Darmowa dostawa od 399,00 zł

Pistolety i zraszacze

( ilość produktów: 88 )

Pistolet do wody to narzędzie ogrodnicze służące do nawadniania zieleni, roślin oraz krzewów w nim się znajdujących.
Zraszacz do wody to urządzenie służące do rozpylania cieczy na określonym obszarze. Istnieją różne typy zraszaczy, które różnią się sposobem rozprowadzania wody i zakresem działania. 

Pistolet do wody - działanie i zastosowanie

Pistolet do wody swój sposób działania opiera na ciśnieniu wody zawartym w instalacji wodociągowej, którego prawną normą jest przedział 0,5 – 6 barów. Optymalne i najczęściej spotykane ciśnienie wynosi 4 bary. Pistolet zraszający najczęściej jest połączony z zaworem ogrodowym za pomocą węża ogrodowego, którego długość zależy od naszych potrzeb. Umożliwia to dotarcie we wszystkie zakamarki naszego ogrodu. Pistolety zraszające pracują na prostym mechanizmie spustu, który otwiera oraz zamyka zastosowany wewnątrz urządzenia zawór odcinający przepływ wody. Takie rozwiązanie pozwala również na dodatkową kontrolę strumienia wody.

Pistolety do wody swoje zastosowanie znajdują głównie w ogrodnictwie, gdzie służą przede wszystkim do podlewania oraz zraszania roślin. Pistolet ogrodowy sprawdzi się również do nawadniania trawy na naszych skwerach. Oprócz zadań związanych z pielęgnacją zieleni, narzędzie to pozwoli na wypłukanie i umycie tarasów i klinkieru, a nawet umycie samochodu. Pistolet do wody swoje zastosowanie może znaleźć również w wielu odłamach przemysłów, podczas doprowadzana zimnej i ciepłej wody pod ciśnieniem, umożliwiając tym samym procesy mycia i czyszczenia.

Typy pistoletów zraszających

Wydawać by się mogło, że pistolet do wody to jednolita konstrukcja, nad której wyborem nie ma co się zastanawiać. Urządzenia te różnią się od siebie nie tylko kolorem i materiałem, z którego zostały wykonane, ale przede wszystkim sposobem działania. Pozwala to lepiej dopasować pistolet zraszający do naszych potrzeb. Wyróżniamy następujące rodzaje natryskiwaczy:

  • Pistolet jedno strumieniowy – jak, sama nazwa wskazuje – jest to proste urządzenie o określonym (pojedynczym) strumieniu, które może podlewać tylko nim. Mimo wszystko, pistolet, nie jest całkowicie pozbawiony regulacji, ponieważ, nadal możemy regulować przepływ wody za pomocą spustu. Umożliwia to używanie delikatnego oraz mocnego strumienia wody.
  • Pistolet wielostrumieniowy – wyposażony jest w znacznie bogatszą funkcję regulacji strumienia. Dzieje się tak za sprawą obrotowej końcówki, która najczęściej wyposażona jest w kilka różnokształtnych dysz zmieniających strumień wydostającej się wody. W zależności od ich kształtu oraz ilości, mamy możliwość zastosowania mgiełki, natrysku, strumienia punktowego oraz wielu innych.
  • Pistolet dźwigniowy ogrodowy – cechą, która odróżnia go od powyższych urządzeń nawadniających, jest umiejscowienie regulatora przepływu wody. W standardowych pistoletach zraszających występuje z przodu lub z tyłu rękojeści. Żeby go nacisnąć musimy wykonać ruch ściskający dłoń w pięść. Przy długiej pracy, może to powodować zmęczenie przedramienia. Pistolet zraszający dźwigniowy spust ma umiejscowiony na górze urządzenia, do którego użycia wykorzystujemy sam kciuk naszej dłoni. Zwiększa to wygodę pracy i minimalizuje zmęczenie dłoni.
  • Pistolet typu konewka – wizualnie oraz technicznie, posiada najprostsze rozwiązania. Jest to po prostu metalowe sitko, zapewniające łagodny strumień wody, które znajduje zastosowanie w pielęgnacji delikatnych roślin.

Dobieranie pistoletu zraszającego

Wybór pistoletu do wody zależeć będzie przede wszystkim od zakresu zadań, do jakich będzie wykorzystywany. Jeżeli zależy nam na natryskiwaczu jedynie do podlewania trawnika powinien nam wystarczyć pistolet jedno strumieniowy. Pistolet wielostrumieniowy sprawdzi się w sytuacji, kiedy w naszym ogrodzie rosną różnego rodzaju rośliny i krzewy. Zapewni on możliwość dobrania  odpowiedniego strumienia, względem bardziej delikatnych roślin.

Bez znaczenia jaki typ pistoletu do ogrodu będzie dla nas bardziej odpowiedni, warto pamiętać o jego cechach, które są odpowiedzialne za trwałość i komfort pracy. Warto, żeby miał zabezpieczenie przed mrozem, dzięki czemu nie będziemy musieli wymieniać go po sezonie. Wygodna rękojeść oraz umiejscowienie spustu, pozwoli na wygodne użytkowanie przez długi czas, bez przedwczesnego męczenia się naszych mięśni.

Ważną kwestią jest również dopasowanie przyłącza pistoletu zraszającego do naszego węża ogrodowego. Pozwoli to uniknąć konieczności korzystania z redukcji, które z czasem potrafią zacząć przeciekać.

Zastosowanie zraszaczy do wody

Zraszacz ogrodowy umożliwia efektywne podlewanie trawników w naszych ogrodach. Urządzenia tego typu umożliwiają uzyskanie rozproszonego strumienia wody, dzięki czemu będzie ona równomiernie rozprowadzona po naszym terenie.

Zastosowanie zraszaczy ogrodowych jest niemalże konieczne, jeżeli zależy nam na stworzeniu wydajnego systemu nawadniania naszego skweru.Wykorzystanie ich na naszych działkach i w ogrodach znacznie ułatwia i poprawia efektywność nawadniania nie tylko trawy, ale również roślin i krzewów.

Typy zraszaczy do wody

Przez określenie zraszacz ogrodowy możemy rozumieć dwa rodzaje tych urządzeń; zraszacze do węża ogrodowego oraz zraszacze do systemów nawadniania. W tej pierwszej kategorii wyróżniamy:

  • Zraszacz ręczny – to nic innego jak pistolet zraszający, mocowany do węża ogrodowego, który służy do podlewania ręcznego przez operatora. W trakcie wykonywania tej czynności końcówkę musimy cały czas trzymać w dłoni, kierując strumień wody w wyznaczony obszar naszego ogrodu. Jest to zdecydowanie najtańsza forma nawadniania naszych skwerów za pomocą dostępnych natryskiwaczy.
  • Zraszacz stacjonarny – posiada ten sam system przyłącza, jednak nie musimy go trzymać w dłoni. Po podłączeniu go do węża umieszczamy w odpowiednim miejscu. Jeżeli mamy duży ogród, konieczne będzie przestawianie go co jakiś czas w inne miejsce, żeby nawodnił cały ogród. Istniej kilka typów zraszaczy stacjonarnych, a najbardziej popularnymi są: zraszacz wahadłowy i zraszacz obrotowy.

Zraszacze do systemów automatycznych systemów zraszających umożliwiają rozprowadzanie wody po naszym ogrodzie, bez naszej ingerencji. Możemy je podzielić na następujące typy:

  • Mikrozraszacze – inaczej mówiąc linie kroplujące – swoje zastosowanie znajdują podczas nawadniania roślin i krzewów. Wygodny sposób rozprowadzania wody wśród roślin umieszczonych w doniczkach w naszym ogrodzie. Proste w montażu, umożliwiają demontaż w każdej chwili, co przyda się na przykład podczas konieczności przesadzania roślin.
  • Zraszacze niewynurzalne – sprawdzają się podczas stałego nawadniania naszego ogrodu i głównie rosnącej w nim trawy. Warto mieć na uwadze, że po skończeniu podlewania zraszacz pozostaje ciągle widoczny, co może zaburzać walory estetyki naszego ogrodu.
  • Zraszacze wynurzalne – to najbardziej popularny typ zraszaczy, głównie przez system automatycznego chowania się dysz w momencie, kiedy system nawadniania jest w spoczynku. Zraszacze umieszczone są na równo z gruntem i połączone ze sobą ukrytym pod ziemią systemem rur. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować pląsający się pod nogami wąż ogrodowy. Każdy zraszacz wynurzalny ma inny zasięg, dlatego warto jest dobrze rozplanować taki system, żeby nawadniał cały skwer równomiernie.

Dobranie właściwego zraszacza do ogrodu

W zależności od kształtu, zawartości oraz rozmiaru naszego ogrodu, pod uwagę weźmiemy zupełnie inny zraszacz do ogrodu. Jeżeli mamy mały ogród, ubogi w roślinność, powinien wystarczyć nam zraszacz ręczny jednostrumieniowy lub bardziej uniwersalny z możliwością regulacji strumienia - wielostrumieniowy. Dla średnich ogrodów sprawdzą się zraszacze stacjonarne, które nawodnią znaczną ich część. Zastosowanie ich, najczęściej będzie się wiązać się z koniecznością przestawiania ich po pozostałych, nie nawodnionych częściach naszego skweru. Dla dużych ogrodów najlepszym rozwiązaniem będzie automatyczny system nawodnienia za pomocą zraszaczy do ogrodu.   

Kiedy pistolet a kiedy zraszacz? 

Postawienie wyboru na pistolet do ogrodu będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku małych lub średnich ogródków. Dzięki temu, nie będziemy musieli poświęcać dużej ilości naszego czasu na nawadnianie zieleni i roślinności. Możemy postawić również zraszacz wahadłowy, który jest prawie bez obsługowy. Co jakiś czas będziemy musieli go przestawić w suche miejsca naszego ogrodu. System zraszaczy automatycznych, sprawdzi się na dużych ogrodach, gdzie duża ilość zieleni i roślinności. Uwolni nas od konieczności ręcznego podlewania, konieczności ustawiania zraszaczy, dając możliwość cieszenia się czasem spędzonym w naszym ogrodzie na jego pielęgnacji i wypoczynku.

pixel