana przez to, że młotki z tworzywa pochłaniają część energii kinetycznej.
  • Do ciężkich prac, gdzie wymagana jest duża siła, a precyzja nie jest konieczna stosuje się młotki z obuchem stalowym. W przypadku stalowego obuchu nie ma mowy o zredukowanej, przenoszonej energii kinetycznej na pobijany materiał. Wręcz przeciwnie, młotki ze stalowym obuchem charakteryzują się najlepszym parametrem przenoszenia energii. Wraz ze wzrostem masy obucha oraz długości trzonka rośnie siła uderzenia.

Kształt obucha definiuje zastosowanie młotka. Młotek ślusarki posiada jedną część obucha płaską, drugą ściętą w zaokrąglony szpic. Młotki ciesielskie posiadają również część płaską do wbijania gwoździ, a druga część obucha jest spłaszczona, wydłużona i nacięta w kształcie litery "V". Taki zabieg pozwala na podważenie desek oraz wyciąganie gwoździ. Młotek kamieniarski będzie charakteryzował się ostro-ciosanym obuchem. Dwie jego części są ścięte na płasko. Z kolei młotek ze sferycznym obuchem z powodzeniem można wykorzystać do prac blacharskich. Kształt obucha nie pozwala na uszczypnięcie materiału bądź jego przedziurawienie. Młot geologiczny będzie posiadał obuch, który z jednej strony posiada płaską część, druga natomiast jest albo spłaszczona albo uformowana w szpicak.

Jaki młotek wybrać?

Rodzajów młotków jest mnogość. Aby odpowiedzieć na pytanie należy wcześniej określić rodzaj wykonywanej pracy, który ma zostać wykonywany przy jego udziale. Następnym krokiem jest określenie masy młotka oraz kształtu oraz materiału obucha. Są to kluczowe elementy młotka na jakie koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Wybierając młotek warto również zwrócić uwagę na obecność antypoślizgowej powierzchni na trzonku oraz osadzeniu obucha. Są to również bardzo ważne elementy, gdyż bezpośrednio od nich zależy bezpieczeństwo operatora i osób znajdujących się w obrębie manipulacji młotkiem. Jeśli po przeczytaniu wyżej wymienionych treści nadal masz wątpliwości jaki młotek wybrać skontaktuj się z naszym sklepem, aby nasi doradcy mogli udzielić fachowej porady i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Młotek na Domitech.pl

W ofercie naszego internetowego oraz stacjonarnego sklepu z narzędziami i akcesoriami - posiadamy młotki takich producentów jak Bahco, DeWALT, Kubala, Luna, Stanley Fatmax, Stanley oraz Wiha. Wszystkie młotki z naszej oferty to oryginalne narzędzia podlegające gwarancji zgodnie z zastrzeżeniami producentów.

Kupując młotek z naszej oferty - masz gwarancję bezpiecznej wysyłki oraz swobodę wyboru dogodnej metody płatności i formy dostawy.

pixel