Darmowa dostawa od 399,00 zł

Klucze

( ilość produktów: 730 )

Klucze to szeroka gama narzędzi ręcznych o różnym przeznaczeniu. Klucze proste można wykorzystać do odkręcania śrub z łbem sześciokątnym, klucze nastawne zostaną wykorzystane w hydraulice do śrubunków, klucze nasadowe znajdą swoje zastosowanie w warsztatach samochodowych m.in. do odkręcania kół samochodowych, z kolei zestaw kluczy imbusowych może zostać wykorzystany do serwisu roweru w przydomowym warsztacie. W zależności od potrzeby dobierane jest odpowiednie narzędzie. Jeden klucz do każdego zadania nie istnieje. Każdy klient przed zakupem narzędzi ręcznych powinien zadać sobie pytanie jakie klucze wybrać do danej czynności.

Rodzaje kluczy

Na świecie istnieje mnogość branży, które potrzebują specjalistycznych narzędzi. Każda z firm przy zakupie informuje czego oczekuje od narzędzia ręcznego jakimi są właśnie klucze. W zależności od zastosowania, firma dostarcza produkt spełniający kryteria zakupowe określone przez klienta. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku, gdy zakup planuje klient jednostkowy, który nie do końca wie czego szuka. Poniżej wyszczególnione zostały podstawowe rodzaje kluczy wraz z ich przeznaczeniem. Jeśli nie wiesz jakiego klucza potrzebujesz, być może poniższe zestawienie nakieruje Cię na właściwą ścieżkę.


Podstawowy podział kluczy:

  • klucz imbusowy
  • klucz TORX
  • klucz płaski
  • klucz płasko oczkowy
  • klucz nastawny
  • klucz samonastawny
  • klucz dynamometryczny
  • klucz nasadowy
  • klucz grzechotka

Klucz imbusowy

Klucze imbusowe - to klasyczne klucze przeznaczone do odkręcania śrub imbusowych to jest na tzw. HEX'a. Klucze imbusowe zazwyczaj pojawiają się w zestawach od 2-10mm, dzięki czemu użytkownik może dobrać odpowiedni rozmiar klucza do danej śruby. Śruby z łbem imbusowym występują m.in. w motoryzacji np. w obudowach filtrów powietrza, układach dolotowych), w rowerach (przy mostku kierownicy lub przy klockach hamulcowych typu V-BRAKE) i w wielu innych dziedzinach.

Klucz TORX

Klucze typu TORX potocznie są nazywane klucz gwiazdka. Nazywane są tak dlatego, ponieważ ich kształt przypomina wcześniej wspomnianą gwiazdkę. Klucz ten jest zaprojektowany tak, aby 6 ramion "gwiazdki" było punktami stykowymi. Dzięki temu łatwiej zarówno przykręcić jak i odkręcić wkręt bądź śrubę, ponieważ zagwarantowane jest lepsze przenoszenie momentu obrotowego w porównaniu do zwykłego klucza imbusowego. Klucze typu torx występują m.in. w sprzęcie elektronicznym (np. w dyskach twardych HDD), w branży ciesielskiej (łby wkrętów posiadają gniazdo typu TORX) oraz w szeroko pojętej motoryzacji.

Klucz płaski

To podstawowe narzędzia do odkręcania i przykręcania śrub z łbem sześciokątnym oraz nakrętek. Klucze płaskie wykonane są z różnego rodzaju materiału oraz w różnych technologii produkcyjnej. Część kluczy jest wykonana ze stopów stali, inne natomiast są kute ze stali narzędziowej. Istnieje wiele odłamów klucz płaskich np. klucz płaski dwustronny, klucz płasko oczkowy, klucz płaski z grzechotką etc. Dobieranie klucza, podobnie jak każdego innego narzędzia ręcznego - wymaga odpowiedzi na pytanie - do czego będzie on używany? Klasyczne klucze płaskie z powodzeniem używane są do wszelakiego rodzaju połączeń śrubowych. Niezależnie czy jest to garaż, przydomowy warsztat, warsztat samochodowy - to w każdym z tych miejsc powinien się on znaleźć.

Klucz płasko oczkowy

To narzędzia ręczne, które posiadają z jednej strony klucz płaski, z drugiej natomiast posiadają klucz oczkowy. Klucz płaski to klasyczne narzędzie do połączeń śrubowych. Klucz oczkowy różni się od klucza płaskiego tym, że posiada podwójny chwyt sześciokątny. Podwójny chwyt sześciokątny posiada dwukrotnie więcej miejsc, do których pasuje heksagonalny kształt. Pozwala to na ułatwione chwycenie nakrętki bądź łba śruby.

Klucz nastawny

Klucze nastawne to narzędzia ręczne, które pozwalają na operację na różnych rozmiarach nakrętek oraz łbach śrub. Regulacja może odbywać się poprzez kręcenie uchwytem (w przypadku klucza francuskiego) lub klasycznym ślimakiem (w przypadku np. klucza angielskiego). Regulacja pozwala na chwycenie rozmaitych kształtów (nie tylko heksagonalnych) o różnych rozmiarach. Ponadto w przypadku śrub i nakrętek klucze te mają przewagę pod względem tego, że mogą bez problemu współpracować zarówno w systemie metrycznym, jak i calowym. Wadą tego rozwiązania jest wielkość klucza. Nie zawsze będzie możliwość skorzystania z tego rodzaju klucza ze względu na ograniczenia dostępnej przestrzeni roboczej.

Klucz samonastawny

Klucz samonastawny to bliźniak narzędzia ręcznego jakim jest klucz nastawny. Różnica między tymi narzędziami jest taka, że operator (w zależności od rodzaju klucza i producenta) błyskawicznie może rozsunąć bądź zwężać szczęki narzędzia, albo klucz sam dopasuje się do rozmiaru danej nakrętki lub łba śruby. Dzieje się to za sprawą sprężyny, która odpowiedzialna jest za rozsuwanie i zwężanie szczęk. Klucze samonastawne używane są w motoryzacji, u techników, u inżynierów linii technologicznych oraz wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na szukanie w torbach narzędziowych odpowiedniego rozmiaru klucza.

Klucz dynamometryczny

To precyzyjne narzędzie ręczne służące do dokręcenia śrub z odpowiednim momentem obrotowym. Jest wiele dziedzin, gdzie śruba nie może zostać zbyt lekko lub zbyt mocno dokręcona. Wówczas pojawia się potrzeba idealnego dokręcenia śruby. Z reguły wyznaczają to karty charakterystyk danej maszyny i to właśnie w nich zawierają się informacje o sile dokręcania nakrętek bądź śrub. Do tego zadania niezbędnym narzędziem jest klucz dynamometryczny. Na kluczu dynamometrycznym ustawiany jest ręcznie (przez operatora) moment obrotowy, dzięki czemu możliwe jest dokręcenie śruby bądź nakrętki z taką siłą jaka jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania danej części bądź maszyny. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć niechcianych, negatywnych efektów dokręcania śrub, którymi zazwyczaj są poważne awarie mogące doprowadzić nawet do zatrzymania działania linii produkcyjnej, co wiąże się zawsze z dużymi stratami pieniędzy.


Klucz nasadowy

Klucze nasadowe to klucze, które nakłada się od góry na łeb śruby bądź nakrętki. Następnie przy pomocy dźwigni odkręca lub przykręca się nakrętki albo śruby. Klucz nasadowy posiada wiele wariantów. Najczęściej spotykane klucze nasadowe posiadają otwór o heksagonalnym kształcie z jednej strony oraz otwór o kwadratowym kształcie na narzędzie, które będzie służyć jako "ramię" dźwigni. Klucze nasadowe wykorzystywane są w przemyśle, motoryzacji, na liniach produkcyjnych w serwisach i wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są połączenia śrubowe o łatwym dostępie.

Klucz grzechotka

Klucze grzechotka to narzędzia ręczne, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę. Główną różnicą między klasycznym kluczem płaskim/nasadowym a grzechotką jest możliwość pracy bez konieczności zdejmowania narzędzia z łba śruby bądź nakrętki. Grzechotki charakteryzują się także małym kątem pracy, przez co są wykorzystywane częściej w miejscach o ograniczonej operatywności, a także w wąskich przestrzeniach. Klucz grzechotka z powodzeniem może zostać wykorzystany w każdej branży, gdzie nie jest wymagana bardzo duża siła dokręcania bądź odkręcania.

pixel