Darmowa dostawa od 399,00 zł

Makita dba o środowisko - publiczna akcja edukacyjna

2018-01-12
Makita dba o środowisko - publiczna akcja edukacyjna
Dbaj o środowisko z Makitą ! 

Producent elektronarzędzi Makita, postanowił zrobić coś dla planety i każdego z nas. Jest to element ich misji biznesowej, świetnie buduje pozytywny wizerunek i do tego jest dobrem dla ogółu. Czego chcieć więcej ? Postanowiliśmy nauczyć się paru rzeczy od Makity - naucz się i Ty. 


Makita realizuje swoją misję na parę sposobów : stosuje coraz lepsze materiały w produkcji narzędzi, eliminuje stosowanie substancji chemicznych, a także dba o edukację na temat prawidłowego postępowania z elektroodpadami. 


Co zrobić z wykorzystanymi akumulatorami?

Baterie

Baterie to małe, przenośne źródło energii służące do zasilania urządzeń. Zawiera jednak wiele szkodliwych substancji, takich jak:

  • ołów - kumuluje się w szkielecie, wątrobie, nerkach, mózgu. Ma silne działanie neurotoksyczne i rakotwórcze. Jest szczególnie niebezpieczny dla rozwoju dzieci i młodzieży, gdyż może powodować uszkodzenia neurologiczne,

  • kadm - odkłada się głównie w wątrobie i nerkach. W dużych ilościach może zaburzać czynności nerek i funkcje rozrodcze, wywoływać nadciśnienie i zmiany nowotworowe,

  • rtęć - objawy zatrucia to pogorszenie się wzroku i słuchu, zaburzenia koordynacji ruchu, konwulsje i drgawki. Najcięższe przypadki mogą objawiać się paraliżem, głuchotą, ślepotą, a nawet śmiercią.

Rodzaje baterii:
  • Odnawialne, czyli baterie wtórne, które mogą być wielokrotnie użytkowane i ładowane,

  • Nieodnawialne, zwane też pierwotnymi lub jednorazowymi.

Zagrożenie dla środowiska

Baterie i akumulatory porzucone w nieodpowiednich miejscach lub wrzucone po prostu do śmieci ulegają dalszemu niszczeniu. Wcześniej czy później doprowadzi to do uwolnienia ich zawartości i grozi przedostaniem się groźnych substancji do gleby i wody. W ten sposób dostają się do łańcucha pokarmowego roślin, zwierząt, ale także i człowieka, stając się zagrożeniem dla zdrowia i życia. Uszkodzenie systemu nerwowego, zmiany genetyczne i nowotworowe to tylko niektóre poważne choroby powodowane przez substancje znajdujące się w bateriach i akumulatorach.

 

Co zrobić z wykorzystanymi akumulatorami?

Skoro baterie mogą być odpadem niebezpiecznym, to co z nimi zrobić, kiedy się wyczerpią?

Absolutnie nie wolno ich wyrzucać do kosza!Przypomina o tym umieszczony na nich symbol. W wielu sklepach, urzędach, szkołach i przedszkolach znajdziesz oznaczone, specjalne pojemniki na zużyte baterie.

Zapełnione pojemniki są opróżniane przez specjalistyczne firmy zajmujące się unieszkodliwianiem niebezpiecznych substancji w nich zawartych oraz odzyskiem cennych metali.

Problem ze zużytymi bateriami i akumulatorami wiąże się z ich ilością. Jest ich bardzo dużo (i ciągle przybywa), a każda z nich może być odpadem niebezpiecznym i zagrażać środowisku. Kiedy trafiają w Twoje ręce odpowiedzialność spada na Ciebie. To Ty decydujesz, co zrobisz ze zużytymi bateriami czy akumulatorami, które zasilały Twój sprzęt.

Zanim postanowisz pozbyć się niewygodnego odpadu pamiętaj, że może on zawierać wiele szkodliwych substancji, stanowiących zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt i roślin. Choć na pierwszy rzut oka skutki zatrucia są niezauważalne, to efekt może być fatalny.

Korzyści płynące z recyklingu

  • Do środowiska nie przedostają się potencjalnie trujące metale, człowiek nie jest więc narażony na działanie substancji niebezpiecznych (np. jedna guzikowa bateria w zegarku może zanieczyścić ok. 1 m3 gleby i około 400 litrów wody).

  • Metale zawarte w bateriach i akumulatorach mogą być odzyskane i ponownie wykorzystane. Dzięki temu oszczędza się energię, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych, a ponadto ogranicza się zużycie zasobów naturalnych.

  • Oszczędzamy powierzchnię ziemi. Elektroodpady to najbardziej dynamicznie rosnący rodzaj odpadów. Poprzez ich recykling zachowuje się cenną przestrzeń, zamiast czynić z niej składowisko.

  • Wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa. Uświadomienie sobie, ile kupujemy baterii i ile ich wyrzucamy, może skłonić nas do zainwestowania w ładowarkę i akumulatorki.

Punkty recyklingu

Gdzie oddawać elektrośmieci?

W punktach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które znajdują się w każdej gminie w Polsce. Ich adresy bez problemu odnajdziecie w Internecie, np. na stronie elektrosmieci.pl

Dlaczego warto być eco?

Bo po prostu poczujesz się lepiej. Niekoniecznie zostaniesz uznany za bohatera, ratującego w ostatniej chwili Ziemię przed utonięciem w śmieciach. Po prostu robisz coś co każdy powinien – odnosisz stary sprzęt tam, gdzie powinno się go odnieść. Stajesz się wzorem do naśladowania. Nawet nie wyobrażasz sobie jak wielu ludzi może pójść w Twoje ślady i zaniesie stary sprzęt do skupu. Działasz zamiast gadać! A to przyciąga ludzi, z którymi zrobisz więcej dobrego!

 




 

Jaki sprzęt możemy oddawać?

Każdy sprzęt, który jest sprzętem elektrycznym lub elektronicznym, należy oddać do wyspecjalizowanego skupu, który posiada zezwolenie na taką działalność.

Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy

(m.in.: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe konsole do gier, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty na żetony).

Narzędzia elektryczne i elektroniczne

(m.in. wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna, metalu i innych materiałów, narzędzia do nitowania, skręcania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki).

Sprzęt oświetleniowy

(m.in.: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze, żyrandole, pozostałe urządzenia oświetleniowe).

Sprzęt RTV

(m.in.: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, magnetowidy i odtwarzacze dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne).

Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny

(m.in.: komputery, drukarki, laptopy, notebooki, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne – tradycyjne i komórkowe).

Małogabarytowe urządzenia AGD

(m.in.: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki, wagi).

Wielkogabarytowe urządzenia AGD

(m.in.: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory).

Automaty do wydawania

(m.in.: napojów, słodyczy oraz bankomaty).

Przyrządy do nadzoru i kontroli

(m.in.: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne).

Przyrządy medyczne

(m.in.: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, sprzęt laboratoryjny, zamrażarki laboratoryjne, analizatory, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne).

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018

Polecane

pixel