Darmowa dostawa od 399,00 zł

Pistolet do malowania

( ilość produktów: 22 )

Pistolet do malowania jest narzędziem stosowanym głównie w lakiernictwie, służącym do szybkiego i wydajnego pokrywania czynnikami lakierniczymi konkretnych elementów. Urządzenie wykorzystywane nie tylko podczas napraw i zmian kolorów w lakiernictwie samochodowym, ale również w stolarstwie, wykończeniu wnętrz, a nawet w zastosowaniu amatorskim. Pistolet lakierniczy może również posłużyć jako urządzenie do natryskiwania substancji klejących.

Działanie pistoletu do malowania

Pistolet do malowania do swojego poprawnego działania potrzebuje stałego podłączenia do kompresora ciśnieniowego, który odpowiedzialny jest za doprowadzanie sprężonego powietrza do zbiorniczka wypełnionego ciekłym materiałem. Na skutek tego działania ciecz (najczęściej lakier lub farba) zostaje wypchnięta w kierunku specjalnej dyszy rozpylającej umieszczonej na końcu narzędzia lakierniczego. W zależności od zastosowanych ustawień, pistolet malarski będzie “wydmuchiwać” strumień o określonej szerokości. Gałka odpowiedzialna za jego regulację znajduje się z boku pistoletu i to od niej zależy, czy podawany strumień będzie punktowy czy szeroki.

Dodatkowo użytkownik ma możliwość regulacji ilości wydostającego się produktu ze zbiornika, co umożliwia dostosowanie grubości nakładanego produktu na malowany element. Żeby zwiększyć ilość podawanego materiału względem ilości wydostającego się powietrza należy odkręcić zawór umieszczony z tyłu pistoletu do malowania. Z tym zaworem współpracuje również zawór regulujący ilość pobieranego powietrza z urządzenia ciśnieniowego, dając tym samym użytkownikowi lepszą regulację obu parametrów w przypadku zastosowania farb i lakierów o różnej gęstości. Zasada jest taka, że podczas zastosowania rzadkich produktów lakierniczych powinniśmy zastosować dyszę z mniejszymi oczkami, których średnica powinna wzrastać wraz z gęstością produktu.

Dodatkowo dysza również może decydować o strumieniu, ponieważ dzięki funkcji obracania umożliwia podawanie pasma farb i lakierów w pionie oraz poziomie.

Specyfikacja pistoletu do malowania

Pistolet do malowania swoje zastosowanie znajdzie zarówno w amatorskim, jak i profesjonalnym zastosowaniu. Wybranie konkretnego modelu pozwoli na lepsze wykorzystanie go w określonym środowisku, zwłaszcza przez profesjonalistów. Do zastosowań amatorskich, powinniśmy się skupić na tańszych modelach, zwłaszcza, jeżeli nie mamy wprawy w malowaniu techniką natryskową. Wybierając pistolet do malowania powinniśmy zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry:

  • Rozmiar dyszy – im większa średnica, tym gęstszymi farbami i lakierami pozwoli nam pracować. Warto pamiętać, że dzięki regulacji, pistolet lakierniczy umożliwia szybsze pokrywanie malowanych elementów farbą, bądź lakierem. Najczęściej kosztem jest nałożenie zbyt grubej powłoki, co przekłada się na niepotrzebną stratę materiału
  • Zbiornik – to jego pojemność decyduje, ile materiału lakierniczego pomieści pistolet do malowania. Zbyt mała pojemność, będzie się wiązała ze zbyt częstym dolewaniem produktu, co spowolni naszą wydajność. Zbyt duży pojemnik może okazać się zbyt ciężki, dzięki czemu nasza ręka będzie się po prostu zbyt szybko męczyć.
  • Zapotrzebowanie na powietrze – parametr określający przepływność powietrza, określaną w litrach na minutę. Pistolet malarski o zbyt dużym przepływie względem kompresora, może podawać zbyt mało produktu lakierniczego lub nierównomierne warstwy.

Zalety pistoletu do malowania

Podstawową zaletą z korzystania z pistoletu lakierniczego jest możliwość malowania bez efektu smug, jakie pozostawiają pędzle i wałki malarskie. Umiejętne korzystanie z tego urządzenia umożliwia nakładanie równych warstw farb i lakierów na malowane elementy. Sama powłoka lakiernicza nałożona przez doświadczoną osobę jest również znacznie cieńsza niż w przypadku malowania tradycyjnymi metodami.

Pistolet do malowania może również znacznie przyśpieszyć czas, jaki będziemy musieli poświęcić na malowanie wielu elementów lub dużej powierzchni za pomocą wałka lub pędzla.

Dodatkowo, dokładnie czyszczony po każdym użyciu, i tym samym zadbany pistolet do farby posłuży nam przez wiele lat, co w przypadku znacznie tańszych pędzli, będzie trudne do osiągnięcia.

Dobieranie właściwego pistoletu do malowania ścian

Pistolety do malowania ścian nieznacznie różnią się od tych, które używane są chociażby w lakiernictwie samochodowym. Główną różnicą między nimi jest znacznie większe rozpylenie czynnika malarskiego, co pozwala szybko oraz efektywnie pokrywać pomieszczenia wybranym przez nas kolorem. Farby posiadają również różną gęstość, dlatego warto dobrać pistolet natryskowy pod jej określony typ lub wybrać, taki, który posiada wymienne dysze. Zapewni to funkcjonalność urządzenia z farbami o innej charakterystyce.

W przypadku pistoletu do malowania ścian, warto rozważyć taką cechę, jak umieszczenie zbiornika. Jego umieszczenie u góry urządzenia związane jest z grawitacyjnym ściekaniem czynnika lakierniczego do wnętrza pistoletu, co sprawdzi się w przypadku rzadszych farb. Do czynników o większej gęstości znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik umieszczony w spodniej części pistoletu, który jest wyposażony w rurkę sięgającą jego dna. Farba jest przez nią zasysana i podawana do dyszy natryskowej. Istotną cechą, którą warto uwzględnić podczas wyboru urządzenia, jest jego waga. Pamiętajmy, że dolanie do zbiornika materiału lakierniczego dodatkowo zwiększy jego masę, co może powodować szybkie męczenie się naszej ręki.

Zastosowanie pistoletu malarskiego

Pistolet malarski swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim podczas prac wykończeniowo-remontowych, gdzie umożliwi w szybki sposób pokrywanie ścian, sufitów, a nawet podłóg wybranym przez nas materiałem lub kolorem. Pozwoli to zaoszczędzić czas i wysiłek związany z malowaniem tradycyjną metodą za pomocą wałków i pędzli. Nakładaniu produktu metodą natryskową, pozwala również zaoszczędzić materiał, ponieważ powstała warstwa jest równomierna oraz znacznie cieńsza niż po tradycyjnej metodzie. Przy dużych metrażach znacznie ograniczy to koszty związane zakupem materiału malarskiego. Pistolety do malowania ścian swoje zastosowanie znajdę również podczas malowania elewacji zewnętrznej domów oraz budynków.

pixel