Wiertarko-wkrętarka
Wiertarko-wkrętarki, to jedno z najbardziej podstawowych elektronarzędzi wykorzystywanych w pracach budowlanych, montażowych oraz w naszym gospodarstwie domowym. Dzięki możliwości wyboru sposobu zasilania oraz mocy urządzenia, dostajemy sposobność dokładnego dopasowania wiertarko-wkrętarki do określonych zadań lub wybrać urządzenie uniwersalne, które poradzi sobie z ze znacznie większym zakresem prac.

Wiertarko-wkrętarka Festool QUADRIVE TPC 18/4 I-Basic-Set 577625

Wiertarko-wkrętarka Festool QUADRIVE TDC 18/4 5,0/4,0 I-Set 577612

Wiertarko-wkrętarka Festool QUADRIVE TPC 18/4 5,0/4,0 I-Set 577621

Wkrętarka do GK Festool DURADRIVE DWC 18-4500 HPC 4,0 I-Plus 576502
Jak działa wiertarko-wkrętarka?
Działanie wiertarko-wkrętarki jest stosunkowo proste. Urządzenie, bez znaczenia czy jest wyposażone w silnik szczotkowy, czy bezszczotkowy oparte jest na działaniu systemu przekładni, za pomocą których moc obrotowa zastosowanego wirnika przekazywana jest na wrzeciono elektronarzędzia. Jak sama nazwa wskazuje, wiertarko-wkrętarka jest urządzeniem dość uniwersalnym, które może wkręcać i wykręcać, a dzięki zastosowaniu odpowiednich końcówek pozwoli na pracę z wieloma różnymi wkrętami oraz śrubami. Elektronarzędzie również sprawdzi się podczas wykonywania otworów, chociażby w formie otworu pilotażowego w miękkim drewnie, zanim wkręcimy w nie wkręty, dzięki czemu materiał nie będzie pękać i rozwarstwiać się. Urządzenie może być również wyposażone w udar, który pozwoli na wiercenie w znacznie twardszych materiałach.
Wiertarko-wkrętarka udarowa, swoją wydajną pracę zawdzięcza nie tylko ruchowi obrotowemu, lecz również pracy wiertła wzdłuż jego osi, z określoną częstotliwością. Oznacza to, że urządzenie jednocześnie będzie skrawać oraz podkuwać materiał. Wiertarko-wkrętarka posiada sprzęgło regulujące maksymalną moc wkręcania. Pozwala to lepiej kontrolować, na jaką głębokość zostanie wkręcony wkręt, minimalizując ryzyko uszkodzenia materiału przez zbyt głębokiej jego wkręcenie. Wiertarko-wkrętarka może posiadać przełącznik, dający możliwość wyboru pomiędzy trybem większej siły pracy kosztem mniejszej prędkości, który sprawdzi się na przykład podczas wiercenia w metalu, a trybem mniejszej siły i dużej prędkości obrotowej. Taki tryb pozwoli szybko wiercić i wkręcać małe wkręty w drewno.
Wiertarko-wkrętarka - dobór odpowiedniego narzędzia
Wybór odpowiedniej wiertarko-wkrętarki powinniśmy zacząć od określenia zakresu wykonywanych przez nas operacji i obrabianych materiałów. Dokładne określenie tych kryteriów i dopasowanie parametrów urządzenia do nich zapewni mniej wysiłkowe i znacznie szybsze postępowanie zadań, jakie będziemy wykonywać. Wiertarko-wkrętarka do warsztatu, w którym będzie wykorzystywana sporadycznie, do lekkich zadań, nie musi posiadać tak mocnych parametrów, jak urządzenie do zastosowania profesjonalnego, gdzie będzie ciągle pracować pod dużym obciążeniem oraz z twardymi materiałami.
Dobór wiertarko-wkrętarki będzie również zależny od sposobu zasilania elektronarzędzia. Elektronarzędzia sieciowe najczęściej wyposażone są w kilku metrowe przewody zasilające, dzięki czemu nie ograniczają, aż tak mocno swobody ruchów oraz zapewniają ciągłość pracy. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe zapewniają pełną swobodę pracy, nawet w miejscach pozbawionych prądu, a dzięki zapasowym akumulatorom również mogą pracować bez przerwy, jak ich sieciowe odpowiedniki.
Czy warto inwestować w wiertarko-wkrętarkę?
Wiertarko-wkrętarka należy do grona narzędzi, które można nazwać mianem uniwersalnych. Oznacza to, że możemy wykonać nią zadania wiertarki oraz wkrętarki, bez konieczności posiadania dwóch osobnych urządzeń. Zakup wiertarko-wkrętarki ułatwi i umożliwi nam wykonywanie wielu czynności, jak wkręcanie i wykręcanie śrub i wkrętów oraz umożliwi wiercenie w różnych materiałach za pomocą wierteł.
Inwestycja w elektronarzędzie, które posiada więcej, niż jedną funkcję, pozwoli zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na przełączanie się pomiędzy dwoma urządzeniami. Warto również pamiętać o komforcie związanym z transportem. Zabranie ze sobą jednego urządzenia do wykonania określonego zadania będzie znacznie wygodniejsze, niż zabranie wiertarki i wkrętarki, jako dwóch osobnych urządzeń.
Wiertarko-wkrętarka jest również znacznie mocniejsza, niż ich mniejsze wersje, jednak nieco słabsza od dedykowanych elektronarzędzi do wiercenia.
Wiertarko-wkrętarka, kluczowe cechy
Wiertarko-wkrętarka swoje zastosowanie znalazła w wielu branżach przemysłu oraz w amatorskich warsztatach. Dzieje się tak za sprawą szerokiej skali parametrów, jakie oferują te urządzenia. Pozwala to dopasować wiertarko-wkrętarkę do określonych zadań, tym samym ułatwiając naszą pracę i zwiększając żywotność elektronarzędzia. Decydując się na zakup wiertarko-wkrętarki, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kluczowe parametry:
- Maksymalny moment obrotowy, to cecha, która decydować będzie z jaką siłą wiertarko-wkrętarka będzie mogła wkręcać oraz odkręcać śruby i wkręty. Im większy moment, tym łatwiej poradzi sobie podczas wkręcania dłuższych, grubszych wkrętów w twardsze materiały. Określana w niutonometrach (Nm).
- Maksymalna średnica wiercenia, jest parametrem, który jest powiązany z momentem obrotowym. Większy moment obrotowy, pozwala na stosowanie większej średnicy wierteł.
- Prędkość obrotowa w wiertarko-wkrętarkach określa, jak szybko będą wstanie wiercić oraz wkręcać i odkręcać śruby i wkręty.
- Częstotliwość udarów, określająca ilość ruchów wiertła wzdłuż jego osi na minutę. Im większa jest ich ilość, tym łatwiej poradzi sobie urządzenie wiercące z twardym materiałem podczas wykonywania otworu.
- Waga, to cecha wiertarko-wkrętarek, która ma wpływ na komfort naszej pracy. Znacznie łatwiej operuje się lżejszym urządzeniem, zwłaszcza jeżeli do naszych prac konieczne jest trzymanie go wysoko w powietrzu, często wręcz nad naszą głową.
- Rodzaj zasilania, będzie odpowiedzialny za możliwości wykorzystania elektronarzędzia. Urządzenie akumulatorowe będziemy mogli wykorzystać w miejscu bez dostępu do prądu, natomiast te, zasilane sieciowo zapewni ciągłość pracy, bez konieczności wymiany akumulatorów, gdy się rozładują.
Wiertarko-wkretarka źródło zasilania
Wybierając wiertarko-wkrętarkę na baterię powinniśmy również zwrócić uwagę na jej napięcie zasilania, które dla uproszczenia można podzielić na:
- 3,6 - 10 V, to najsłabsze urządzenia, przeznaczone do wykonywania nieskomplikowanych i lekkich prac związanych ze skręcaniem i wykręcaniem (np. mebli).
- 10 - 14,4 V, pozwolą na wkręcanie oraz wiercenie. Urządzenia z takim akumulatorem cechują się stosunkowo niską wagą.
- 18 V i więcej, są najmocniejszą grupą narzędzi. Cechuje je znacznie większa moc od poprzedników, względem małego przyrostu wagi.
Wiertarko-wkrętarka na Domitech.pl
Wybierając wiertarko-wkrętarki w sklepie Domitech.pl masz pewność, że kupujesz urządzenia objęte pełną gwarancją, jaką oferuje producent. W ofercie naszego sklepu posiadamy szeroki wybór elektronarzędzi służących do wiercenia oraz wkręcania. Wśród nich znajdziesz sieciowe oraz akumulatorowe wiertarko-wkrętarki, wkrętarki do płyt g/k, klucze udarowe, zakrętarki i wkrętarki takich producentów, jak Bosch, DeWALT, Festool, Makita, Hikoki, Metabo, Stanley, Ryobi oraz wielu innych. Wszystkie wiertarko-wkrętarki pochodzą z oficjalnej dystrybucji.
Kupując wiertarko-wkrętarka - wybierz Domitech! U nas masz gwarancję, że otrzymasz pełnowartościowy produkt, a dokonując wyboru w naszym sklepie online - masz swobodę wyboru metody płatności oraz sposobu dostawy - w tym możliwość płatności przy odbiorze lub odbiór w naszym sklepie stacjonarnym.