Darmowa dostawa od 399,00 zł

Bruzdownica

( ilość produktów: 17 )

Bruzdownice to elektronarzędzia stosowane podczas wykonywania wgłębień i bruzd w murze. Ich użycie (potocznie nazywane bruzdowaniem) wiąże się z wycinaniem równolegle położonych rowków, które są wycinane przez diamentowe lub tarcze umiejscowione w narzędziu. Ich praktyczne wykorzystanie dotyczy wycinania wgłębień, bruzd w twardych materiałach – kamieniu, betonie komórkowym, cegle, w celu schowania/poprowadzenia w nich rur, kabli czy przewodów.

bruzdownica

W współczesnym budownictwie i wszechobecnej konstrukcji żelbetowej, stosowanie bruzdownic jest niezbędne podczas prowadzenia przewodów w ścianach i podłodze. Bruzdownica jest elektronarzędziem do tworzenia bruzd w ścianie i podłodze, umożliwiając w konstrukcji betonowej tworzenie szczelin pod instalacje elektryczne lub wodno-kanalizacyjne.

Jak działa bruzdownica?

Bruzdownica do betonu to tak naprawdę narzędzie, które przydaje się głównie podczas remontów czy prac wykończeniowych domów. Jej działanie polega na wycinaniu wgłębień w twardych materiałach - kamieniu, betonie, cegle. Struktura tych materiałów jest bardzo zbita, więc w celu uzyskania jak największej efektywności bruzdownice wykorzystują dwie tarcze diamentowe, które są osadzone w urządzeniu równolegle względem siebie. Bruzdownica do kabli wycina 2 równoległe rowki, po zakończonym nacinaniu wystarczy wykuć pozostałość z pomiędzy nacięć i mamy gotową bruzdę do schowania kabli, rurek i przewodów. Bardziej zaawansowane narzędzia posiadają 3 tarcze, wtedy przestrzeń między 2 zewnętrznymi rowkami nie jest taka duża, dodatkowo jest nacinana trzecią tarczą więc nie ma konieczności dodatkowego kłucia w celu wykonania bruzdy. 

Bruzdownica - zastosowanie

Podstawową funkcją bruzdownicy jest wykonywanie otworów w twardych materiałach kamiennych i betonowych - w formie rowków/szczelin na posadzkach i ścianach. Tworzenie bruzd (podłużne zagłębienie na jakiejś powierzchni) z wykorzystaniem bruzdownic jest niezwykle przydatne podczas prowadzenia przewodów elektrycznych w ścianach lub wodnych wewnątrz posadzki betonowej podczas instalacji łazienkowego ogrzewania podłogowego.

Co warto wiedzieć przed zakupem bruzdownicy?

Kupując bruzdownicę warto odpowiedzieć sobie na pytania jakie szerokie i głębokie bruzdy musimy wykonać, jak duże potrzebujemy do tego narzędzie.  Wybierając tarczę do bruzdownicy należy wziąć pod uwagę konieczność dostosowania jej do tego jaki materiał będzie cięty. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje posuw, który powinien być lekki, a dodatkowo powinien odpowiadać na siłę nacisku rozkładaną w sposób równomierny celem zabezpieczenia bruzdownicy przed przeciążeniem. Bruzdownice wykorzystują w swoim działaniu różnorodne tarcze, których średnice wynoszą 115, 120, 150 i 230 mm.

Bruzdownica do betonu - najważniejsze parametry

Na możliwości techniczne i wydajność bruzdownic w zasadniczym stopniu wpływają parametry tych urządzeń. Najważniejszym parametrem, którym należy się kierować podczas wyboru bruzdownicy jest szerokość i głębokość cięcia.

 

bruzdownica

Tarcza powinna być odpowiednio dopasowana wielkością aby uzyskać wgłębienie o konkretnych rozmiarach. Efektem tego jest możliwość osadzenia w rowku rury bądź kabla, który nie musi już zalegać luźno na ścianie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest moc, która  umownie mieści się w zakresie 900-2600 W. Bezpośrednio odzwierciedla nam efektywność jaką dana bruzdownica zapewnia i do jakich materiałów można ją stosować.

bruzdownica

 

Należy także rozróżnić dwa pojęcia - moc nominalną bruzdownicy i moc użyteczną. Pierwsza to informacja związana z użyciem energii elektrycznej, natomiast drugi rodzaj to średnia moc wykorzystywana bezpośrednio w danej czynności, która stanowi około 60% mocy nominalnej. Jeżeli moc plasuje się na niższym poziomie, to użycie bruzdownicy najlepiej sprawdza się w miękkich surowcach na przykład w betonie komórkowym (potocznie zwany pustak). Inaczej sprawa wygląda, gdy moc ma wyższy wskaźnik, w tej sytuacji można pracować ze zdecydowaniem twardszymi materiałami takimi jak beton czy cegła ceramiczna. Elementami wyposażenia dodatkowego do bruzdownicy są między innymi: system łagodzący drgania, osłony tarcz oraz adapter pozwalający podłączyć odkurzacz.

Możliwość podłączenia do zewnętrznego urządzenia odsysającego (na przykład odkurzacza) to ogromne ułatwienie, ponieważ przy cięciu betonu, cegły, gipsu powstaje mnóstwo pyłu, który utrudnia pracę. 

Dlaczego warto nabyć bruzdownicę do kabli?

Jeżeli czeka nas generalny remont lub wykończenie domu czy mieszkania, bruzdownica do kabli będzie koniecznością. Zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę - nie musimy się męczyć i ciąć szlifierką dwóch osobnych i często nierównych linii. Dzięki bruzdownicy niej równo przygotujemy rowki w ścianie, suficie czy na podłodze, w których można ukryć kable, przewody czy rurki. Ukrycie kabli czy rurek to nie tylko walory estetyczne ale także użytkowe. 

Bruzdownica - gwarancja / serwis

Oferowane w naszym sklepie bruzdownice to wyłącznie oryginalne narzędzia podlegające pełnej gwarancji producenta, dlatego w razie wystąpienia awarii wynikającej z wady produkcyjnej - mamy pewność że przysługuje nam pełna ochrona pozakupowa.

Domitech prócz oferowania produktów najwyższej jakości, profesjonalnej obsługi przed oraz pozakupowej - to profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi. W razie wystąpienia awarii posiadanej bruzdownicy i konieczne jest działanie serwisowe lub naprawa - zgłoś się do nas, a nasi doświadczeni specjaliści szybko zdiagnozują przyczynę usterki, dokonają wszelkich niezbędnych działań lub sprowadzą dla Ciebie oryginalne części zamienne.

Bruzdownica w sklepie Domitech

W ofercie sklepu z narzędziami Domitech.pl posiadamy bruzdownice sieciowe oraz akumulatorowe, których moc znamionowa wynosi od 800 do 2600 W, takich producentów jak Bosch, DeWALT, Eibenstock, HiKOKI, Makita oraz Metabo - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji deklarowanej przez producenta.

 

Bruzdownica - FAQ

Jaką Bruzdownicę wybrać?

Bruzdownica do bardzo przydatne urządzenie, które zapewnia łatwość tworzenia otworów pod instalcje elektryczne murze. Podczas wyboru bruzdownicy należy upewnić się że wybrany model posiada odpowiednią moc do planowanych prac. Polecaną i chwaloną bruzdownicą jest model Bosch GNF 35 CA 0601621708

Ile kosztuje bruzdownica?

Bruzdownica sieciowa, zasilana przewodem, o dużej mocy, do pracy w betonie to wydatek około 2000 - 2500 złotych. W przypadku narzędzi akumulatorowych, ceny z zestawem zasilającym mogą zaczynać się od 2500 zł.

Co zamiast Bruzdownicy?

Bruzdownicę można zastąpić szlifierką kątową o odpowiedniej mocy i średnicy tarczy. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, lecz wymagające dodatkowej osłony przeciwpyłowej.

Jak głębokie bruzdy pod kable?

W zależności od ilości i grubości przewodów - bruzdy powinny posiadać taką głębokość aby umożliwić pełne schowanie przewodów w ścianie. Należy pamiętać że grubość tynku nad przewodami nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Maksymalna głębokość bruzd wynosi 30 mm. Nie dopuszczalne jest natomiast wykonywanie bruzd w ścianach grubości mniejszej niż 85 mm.

pixel