Darmowa dostawa od 40,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2019-11-12

Czym jest ergonomia pracy? Domitech Bydgoszcz przybliża charakterystykę zjawiska z okazji Światowego Dnia Ergonomii

Dla wielu z nas jedną z ważniejszych spraw podczas wykonywania konkretnej pracy z użyciem elektronarzędzi jest jej efekt końcowy. Liczy się to, jakie ostatecznie uzyskujemy rezultaty zadanej czynności oraz w jakim stopniu wyniki pracy nas zadowalają. Niejednokrotnie potrafimy przymykać oko na czynniki niesprzyjające, które często utrudniają uzyskanie komfortu podjętych czynności. Przyjmujemy niejako postawę zgodną z sentencją per aspera ad astra i wierzymy, że nieważne stają się ograniczenia napotykane podczas stosowania ulubionych elektronarzędzi. Jeżeli na końcu naszej drogi efekt jest dla nas w pełni zadowalający, to sytuacje poboczne – niewygodna pozycja podczas wiercenia, brak pewnego chwytu narzędzia, wymuszona i nienaturalna pozycja ciała – można w pewnym stopniu zaakceptować.


Światowy Dzień Ergonomii jest idealną okazją dla Domitech Bydgoszcz – Sklep i Serwis do zastanowienia się nad tym, jak definiujemy komfort pracy, jak wpływa on na jakość wykonywanych czynności i w jaki sposób stosowane elektronarzędzia bazują na postulatach dotyczących ergonomii. Ergonomia to dyscyplina naukowa, której zadaniem jest takie przystosowanie maszyn, środowiska pracy i jego warunków, aby były one zgodne z możliwościami wykonawczymi człowieka. Inaczej mówiąc, jest to rodzaj przygotowania rzeczy i przedmiotów otaczających człowieka, których praktyczne użycie jest dostosowane do jego warunków anatomicznych, psychicznych i fizycznych. Ergonomia łączy w sobie wiele nauk i dziedzin, do których należą między innymi nauki techniczne, antropometria (pomiary porównawcze części ciała ludzkiego), anatomia ludzkiego ciała, socjologia pracy i wiele innych. Ostatecznie celem ergonomii jest stworzenie ścisłego związku między maszyną, człowiekiem a środowiskiem jego pracy, aby efektywność działań stale rosła przy jak najmniejszym wysiłku ze strony operatora.

Ergonomia – na jakie czynniki zwrócić uwagę?


Aby określona czynność z użyciem wybranych elektronarzędzi przebiegała zgodnie z postulatami ergonomii, rozważyć należy kilka czynników. W grę wchodzą tutaj skuteczność działań, proces użytkowania, konstrukcja i zastosowane w niej materiały, bezpieczeństwo użytkownika, a w skrajnych przypadkach – zdrowie pracownika. Wymienione czynniki to tylko niektóre składowe, wpływające na realizowanie czynności w oparciu o zasady ergonomiczności stosowanych elektronarzędzi. O czym należy jeszcze pamiętać? Dlaczego użytkowanie narzędzi ma tak duży wpływ na poczucie wygody, rezultaty wykonywanej pracy i bezpieczeństwo? Domitech Bydgoszcz – Sklep i Serwis przygotował krótką charakterystykę objaśniającą konieczność wykonywania pracy zgodnie z wytycznymi ergonomii.


Elektronarzędzia i narzędzia ręczne – uniwersalne czy specjalistyczne?


Rodzaj podjętych czynności i to, jakich wyników pracy się spodziewamy, ma zasadnicze znaczenie związane z wyborem odpowiednich elektronarzędzi. W tej sytuacji sięgamy albo po narzędzia wielofunkcyjne i dobieramy odpowiedni do nich osprzęt, albo decydujemy się na konkretne urządzenie. Narzędzia specjalistyczne – wiertarko-wkrętarki, pilarki tarczowe, młotowiertarki SDS-Plus i młotowiertarki SDS-Max –  zazwyczaj wykonują jedno główne zadanie. Elementy budujące ich konstrukcje są dopracowane, zaś same narzędzia idealnie spełniają swoją rolę. Wybór między maszynami o uniwersalnym charakterze a elektronarzędziami specjalistycznymi wiąże się ze znalezieniem odpowiedzi na kilka pytań: jak długo będzie używane narzędzie? Ile cykli powtórzeń będzie realizowanych przy jego użyciu? Jak dużą siłę należy przyłożyć, aby działania były skuteczne? Co zrobić, aby zminimalizować wysiłek ze strony operatora przy jednoczesnym podniesieniu komfortu pracy i efektywności podjętych czynności? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiedzi szukają producenci. To właśnie oni muszą brać pod uwagę wielość wykonywanych zadań z użyciem elektronarzędzi, zróżnicowanie prac dotyczących różnych zawodów – stolarza, murarza czy eksperta od prac instalacyjnych oraz pojawianie się nowych technologii. To one pozwalają zmniejszać elementy budujące mechanizm danej maszyny, ale również przekładają się na mniejszą awaryjność, podniesienie efektywności pracy, większą wydajność energetyczną i eksploatacyjną.  


                   Akumulatorowa piła taśmowa Makita DPB182Z Domitech Bydgoszcz              Akumulatorowa wyrzynarka Dewalt DCS334N-XJ Domitech Bydgoszcz



Elektronarzędzia a zdrowie – ograniczenie ryzyka uszkodzeń ciała i podniesienie efektywności pracy


Dopasowanie uchwytu i rękojeści wybranego elektronarzędzia to jeden z podstawowych wymogów ergonomii. Maszyny o wątpliwej wytrzymałości konstrukcyjnej lub modele spełniające wyłącznie w pozorny sposób postulaty ergonomii mogą nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia lub życia konsekwencje. Aby uprzytomnić sobie w tym punkcie skalę problemu, należy pamiętać o pojawiających się otarciach, odciskach, nadwerężeniu mięśni, przeciążeniu stawu nadgarstka i stawu łokciowego, uczuciu zmęczenia całej obręczy barkowej i w końcu – nieodpowiedniej pozycji całego ciała, którą wymusza nieprzemyślana budowa narzędzia, a zwłaszcza część odpowiedzialna za stabilny jego chwyt. Najbardziej narażone są te grupy mięśni, które są bezpośrednio odpowiedzialne za trzymanie urządzenia – palce, śródręczne i nadgarstki. Ich obciążenie jest związane także z dużym stopniem powtarzalności ruchów.

W codziennej pracy odczuwa się najczęściej duże zmęczenie i przeciążenie, aczkolwiek może to mieć ścisły związek z pojawianiem się tzw. mikrourazów, które z biegiem czasu mogą stać się coraz poważniejsze. Z tego względu bardzo często diagnozowane przez specjalistów są takie schorzenia, jak łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka lub szereg dolegliwości bólowych obręczy barkowej. Urazy czy kontuzje związane ze zbyt dużym obarczeniem układu kostno-szkieletowego nie muszą manifestować się od razu, jednakże nie mogą być one bagatelizowane z powodu natłoku wykonywanych obowiązków. Dlaczego? Powód jest prosty – każde obniżenie zdolności ruchowej wybranych grup mięśniowych przekłada się na mniejszą efektywność pracy, a tym samym – obniża jej komfort i nie współgra z postulatami ergonomii.


                   Akumulatorowy klucz udarowy ½” Makita TW161DZ Domitech Bydgoszcz              Akumulatorowy klucz udarowy TW141DZ.2 - 1 Domitech Bydgoszcz



Uchwyt narzędziowy, materiały i waga – wpływ na komfort pracy


Ergonomia ma bezpośredni związek z uchwytem elektronarzędzia oraz materiałem, jakim został pokryty. W zależności od rodzaju urządzenia – wiertarki udarowej, szlifierki oscylacyjnej czy piły szablastej – wyróżnić można miękkie i twarde strefy uchwytu. To właśnie od nich zależy pewne i stabilne trzymanie narzędzia. Aby sprostać temu zadaniu, producenci dokonują wielu testów, w których brane są pod lupę różnorodne czynniki pochodzące z rozmaitych dziedzin ergonomii – w tym zasad BHP, anatomii i fizjologii czy chociażby antropometrii. Wytyczne pochodzące z tych nauk, połączone z biomechaniką poszczególnych grup mięśniowych oraz z warunkami przestrzeni użytkowej, w której stosuje się elektronarzędzia, brane są pod uwagę przy projektowaniu konstrukcji, których uchwyty w jak najwłaściwszy sposób mają ułożyć się do dłoni. Należy również pamiętać o tym, że pomimo najbardziej złożonych i dopasowanych do ludzkiej anatomii konstrukcji uchwytów, warunki ergonomicznego zastosowania narzędzia ograniczają indywidualne nawyki lub niewielkie pod względem przestrzennym miejsce robocze. Cały trud polega na tym, aby osoby korzystające z potrzebnego elektronarzędzia opanowały pojawiające się trudności i tym samym – zapewniały sobie maksymalnie wysoki komfort, dbając o jak najbardziej zadowalające rezultaty działań. Odpowiedni uchwyt oraz całościowa waga maszyny mają kluczowe znaczenie dla realizowania zasad ergonomiczności. Dobrze zaprojektowana rękojeść czy uchwyt wpływają na właściwe operowanie sprzętem i pozwalają na optymalne przenoszenie siły mięśniowej na wykorzystywane przez maszyny wkręty, śruby czy dłuto. Procesowi temu nie powinno towarzyszyć pojawienie się odcisków ani efekt poślizgu dłoni, co bezpośrednio zagraża zdrowiu operatora. Dodatkowymi parametrami charakteryzującymi uchwyt są: kształt, powierzchnia trzymania oraz zastosowane materiały. Rozmiar uchwytu powinien odpowiadać rozmiarowi dłoni właściciela narzędzia. Dodatkowym zabezpieczeniem jest powłoka uchwytu – na przykład elastomer – który zapobiega ześlizgiwaniu się ręki, wysuwaniu urządzenia z dłoni i ostatecznie chroni przed utratą możliwości kontrolowania elektronarzędzia, co może powodować uszkodzenia samego narzędzia, jak i możliwe uszkodzenia ciała operatora.


                   Frezarka krawędziowa Metabo KFM 16-15 F Domitech               Pilarka_ukosowa_Dewalt_DWS773-QS Domitech Bydgoszcz



PODSUMOWANIE


Postulaty realizowane w myśl potrzeby ergonomicznej pracy tylko z pozoru są sprawami łatwymi do opanowania. W codziennej pracy jesteśmy przyzwyczajeni do pojawiania się różnych wypadkowych – braku stabilności uchwytu, wyślizgiwania się urządzenia z dłoni, braku możliwości ustawienia ciała w wygodnej pozycji czy potrzeby przyłożenia zbyt dużej siły do elektronarzędzia, skutkującej w najlepszym przypadku odciskami palców. Domitech Bydgoszcz – Sklep i Serwis podpowiada – innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych to bardzo ważna kwestia mająca swoje odzwierciedlenie w tradycyjnej pracy każdego z nas. Ważne stają się zatem takie aspekty, jak podwyższenie trwałości narzędzi, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa związanego z ich użytkowaniem, a także podniesienie efektywności konkretnego działania. Korzyści wynikające coraz bardziej przemyślanych rozwiązań da się odnotować dla obu stron – zarówno producenci mogą cieszyć się, że ich produkty spełniają potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, zaś sami użytkownicy zwiększają swoją skuteczność przy mniejszym wydatku energetycznym. Dostępne w ofercie sprzedażowej Domitech Bydgoszcz – Sklep i Serwis elektronarzędzia i narzędzia ręczne wykorzystują zasady budujące definicję „ergonomii”. Najbardziej adekwatnym sposobem poznania specyfiki działania wybranych elektronarzędzi jest bezpośrednie skorzystanie z oferty sprzedażowej Domitech Bydgoszcz – Sklep i Serwis.


Oferta akumulatorowa Domitech Bydgoszcz

Domitech Bydgoszcz Sklep i Serwis Kontakt

Polecane

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel